سهم شرکت‌های دانش‌بنیان داخل بخش کشاورزی به 20 درصد می‌رسد

علی‌اکبر مویدی داخل نشست با مسئولان حوزه ترویج و تحقیقات بخش کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی کاروان ترویج را به جهت حضور داخل استان‌های مختلف راه‌اندازی کرده که هدف اصلی ارتقا بهره‌وری است.

وی تصریح کرد: بعد از سوی استان کرمانشاه به عنوان پایلوت این طرح، استان اردبیل دومین مقصد کاروان بهره‌وری، ترویج و توسعه آموزش داخل نظر گرفته شده که هفته آینده این کاروان به اردبیل سفر خواهد کرد.

معاون وزیر و رئیس مؤسسه آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی تشریح کرد: ما داخل قالب این کاروان کوشش می‌کنیم تا داخل خدمت کشاورزان با محوریت مزرعه و مراکز تولیدی باشیم تا جدیدترین یافته‌های علمی،‌دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی را به زارعین و بهره‌برداران منتقل کنیم.

مویدی افزود: داخل بخش کشاورزی باید وابستگی به منابع را به رویکرد وابستگی به دانش تغییر دهیم چرا که راهی جز ترویج‌، تحقیق و رویکرد علم‌محور نداریم.

وی داخل بخش دیگری از سوی سخنان خود خاطرنشان کرد: داخل کنار بالا رفتن سواد و دانش بهره‌برداران بخش کشاورزی، باید از سوی روش‌های سنتی کشت و زرع پرهیز کرده و نگاه واقع‌بینانه را منطبق بر سیاست‌گذاری‌های کشور داخل تولید محصولات استراتژیک انجام داد.

مویدی پایین بودن سهم شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی را تا چهار درصد یادآور شد و اضافه کرد: قرار می باشد داخل سال مزین به «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی» این ظرفیت به 20 درصد ارتقا یابد که راهکار اصلی ما تقویت علم و دانش داخل این حوزه و راه‌اندازی کاروان‌های تخصصی داخل این بخش با هدف ارتقا بهره‌وری است.

وی بیان کرد: طرحی را با عنوان فرصت‌های مطالعاتی مزرعه با مشارکت متخصصان امر داخل نظر گرفتیم تا دانش خود را داخل اختیار کشاورزان داخل سر مزرعه قرار دهیم.

مویدی رویکرد اصلی فعالیت این کاروان ترویجی را ارتقا بهره‌وری بیان کرد و ادامه داد: تنها راه برون‌رفت ما از سوی مشکلات موجود، توجه به زیاد کردن بهره‌وری و تولید استاندارد می باشد تا قابلیت صادرات به کشورهای مختلف پیدا کند.

معاون وزیر و رئیس مؤسسه آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی تعامل بهتر با کشاورزان مناطق مختلف را با بهره‌گیری از سوی این ظرفیت به وجود آمده یادآور شد و اظهار کرد: سعی ما بر این می باشد تا زنجیره تولید را مورد حمایت قرار داده و از سوی توان یک‌هزار و 800 عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها داخل تقویت نظام تولید بیش از سوی گذشته استفاده کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید