دسته : دسته‌بندی نشدهتاریخ: 2018/01/14

به گزارش کافه وبلاگ نویسان به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، حجت‌الاسلام سیدعلی خرسندی، امام جمعه شهرستان رستم شب گذشته، 23 دی‌ماه در مراسم اختتامیه جشنواره شعر قرآن و عترت استان فارس كه همزمان با ایام هفته قرآن و عترت این استان در شهرستان رستم برگزار شده بود، از شاعران درخواست كرد تا علوم قرآنی را در قالب شعر به جامعه القا كنند.
وی با بیان اینكه 7 علم در قرآن به عنوان علوم اولیه مطرح هستند كه شاعران اگر بخواهند می‌توانند، در این رابطه شعر بسرایند، افزود: علوم اسباب نزول، علم تفسیر، علم آیات‌الاحكام، علم اعجاز قرآن، علم بلاغت قرآن، علم رسم الخط و علم قرائت از جمله علوم قرآنی هستند.
خرسندی در عین حال بر این نكته تأكید كرد كه اگر شعر ما در مورد كتاب خدا باشد، مقدس‌تر است تا در مورد تراوشحات ذهنی تنهای بشر باشد.
امام جمعه رستم همچنین گفت: یكی از رسالت‌های اساسی شعرا در طول تاریخ به ویژه در تاریخ حیات اسلام، جهت‌دهی مردم در خط دین و ائمه اطهار بوده است لذا آهنگ شعرا در همین رابطه بوده است.
وی با بیان اینكه برخی از شعرا شعرهای خود را آسیب‌شناسی نكردند، گفت: به عنوان مثال مرحوم مولوی شعرهای خود را آسیب‌شناسی نمی‌كند لذا به صوفی‌گری متهم می‌شود در حالی كه حافظ و سعدی منطبق با عترت و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) شعرها را تنظیم می‌كنند.
خرسندی اظهار كرد: یكی از كاركردهای ائمه اطهار(ع) توجه دادن به دین است و حافظ هم جهت با این حركت می‌كند و می‌گوید «حافظا در كنج فقر و خلوت شب‌های تار، تا بود وردت دعا و درس قرآن غم مخور» یعنی هم جهت با رسالت انبیا و ائمه اطهار، اشعار خود را جهت‌دهی می‌كند و سعدی نیز چنین است.
امام جمعه شهرستان رستم از شاعران این سئوال را مطرح كرد كه چقدر در به ترسیم كشیدن علوم قرآنی در قال شعر قلم‌فرسایی شده است، گفت: آیا اگر جهت‌دهی شعرها قرآنی شود، بهتر نیست؟
وی با یادآوری اینكه قرآن معتقد است كه خدا از رگ گردن به انسان نزدیك‌تر است و رابطه انسان با خدا نیاز به واسطه هم ندارد، گفت: قرآن كتاب نور الهی است و كلمه قرآن به معنای خواندن است كه در این كتاب گذاشته‌اند یعنی شعرا، علما، مسئولان و مردم قرآن بخوانید.