امیرعبداللهیان: امیدواریم با واقع‌بینی آمریکا داخل آینده نزدیک به توافق برسیم/ لاوروف: برجام باید بدون هیچ اضافه و کاستی احیا شود

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان داخل نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که ظهر امروز پنج شنبه داخل محل وزارت امورخارجه برگزار شد، تشریح کرد: ملاقات خوبی امروز با آقای لاوروف داشتم، داخل مورد مهم ترین مسائل روابط دوجانبه، همچنین موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی با هم گفت‌وگو کردیم. به آقای سرگئی لاروروف وزیر خارجه روسیه و هیات همراه خوشامد می‌گویم. ما امروز داخل مورد موضوعات بین المللی و منطقه‌ای با هم گفت‌وگو کردیم.

گفت‌وگو داخل مورد معاهده همکاری‌های جامع و بلند مدت میان دو کشور

وی تصریح کرد: همچنین داخل مورد معاهده همکاری‌های جامع و بلند مدت میان دو کشور گفت‌وگو کردیم. این ایده قبل از سوی سفر آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشورمان به روسیه و دیدارشان با آقای پوتین قرار داشت مطرح بود، امیدوار می باشیم به زودی جلسات کارشناسی به جهت نهایی کردن مفاد این موافقتنامه برگزار شود و تصویب آن داخل حکومت ایران و روسیه و پارلمان های دو کشور را پشت سر بگذاریم.

امضای سند همکاری‌های فرهنگی و امنیت اطلاعات

امیرعبداللهیان ادامه داد: داخل مورد دو سند دیگر که از سوی صنعت‌های زیربنایی به جهت همکاری‌های ما داخل حوزه ایجاد و فعالیت مراکز فرهنگی و همچنین همکاری داخل زمینه امنیت بین‌المللی اطلاعات میان دو کشور می باشد رایزنی کردیم که خوشبختانه داخل روزهای گذشته داخل هیئت حکومت جمهوری اسلامی به تصویب رسید و به جهت تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

وزیرامورخارجه تاکید کرد: ما توافق کردیم که دور جدید کمیسیون مشترک همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را برگزار کنیم.همچنین همکاری داخل سایر حوزه‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی، علم و فناوری و سایر موضوعات داخل دستور کار دو طرف قرار گرفت و توافقات خوبی را داشتیم.

تکمیل خط راه‌آهن رشت-آستارا با روسیه

وی ادامه داد: همچنین داخل پروژه‌های راه آهن از سوی جمله تکمیل خط راه آهن رشت- آستارا کشور توافق خوبی را داشتیم و امیدوار می باشیم هر چه زودتر با سرمایه‌گذاری مشترک بتوانیم این پروژه را نهایی کنیم.

لغو روادید میان ایران و روسیه

امیرعبداالهیان تاکید کرد: داخل دروازه همکاری‌های علمی توافق کردیم که مرکز نوآوری فناوری و فناورانه ایجاد شود و این موضوع داخل سفر اخیر آقای ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد بررسی قرار گرفت و امروز بر اجرایی شدن هر چه سریعتر این موضوع توافق کردیم. همچنین داخل مورد همکاری‌های دو کشور داخل حوزه لغو روادید متقابل مورد بررسی قرار گرفت و ما داخل جمهوری اسلامی ایران آمادگی داریم لغو عمومی روادید میان دو کشور به صورت متقابل انجام شود و به جهت لغو روادید تجاری داخل گام اول با هدف زیاد کردن مبادلات تجاری دو کشور گفت‌وگو کردیم.

او ادامه داد: داخل مورد بخش‌های تخصصی ما داخل این رابطه ایده‌هایی وجود دارد که به زودی نهایی خواهد گشت. جمهوری اسلامی ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب داخل دنیای امروز می باشد و واقع شدن ایران داخل مسیر ترانزیت شمال جنوب و شرق به غرب یک مزیت ویژه‌ای را داخل اختیار کشور ما قرار داده است.

اولین محموله از سوی روسیه به هند از سوی مسیر کریدور شمال و جنوب انتقال پیدا کرد

وزیر امورخارجه ادامه داد: اولین محموله از سوی روسیه به هند از سوی مسیر کریدور شمال و جنوب انتقال پیدا کرد و این یک تجربه موفق بود و بخشی از سوی مسیر به صورت ریلی و بخشی داخل دریا به صورت کشتی‌ها انجام شد که این تجربه مسیر ترانزیت شمال و جنوب را با این ظرفیت جدید هم مورد آزمون قرار داد و بخشی از سوی حجم تبادل تجاری از سوی این به بعد از سوی این مسیر دنبال خواهد شد.

نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه داخل آستانه

وی داخل مورد نشست سران ایران، ترکیه و روسیه ادامه داد: امیدوار می باشیم که داخل آینده نه چندان دور با توجه به شرایط مهار ویروس کرونا داخل جهان شاهد برگزاری نشست سران فدراسیون روسیه، جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران داخل تهران باشیم.این نشست بخشی به صورت دوجانبه و بخشی دیگر داخل فرمت آستانه برگزار خواهد شد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما همچنین داخل حوزه‌های منطقه‌ای، تحولات افغانستان، یمن، سوریه، اوکراین و برگزاری اجلاس سران کشورهای حوزه دریای خزر را مورد گفت‌وگو قرار دادیم.

وزیرامورخارجه داخل مورد مذاکرات وین تشریح کرد: از سوی جمله مباحثی که داخل مذاکرات امروز مورد توجه قرار گرفت، آخرین وضعیت گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران به جهت لغو تحریم‌ها بود. داخل همین جا از سوی کشورهای دوست روسیه و چین که مخالفت خود را با قطعنامه‌ای که به پیشنهاد طرف آمریکایی و سه کشور اروپایی داخل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام داشتند، تشکر میکنیم.

وی ادامه داد: از سوی حمایت‌های مستمر روسیه داخل ادامه کار داخل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی منافع و مواضع منطقه جمهوری اسلامی ایران نیز تشکر می کنیم.

حمایت روسیه از سوی توافق ایران داخل وین

وزیر امورخارجه تاکید کرد: با همکام آقای لاوروف داخل صورت ادامه گفتگوها که داخل آینده نزدیک امیدوار هستم از سوی سر گرفته شود و برنامه‌ریزی‌های داخل این رابطه داخل دستور کار وزارت خارجه قرار دارد، گفت‌وگو کردیم. امیدوار هستم با واقع‌بینی طرف آمریکایی بتوانیم داخل آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم البته داخل این چهارچوب بار دیگر آقای لاوروف بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سوی مواضع سیاسی ایران داخل مذاکرات و داخل صورت رسیدن به نقطه توافق از سوی حمایت روسیه داخل این موضوع تأکید کردند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: من تاکنون دو بار حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به جهت همکاران آقای لاوروف بوده‌ام که داخل هر دو مورد از سوی طرف روسیه آمادگی خود را به جهت گفتگو و راهکار دیپلماتیک اعلام کرد و امیدوارم داخل بحران اوکراین هرچه سریعتر شاهد بازگشت دو طرف داخل مذاکره و حل و فصل سیاسی این موضوع باشیم.

اجازه نمی‌دهیم که رژیم صهیونیستی، امنیت و ثابت منطقه را مورد تهدید قرار دهد

وی تاکید کرد: همچنین داخل مورد برخی عربده‌ کشی‌های سیاسی رژیم صهیونیستی گفت‌وگو کردیم و منطقه اجازه نخواهد داد این رژیم امنیت، ثبات و پیشرفت منطقه را مورد تهدید قرار دهد.

وزیرامورخارجه داخل پاسخ به سوالی داخل مورد اینکه با توجه به تحریم‌های جدید اعمال شده از سوی سوی آمریکا داخل مقابل جمهوری اسلامی، ایران و روسیه چه برنامه هایی به جهت زیاد کردن همکاری‌های اقتصادی و تجاری خود و همچنین گسترش روابط دارند، تشریح کرد: ما داخل حکومت به جهت مقابله با تحریم‌ها راهبردی را اتخاذ کردیم که دو مسیر را به طور موازی قبل ببریم مسیر اول اقدام به جهت بی‌اثر کردن تحریم ها داخل چارچوب برنامه توسعه پایدار اقتصادی حکومت آیت الله رئیسی و مسیر دوم که همزمان با این دنبال می شود و مسئولیت کار مذاکراتی آن با دستگاه دیپلماسی است، مسیر دیپلماسی و گفت‌وگو و مذاکره به جهت لغو تحریم‌ها است.

بی‌اثر کردن تحریم‌ها، توافق میان ایران و روسیه

وی ادامه داد: به موازارت آن اولویت همسایه محور بودن حکومت داخل توسعه حجم همکاری‌های اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی، دفاعی، گردشگری و سایر موضوعات با همسایگان به ویژه با کشور روسیه می باشد. هم داخل جریان سفر آیت‌الله رئیسی به مسکو و دیدار با آقای پوتین یک نقطه عطف جدیدی ایجاد شد که داخل آنجا توافقات مهم و راهبردی مورد توجه و تایید رهبران دو کشور قرار گرفت و هم داخل جریان تبادل هیات‌های بین دو کشور از سوی جمله سفر اخیر معاون نخست وزیر روسیه که داخل راس هیات عالیرتبه و جامع به تهران سفر نمودند داخل راستای منافع دو ملت توافقات بسیار مهمی انجام شد که بی‌اثر کردن تحریم‌ها یکی از سوی موارد مورد توافق بین دو کشور است.

وی همچنین داخل پاسخ به سوالی داخل مورد اینکه برنامه‌های مشترک ایران و روسیه به جهت مقابله با تحریم‌های یکجانبه غرب به ویژه با تمرکز بر چالش‌های جدید جهانی که داخل سایه بحران اخیر اوکراین و مسائلی که داخل مورد امنیت غذایی پیش‌آمده است، چیست. تشریح کرد:ما همانگونه که مخالف جنگ می باشیم، مخالف اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورها از سوی جمله کشور روسیه می باشیم. داخل خصوص تامین امنیت غذایی با اطلاعی که دارم داخل حکومت داخل تیم اقتصادی صرفنظر از سوی چرایی و دلایل آن با جدیت اقدام شده می باشد. حکومت جمهوری اسلامی ایران داخل عالی‌ترین سطح نسبت به اطمینان از سوی وجود امنیت غذایی داخل داخل کشور اقدامات چندلایه‌ای را انجام داده و به عنوان مسئول دستگاه دیپلماسی این را عنوان می‌کنم که هیچ نگرانی داخل این خصوص وجود ندارد.

ما توافقات مهمی را داخل ماه‌های گذشته به جهت بی‌اثر کردن تحریم‌ها داشتیم

او ادامه داد: داخل خصوص چگونگی مقابله با تحریم‌هایی که آمریکا علیه کشورها از سوی جمله علیه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه انجام داده می باشد باید گفت که ما توافقات مهمی را داخل ماه‌های گذشته به جهت بی‌اثر کردن تحریم‌ها داشتیم که البته این موضوع باید اقدام و عمل را داخل پی داشته باشد و نیازی به بیان آن داخل مقابل رسانه‌ها نباشد.

وزیرخارجه داخل پاسخ به سوالی داخل مورد اینکه دو هفته قبل از سوی ارسال بسته مذاکراتی به طرف مقابل صحبت کردید و آقای خطیب‌زاده گفتند که قطار مذاکرات از سوی ریل خارج نگردیده است، آیا تغییری داخل این ۱۰۰ روز اخیر اتفاق افتاده است، تشریح کرد: قطار به ایستگاه‌های سخت به جهت نقطه پایان خودش رسیده می باشد و ایجاب می‌کند که توقف داخل یک ایستگاه خاص را داخل نظر بگیریم. گاهی اوقات این نیاز و درخواست طرف‌های مقابل مذاکره به جهت لغو تحریم‌ها بوده و گاهی ما به جهت جمع‌بندی و بازتعریف آخرین وضعیت گفت‌وگوها نیاز به این داشتیم که چند روزی توقف و مکث داخل مذاکرات ایجاد گردد. ما علیرغم صدور قطعنامه نادرست و غیرمعمولی که با پیشنهاد آمریکا داخل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید داخل مقابل اقدام به قطعنامه، سه گام مهم به جهت اقدامات اضافی هسته‌ای انجام داده‌ایم که از سوی جمله ۲۷ دوربین برجامی که مسئولان سازمان انرژی اتمی توضیح دادند از سوی مدار خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران به جهت رسیدن به توافقی خوب و پایدار جدی است/ رایزنی‌های مستمر مذاکره کنندگان با طرف غربی

وزیرامورخارجه کشورمان تاکید کرد: طرف‌های مقابل به طور مشخص آمریکا و نماینده ارشد مذاکره کننده اتحادیه اروپا آقای بورول و مورا به تلاش‌های خود به جهت بازگشت همه طرف‌ها به مذاکرات و ادامه مذاکرات ادامه می‌دهند. داخل ساعات گذشته هم آقای باقری مذاکره کننده ارشد ما و همکارانم داخل تماس مستمر با آقای مورا بوده‌اند. ما امیدوار می باشیم بتوانیم داخل آینده نزدیک ریل مذاکرات را که داخل مسیر درست خود قرار دارد مجدداً بر روی ریل داخل جریان و حرکت نگه داریم.

وی تاکید کرد: مایل هستم همینجا یک بار دیگر تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران به جهت رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار جدی می باشد و ما مسیر دیپلماسی را که مسیر درستی می باشد ادامه خواهیم داد و بار دیگر آمریکا را به واقع بینی به جهت رسیدن به مرحله نهایی مذاکرات دعوت می‌کنیم.

لاوروف: روی ابتکار رئیس‌جمهور ایران به جهت «توافقی بزرگ» کار می‌کنیم

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه داخل نشست خبری مشترک با وزیر خارجه کشورمان تشریح کرد: ایران و روسیه تصمیم دارند که روابط خود را گسترش دهند.ما نظر مشترک داریم که روابط فیمابین می‌تواند به سطح بالایی برسد. با این هدف درباره توافق بزرگ دیگر کار می‌کنیم که ابتکار آن توسط رئیس‌جمهور ایران مطرح گردیده است.

تجارت روسیه با ایران به حدود ۴ میلیارد تومان رسیده است

وی تاکید کرد: تجارت ما سال گذشته ۸۰ درصد زیاد کردن یافت و به حدود ۴ میلیارد دلار رسیده می باشد. باید راه‌های خاصی را داخل بخش انرژی، حمل و نقل و کشاورزی، فاینانس و گمرکی پیدا کنیم. داخل نیروگاه بوشهر داخل فاز دوم و سوم کار می‌کنیم.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: نباید اجازه دهیم آمریکا و اقمار آن‌ اصول بین‌الملل و اساس منشور سازمان ملل و برابری حاکمیت کشورها را عوض کنند. روسیه و ایران تحریم‌های یکجانبه برخلاف منشور توسط آمریکا را محکوم می‌کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین داخل چارچوب سن پترزبورگ بحثی درباره همکاری دو کشور داشتیم و داخل آینده نیز جلسه کمیسیون مشترک را برگزار کنیم. وزارت خارجه دو کشور حمایت سیاسی و دیپلماتیک خود را داخل همه مسائل مختلف صورت می‌دهند.

لارووف داخل مورد نشست آستانه ادامه داد:‌ همچنین درباره موضوع سوریه درچارچوب روند آستانه صحبت کرده و توافق کردیم هماهنگی خود را ادامه دهیم.

برجام باید با همان شکل ۲۰۱۵ و بدون هیچ اضافه‌ای احیا شود

لاوروف داخل مورد برجام اظهار داشت: درباره برجام، هدف ما این می باشد که کار اشتباهی که آمریکا صورت داد را تصحیح کنیم. زمانی آمریکا از سوی برجام و قطعنامه خارج شد یک بار دیگر حقوق بین‌الملل را نقض نمود. باید کاری کنیم برجام به همان شکل اول آن داخل سال ۲۰۱۵ و بدون هیچ اضافه‌ای احیا گردد.

وزیر امور خارجه روسیه داخل پاسخ به سوالی داخل خصوص همکاری‌های ایران و روسیه داخل رسیدن به توافق خوب و پایدار و از سوی طرفی بدعهدی آمریکا با اعمال تحریم های جدید علیه ایران تشریح کرد: آمریکا نه تنها داخل مذاکرات برجام، بلکه داخل هر مشکل دیگر ملاحظات داخلی خود را داخل نظر می‌گیرد. آمریکا بر اساس مشکلات خود عمل کرده و انتخاب کنندگان را از سوی داخل منحرف می نماید.

وی ادامه داد: آمریکا یکسال قبل کوشش کرد ما را به ایجاد وقفه داخل مذاکرات وین متهم کند،اما همه به این مسئله اذعان دارند که آمریکا به تنهایی داخل روند رسیدن به توافق ترمز میزد.