ایران قدرت ۲۲ دنیا داخل تجارت دریایی شناخته شد

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) داخل گزارشی از سوی وضعیت صنعت حمل‌ونقل دریایی جهان، کل تعداد کشتی‌های تجاری اعم از سوی نفتکش ها، کشتی‌های کانتینری و کشتی‌های فله بر داخل پایان سال ۲۰۲۱ را ۹۹ هزار و ۸۰۰ فروند اعلام کرد.

ظرفیت حمل بار این کشتی‌ها بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۳۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تن برآورد شده می باشد که این رقم نسبت به سال قبل رشد ۳ درصدی داشته می باشد. داخل سال قبل از سوی آن ظرفیت حمل بار ناوگان کشتیرانی دنیا ۲ میلیارد و ۷۱ میلیون و ۶۳۸ هزار تن برآورد شده بود.

اضافه شدن ۸ فروند کشتی به ناوگان کشتیرانی ایران

آنکتاد داخل بخش دیگری از سوی گزارش خود کل کشتی‌های ایران را ۲۵۴ فروند اعلام نمود. داخل سال ۲۰۲۱ تعداد ۸ فروند کشتی جدید به ناوگان تجارت دریایی ایران افزوده شده می باشد. داخل سال قبل از سوی آن تعداد کشتی‌های ایران ۲۴۶ فروند اعلام شده بود.

به همین ترتیب ظرفیت حمل بار ناوگان کشتیرانی ایران داخل سال ۲۰۲۱ حدود ۵.۵ درصد زیاد کردن یافته می باشد و به ۱۹ میلیون و ۲۵۱ هزار تن رسیده می باشد. داخل سال ۲۰۲۰ ظرفیت حمل بار کشتی‌های ایران ۱۸ میلیون و ۲۴۵ هزار تن محاسبه شده بود.

ناوگان کشتیرانی ایران بزرگتر از سوی ۳ عضو گروه هفت

مقایسه ایران با سایر کشورها نشان می‌دهد این کشور از سوی نظر ظرفیت حمل بار دریایی داخل رتبه ۲۲ جهان قرار دارد. رتبه ایران نسبت به سال قبل تغییری نداشته می باشد. ظرفیت ناوگان کشتیرانی ایران حتی از سوی سه عضو گروه هفت کشور صنعتی یعنی فرانسه، ایتالیا و کانادا بیشتر می باشد. کشورهایی مثل هلند، عربستان، برزیل، سوئد، ویتنام، عمان، مالزی، قطر و نیجریه نیز ناوگان کشتیرانی کوچکتری نسبت به ایران دارند.

برخورداری از سوی یک ناوگان دریایی بزرگ و متنوع یکی از سوی نقاط قوت ایران داخل مقابله با تحریم‌های آمریکا بوده می باشد و ایران با بهره‌گیری از سوی این ناوگان بزرگ توانسته می باشد تحریم‌های اقتصادی علیه خود را تا حد زیادی خنثی کند.

بزرگ‌ترین ناوگان کشتیرانی جهان داخل اختیار یونان است

بر اساس گزارش آنکتاد، یونان بزرگ‌ترین ناوگان دریایی جهان از سوی نظر ظرفیت حمل بار را داراست. ظرفیت حمل بار کل کشتی‌های یونانی ۳۷۳ میلیون و ۴۱۷ هزار تن اعلام شده می باشد. تعداد کل کشتی‌های یونان ۴۷۰۵ فروند برآورد گردیده است.

چین با ناوگانی با ظرفیت حمل بار ۲۴۴ میلیون و ۵۵۵ هزار تن داخل رتبه دوم و ژاپن با ۲۴۱ میلیون و ۸۴۸ هزار تن داخل رتبه سوم از سوی این نظر قرار گرفته‌اند. کشورهای سنگاپور، هنگ‌کنگ، آلمان، کره جنوبی، نروژ، برمودا و انگلیس به ترتیب رتبه‌های چهارم تا دهم را از سوی این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

آمریکا با ناوگان ۱۸۱۰ فروندی و ظرفیت حمل بار ۵۴ میلیون و ۹۷۱ هزار تنی داخل رتبه یازدهم جهان قرار گرفته می باشد. سهم ایران از سوی کل ظرفیت حمل بار دریایی جهان ۰.۹۱ درصد برآورد گردیده است.