دسته : وبلاگتاریخ: 2018/05/15
«حافظ و گسترش زبان و ادب فارسی»؛ موضوع برنامه‌های علمی یادروز حافظ

«حافظ و گسترش زبان و ادب فارسی»؛ موضوع برنامه‌های علمی یادروز حافظ

به گزارش کافه وبلاگ نویسان به نقل از ایكنا از فارس، طبق اعلام كاووس حسن‌لی، رئیس مركز حافظ شناسی، موضوع سخنرانی‌های علمی یاد روز حافظ در سال 97 «حافظ و گسترش زبان و ادب فارسی» انتخاب شده است
روز بیستم مهرماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام لسان‌الغیب، حافظ شیرازی نام‌گذاری شده است و هر سال یکی از مهمترین بخش‌های برنامه‌های یاد روز حافظ، نشست‌های علمی است كه این عنوان برای آن انتخاب شده است.
امسال علاوه بر مقالاتی که براساس فراخوان‌ها به دبیرخانه ارسال خواهد شد، فراخوانی برای پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر نیز منتشر می‌شود.
سیزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی از برنامه‌هایی است که همزمان با یاد روز حافظ و طی روزهای 18 تا 20 مهر در شیراز برگزار می‌شود.
كاووس حسن‌لی كه دبیری این گردهمایی بین‌المللی نیز به عهده دارد نیز درباره این همایش گفت: تاریخ ادبیات، سبک شناسی نقد ادبی و زیبا شناسی، نقش زبان و ادب فارسی در وحدت ملی مردم ایران و دیگر فارسی زبانان جهان، جایگاه زبان و ادب فارسی و ایران شناسی در فراسوی مرزهای جغرافیای ایران، اثرپذیری و اثرگذاری متقابل ادبیات فارسی و فرهنگ اسلامی از جمله محور و زمینه‌های این همایش است.
وی علت همزمانی برگزاری این گردهمایی با یاد روز حافظ را استفاده از ظرفیت مرکز حافظ شناسی، دانشگاه و انجمن برای برگزاری بهتر همایش عنوان و اضافه کرد: این گردهمایی عمومی است اما چون در شهر شیراز برگزار می‌شود دارای موضوعات ویژه نظیر حافظ شناسی و حافظ پژوهی و نقش حافظ در گسترش فرهنگ ایرانی و زبان و ادب فارسی، زبان‌ها، گویش‌ها، لهجه‌ها و ادبیات و مشاهیر ادبی در استان فارس و فرهنگ و ادب عامه، محلی و اقلیمی در استان فارس است.
دبیر علمی همایش انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی مهلت ارسال مقاله را 15 خرداد اعلام و اضافه کرد: تا به امروز صد مقاله به توسط دبیرخانه ارسال شده است.
حسن‌لی از ارسال مقالاتی از پژوهشگران و محققانی از کشورهای آذربایجان، ژاپن، ترکیه و بنگلادش خبر داد و گفت: انتظار داریم تا مهلت تعیین شده تعداد مقالات ارسالی به هزار تا 1200 مقاله به دبیرخانه برسد.
وی گفت: از مقاله‌هایی که به دبیرخانه رسیده 55 درصد توسط فارغ التحصیلان، 16 درصد هیئت علمی، 15 درصد دانشجویان و 14 درصد دبیران آموزش و پرورش ارسال شده است.
حسن‌لی به نمودار تحصیلات ارسال کنندگان مقاله در این دوره از همایش ترویج زبان و ادبیات فارسی، گفت: نویسندگان 60 درصد مقاله‌ها دارای مدرک دکترا، 32 درصد مدرک کارشناسی ارشد و 8 درصد کارشناسی، هستند.
انتهای پیام