دسته : وبلاگتاریخ: 2018/05/17
هگمتانه: نویسنده‌ای با دغدغه‌هایی از جنس نور

در بخشی از این مطب که به قلم اعظم مهری به رشته تحریر درآمده، می خوانیم: حضور حمید حسام به عنوان نقطه قوت نمایشگاه کتاب تهران است و حمید حسام گنجینه‌ای بزرگ برای ادبیات استان همدان و کشور است.
نمایشگاه کتاب تهران به پایان رسید و کوله باری از کتاب و واژگان نو را برای دوستداران مطالعه به جا گذاشت.
نمایشگاه امسال هم مانند همیشه نقاط قوت و ضعف خودش را داشت اما برای بسیاری از ما همدانی‌ها حضور سردار حسام با کتاب «راز نگین سرخ» در این نمایشگاه یکی از بهترین بخش‌های آن بود.
حمید حسام با حضور در نمایشگاه کتاب امسال، بار دیگر قدرت قلم و اندیشه خود را به دوستداران کتاب نشان داد.
آخرین اثر از حمید حسام نویسنده دفاع مقدس و چهره سال هنر انقلاب اسلامی در سال 96 به نام «راز نگین سرخ» توسط سوره مهر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه ‌شد.
کتاب «راز نگین سرخ» زندگی‌نامه داستانی سردار شهید مهندس محمود شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27محمد رسول الله (ص) است که توسط حمید حسام نوشته شده است.
کتاب حاوی خاطرات شهید از زبان خانواده و همرزمانش است. تمام شخصیت‌های این داستان ساخته ذهن نویسنده است.
حوادث این داستان گوشه‌ای از فراز و نشیب‌های دفاع مقدس از آغازین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر است و بر روی جلد کتاب، تصویری از محمد شهبازی فرمانده سپاه همدان در نبرد «الی بیت المقدس» و آزادسازی خرمشهر در سال 61 طراحی شده است.
زندگی‌نامه داستانی «راز نگین سرخ» در شصت‌ و چهار فصل با موضوع داستان‌های جنگ ایران و عراق به چاپ رسیده است.

***نگین سرخ
شهید محمود شهبازی در سال 1337 در اصفهان متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر گذارند و در سال 1356 جهت ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع به تهران رفت.
در دوران مبارزات انقلاب نقش اساسی داشت. در جریان بازگشت امام خمینی (ره) به عضویت کمیته حفاظت درآمد. پس از آن به عضویت سپاه درآمد و ضمن تحصیل در دانشگاه، در دفتر هماهنگی ستاد کل سپاه فعالیت کرد.
با شروع جنگ تحمیلی همراه شهید محسن وزوایی به سرپل ذهاب رفت و تا اواخر بهمن 59 در آنجا حضور داشت. در اسفند سال 1359 به فرماندهی سپاه پاسداران همدان منصوب شد. در دی ماه 1360 به همراه چند تن از پاسداران سپاه همدان راهی جبهه‌های جنوب شد و از بدو تشکیل تیپ 27 محمد رسول الله (ص) در سمت قائم مقام فرماندهی تیپ خدمت کرد.
شهبازی در سمت قائم مقام فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله در عملیات فتح‌المبین شرکت کرد. وی سال 1361 در جریان عملیات آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.
کتاب روایتی مستند و داستانی از حوادث آغازین روزهای جنگ تا آزادی خرمشهر است. از جمله مطالب زندگینامه موارد زیر است: شرح تجاوز دشمن از منطقه سر پل ذهاب، درگیری با عراق در کمین سرپل ذهاب، دیدار بنی صدر از همدان، فرماندهی سپاه همدان، درگیری با ضد انقلاب، عملیات در قله قراویز و جنگ با تانکها، سفر حج همراه با احمد متوسلیان، عملیات ایذایی در تنگ کورک برای شکستن محاصره نیروهایی که در عملیات مطلع الفجر محاصره شده بودند، شکل‌گیری تیپ محمد رسول‌ا…(ص)، عملیات آزاد‌سازی خرمشهر و نحوه شهادت در عملیات بیت المقدس در منطقه دژمار (منطقه شلمچه) و تشییع جنازه شهید شهبازی نیز در کتاب شرح داده شده است.
«راز نگین سرخ» به قلم «حمید حسام» در 336 صفحه به نگارش درآمده و توسط نشر «صریر» در 3هزار نسخه منتشر شده است.
*با هم بخوانیم
در قسمتی از متن کتاب راز نگین سرخ آمده است:
«همدانی با اشاره به اسماعیلی فهماند که بیا جلوتر. اسماعیلی کنار شهباز و همدانی ایستاد. خم شد و نشست. اما هرچه پرسیدند جوابی نداد. همدانی هم چیزی نگفت. اما این سکوت برای شهبازی سوال برانگیز بود. منور عراقی که گر گرفت و بالا رفت نور قوی و نور زرد به اطراف پاشید. در پرتو آن، چهره اسماعیلی بهتر نمایان شد. قطرات اشک گونه‌هایش را ‌تر کرده بود. حبیب قیافه متعجب فرمانده را که دید. جلوتر آمد و دم گوش شهبازی گفت. دست خودش نیست. از وقتی که بهمن شهید شده انگار روحش تو این دنیا سیر نمی‌کند.
شهبازی نیم‌خیز شد، دست روی شانه اسماعیلی انداخت و آرام گفت شنیدم اصلاً دلت نمی‌خواهد برگردی شهر. باشد تا هر وقت که مایلی اینجا بمان. منور که خاموش می‌شد، اسماعیلی با گوشه آستین دانه‌های اشک را گرفت.»
*پاسداشت یک عمر عاشقی
آیین پاسداشت «حمید حسام» نویسنده موفق و صاحب نام حوزه ادبیات دفاع مقدس با حضور این نویسنده و جمعی از فعالان ادبیات دفاع مقدس در نمایشگاه کتاب امسال در سالن یاس شهر آفتاب برگزار شد. پاسداشتی که شاید گوشه‌ای از عاشقی‌های این هنرمند بزرگ را قدردان باشد.
حمید حسام، گنجینه‌ای بزرگ برای ادبیات استان همدان و کشور به شمار می‌رود و بازتاب قلم توانمند و دلنشین او می‌تواند مسیری نو باشد برای معرفی ارزش‌های دفاع مقدس به جهانیان. چنین نویسندگانی با دغدغه‌هایی از جنس نور را باید همواره قدردان بود. حمایت از این بزرگان ادب ایران اسلامی حمایت از ارزش‌ها و باورهای مردم یک سرزمین است.
روزنامه همدان پیام به مدیرمسئولی محمدرضا معتمدزاده توسط شهرداری همدان چاپ و منتشر می شود.
7523/2090