دسته : وبلاگتاریخ: 2018/04/17
کتاب پاییز پرستوی سفید در جهرم بازخوانی شد

این کتاب را دکتر ابراهیم سلیمی کوچی اهل فسا و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه اصفهان تألیف کرده است که دکتر فاطمه تسلیم جهرمی، عضو گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جهرم این کتاب را در این جلسه بررسی و بازخوانی کرد.
دکتر مسعود نادریان رئیس دانشگاه جهرم سه شنبه به ایرنا گفت: جلسه بازخوانی کتاب با هدف رونق کتابخوانی و تقویت فرهنگ علاقه به کتاب در بین دانشجویان برگزار شد.
رئیس دانشگاه جهرم اضافه کرد: این جلسه با حضور نویسنده به عنوان برنامه جنبی درهمایش ایلات و اقوام دانشگاه جهرم برگزار شد.
در این جلسه، دکتر فاطمه تسلیم جهرمی ضمن معرفی نویسنده، عناصری را که موجب صمیمیت این کتاب می‌شود بررسی کرد و گفت: این کتاب، مروری بر زندگی نسل نوجوانان دهه شصت عشایر و ایلات است که به دلیل خشکسالی و بحران‌های طبیعی و اجتماعی به حاشیۀ شهرها آمدند.
وی با اشاره به اینکه در این اثر با رویکردی انتقادی به مسائل اجتماعی نگاه شده است، افزود: این رمان به نوعی از آدم های سنتی قصه‌ گو نیز تجلیل شده است و درواقع ورای رنج‌ها و ورای تبعیض ها، مخاطب خود را به اتحاد و یکی‌شدن و حفظ هویت فردی و جمعی دعوت می‌کند.
تسلیم جهرمی گفت: «پاییز پرستوی سفید»، رمانی خودنوشت از نویسنده در سن ۱۴ سالگی است که از این دست رمان‌ها در ادبیات ایران چند نمونه مشهور و موفق داریم مثل روزها از دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، ایل من، بخارای من از مرحوم محمد بهمن‌ بیگی، آبشوران از علی اشرف درویشیان و رمان تازه منتشرشده ‌ای به نام خاما از یوسف علیخانی.
موضوع اصلی رمان پاییز پرستوی سفید سرگذشت یک پسر از عشایر است که با خانواده‌اش در حیدرآباد در حاشیه شهری در جنوب فارس به نام فسا زندگی می‌کند و در اثر اتفاقی عاطفی با شهر آشتی می کند و درواقع شیفته شهری می‌شود که در ابتدا برایش قلعه‌ای با دیوارهای شیشه‌ای یا دیواری ناپیدا بود و به آن نظر خوبی نداشت.
دکتر ابراهیم سلیمی در سال 1360 در فسا متولد شد وی پس از ادامه تحصیل در رشته حقوق و ادبیات تطبیقی به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان مشغول به تدریس شد و مدتی نیز بعنوان مشاور اسبق معاونت برون مرزی صداوسیما فعالیت کرد.
در کارنامه علمی ابراهیم سلیمی می توان به انتخاب پژوهشگر نمونه سال 93، تألیف بیش از 50 مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر بین المللی، تألیف و ترجمه 4 عنوان کتاب علمی نظیر «دریچه ای به جهان رمان» و استاد مدعو دانشگاه سوربن فرانسه اشاره کرد.
کتاب پاییز پرستوی سفید را انتشارات خاموش در 2000 نسخه منتشر کرده است.
جهرم در فاصله‌ 193کیلومتری شیراز قرار دارد.
7375 / 1876