دسته : دسته‌بندی نشدهتاریخ: 2018/04/16

به گزارش کافه وبلاگ نویسان به نقل از ایكنا از فارس، احد ده بزرگی، پدر شعر آیینی فارس و پیر پیشکسوت شعر عاشورایی ایران شب گذشته، 26 فروردین‌ماه در آیین رونمایی از تازه‌ترین تولیدات ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس كه به‌مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار شد، به بهانه انتشار کتاب شهسوار شیرین کار یادنامه مرحوم اسکندری گفت: در ابتدا بد نیست از فضایی که این استاد در آن فعالیت می‌کرد بگوییم و ببینیم اسکندری در چه فضایی شروع به کار کرد.

یادآوری شرایط فعالیت مذهبی در دوران قبل از انقلاب
وی گفت: آن روز دانشگاه‌های ما تحت نظر استعمار و استحمار بود و فساد را ترویج می‌کردند و باشگاه‌های دانشگاهی ما به شب‌نشینی توام با مشروبات الکلی و رقص و پایکوبی اختصاص داشت.
دبیر خانه شعر آیینی فارس گفت: آن روز اگر کسی در دانشگاه با بسم‌الله سخن می‌گفت به او معترض می‌شدند که مگر اینجا امامزاده یا مسجد است. آن روز کسی جرأت سخن گفتن از نهج‌البلاغه را نداشت و اگر از کسی نهج‌البلاغه فیض‌الاسلام را می‌گرفتند راهی زندان می‌شد، همچنان که فرزند سیدجعفرذوالانوار در همین شیراز بدین جرم راهی زندان شد و به شهادت رسید.
ده بزرگی افزود:در آن زمان و آن فضا در همین دانشگاه شیراز، مرحوم محمدحسین اسكندری، سکاندار بود که حافظ نهج‌البلاغه بود و با لبخند شیرینش پیام و کلام حضرت امیرالمومنین امام علی(ع) را بی هیچ واهمه‌ای بیان می‌کرد.
وی تأكید كرد كه شیراز همواره در رشته‌های مختلف مردان بزرگ داشته و درخشش داشته‌اند. اسکندری به معنای واقعی کلمه مرد بود و در آن زمان و فضا بدون وضو راهی کلاس نمی‌شد.
این شاعر پیشکسوت عاشورایی یادآور شد: شخصاً تجربه آن فضا را داشته‌ام که در نشست شعری در فرهنگ و هنر به همراه زنده یاد مرحوم جمالی حاضر شدیم و عده‌ای به بسم الله گفتن من در ابتدای شعر معترض بودند در چنین زمانی این مرد وظایف خویش را انجام داد و شخصیت‌هایی را پرورش داد و به بدنه مملکت تزریق کرد که هر کدام صاحب بعثتی شدند.
وی با تأكید بر اینكه انقلاب را عقلانیت و دانش پیروز کرد، ‌گفت: در گذشته برخی وقتی می‌خواستند روحانیت انقلابی را ذکر کنند می‌گفتند مرحوم علامه طباطبایی به کسی کاری ندارد حال آن که مرحوم علامه بسیاری از انقلابیون را وارد عرصه انقلاب کردند تفسیر قرآن ایشان جهان را تسخیر کرد.
ده بزرگی با یادآوری اینكه دهه 20 تا 50 وجود برخی از بزرگان تاثیر فراوانی بر ادبیات فارس و ایران داشت،‌ گفت: مرحوم لطفعلی صورتگر، مرحوم مهدی حمیدی، علی محمد مژده، منصور رستگار فسایی استاد مسلم شاهنامه‌شناسی و جعفر موید شیرازی، استاد بزرگ سعدی‌شناسی خصوصا شعرهای عربی سعدی از جمله این افراد هستند.
پدر شعر آیینی فارس ادامه داد: این اساتید هر كدام باعث تحول در ادبیات شدند و در این میان مرحوم حمیدی چهره ملی شد و امروز نیز كتابی درباره مرحوم اسكندری اثر محمد حسین ابراهیمی را رونمایی كردیم.
ده بزرگی،‌همچنین پیرامون اهمیت انتشار یادنامه‌ها گفت: یادنامه نویسی کاری ارزشمند است اگر گذشتگان را از یاد ببرید آیندگان شما را از یاد خواهند برد. باید یاد داشته باشیم کسانی که دست به قلم هستند این عزیزان را فراموش نکنند.

حوزه هنری خانه بعثت است
وی در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه حوزه هنری فارس، اقدامات این مركز را به خصوص در دوره مدیریت فعلی ستود و گفت: محلی که در آن قرار داریم حوزه هنری است. حوزه هنری پایگاه و خانه بعثت است و مدیر فعلی حرکت را با برداشت از بعثت حضرت رسول انجام داده‌اند و حاصل آن امروز در قالب انتشار 10 کتاب جلوه پیدا می‌کند.
دبیر خانه شعر آیینی فارس پیرامون کتاب رجزهای عاشورایی گفت: من از کودکی در کار نوکری اهل بیت بوده‌ام و توفیقم از وجود مقدس حضرت علی اصغر(ع) است که از عنایت آن حضرت و سرودن گهواره خالی در 6 سالگی شروع شده است.
وی افزود: سال گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با شاعران اشاره‌ای به منظومه‌سرایی داشتند، من نیز مواردی را در ذهن داشتم که منجر شد به تدوین رجزهای عاشورایی.
این پیرغلام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: به جز اصحاب حضرت سیدالشهدا امام حسین(ع) که در تیرباران نخست کربلا شهید شدند بقیه این شهیدان والامقام رجزهایی گفته‌اند.
وی در پایان سخنان خویش گفت: این رجزها یکی از بهترین منابع برای شناخت کربلا و شهیدان والاقدر آن این است. این کار چیزی نیست جز برکت حضرت امام حسین(ع) و امیدوارم روزی که از اینجا بار بستیم شفاخواهمان حضرت امام حسین(ع) باشد.
انتهای پیام