دسته : وبلاگتاریخ: 2018/06/12

هیرش شیرزاد، مجری طرح گردآوری قصه‌های عامیانه کُردی در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان با اشاره به اینکه داستان‌ها و قصه‌های عامیانه شهر‌ها و روستاهای مناطق کردنشین گردآوری می‌شود، اظهار کرد: طرح پژوهشی در سه فاز سه ساله تعریف شده است. فاز نخست در استان کردستان، فاز دوم در استان‌های ایلام و کرمانشاه و فاز سوم در منطقه موکریان اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه کل مناطق کُردنشین ایران از جمله خراسان، زاهدان، شیراز و … در این طرح تعریف شده‌اند، افزود: این طرح در فاز نخست در سطح استان کردستان آغاز شده و هم‌چنان ادامه دارد و فاز دوم و سوم آن نیز طی سال آتی کلید خواهد خورد.
مجری طرح گردآوری قصه‌های عامیانه کُردی با ذکر اینکه تمامی قصه‌ها و داستان‌های عامیانه مناطق کردنشین ایران با استفاده از تاریخ شفاهی گردآوری خواهد شد، اعلام کرد: ابتدا با ثبت‌نام از اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و صاحب‌نظران در حوزه ادبیات فولکلور کُردی، افراد مستعد شناسایی و سپس در قالب کارگاه آموزشی این طرح برای آنان توجیه و در نهایت کار پژوهشی آغاز می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه تمامی افرادی که طرح جمع‌آوری حکایت‌ها و داستان‌های کردی شرکت داشته باشند، به صورت رسمی به عنوان پژوهشگر پژوهشکده کردستان‌شناسی شناخته و حمایت می‌شوند، ادامه داد: در درجه نخست اولویت با پژوهشگران و محققان و پس از آن افراد صاحب تجربه در فرهنگ عامه و فولکلور است.
شیرزاد با بیان اینکه این مجموعه، منبعی غنی از داستان‌ها و حکایات عامیانه مناطق کردنشین است، اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود این فرهنگ در بحث زبان‌شناسی، تاریخ فولکلور، ادبیات کردی، داستان و … اطلاعات گستره‌ای را در اختیار علاقمندان قرار دهد.
وی با بیان اینکه در فاز نخست، قصه‌های عامیانه شهرستان مریوان و منطقه لیلاخ استان کردستان در شش جلد و در 2800 صفحه‌، جمع‌آوری و تدوین شد، بیان کرد: خوشبختانه در زمینه طبقه‌بندی علمی داستان‌ها و قصه‌های عامیانه، دانشگاه گوتینگن آلمان همکاری لازم را با دانشگاه کردستان لحاظ خواهد کرد.
مجری طرح گردآوری قصه‌های عامیانه کردی صیانت، حفظ و اهمیت به جایگاه ادبیات و فولکلور کُردی به عنوان گنجینه‌ای که در حال از بین رفتن است را مهم‌ترین رسالت طرح پژوهشی جمع آوری قصه های عامیانه پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان دانست و یادآور شد: در این مجموعه علاوه بر قصه‌های عامیانه، تاریخ ادبیات و فرهنگ مناطق مختلف، آیین‌ها، رسوم، مردم شناسی، جامعه شناسی و … جمع‌آوری می‌شود.
گفتنی است، علاقمندان جهت ثبت‌نام در این طرح تا تاریخ 28 خرداد با مراجعه به پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان و یا تماس با شماره تلفن 33664600-8 داخلی 2218 نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.
انتهای پیام