تولید انرژی تجدیدپذیر با استفاده از سوی دو اهرم خورشید و باد

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ،با توجه به تاثیراتی که سوخت‌های فسیلی بر آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی می‌گذارند و به تبع آن با تغییرات شدید اقلیمی مشکلاتی از سوی قبیل خشکسالی،کم بارشی،بیابان‌زایی و… اتفاق می‌افتد، تولید انرژی از سوی طریق ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی، تولید سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر و استفاده از سوی باد و خورشید از سوی اهمیت بالایی برخوردار می باشد و داخل ادامه به ۲۹ نکته درباره انرژی‌های تجدیدناپذیر و ضرورت استفاده از سوی انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره خواهیم کرد:

*سوخت‌ها فسیلی محدود هستند و دیر یا زود منابع نفت و گاز و ذغال سنگ نیز کمی دیرتر از سوی آن دو به پایان خواهند رسید و نسل‌های آینده ما به این سوخت‌ها به میزان کنونی دسترسی نخواهند داشت.

*سوخت‌های فسیلی با توجه به کربن ذخیره شده داخل خود وقتی سوزانده می‌شوند به انرژی تبدیل خواهند شد و با انتشار آلودگی­‌ها به محیط‌ زیست آسیب می‌زنند بنابراین ناگزیر به استفاده از سوی انرژی‌های تجدیدپذیر می باشیم.

*بیش از سوی ۸۵ درصد انرژی مصرفی داخل دنیا منشاء فسیلی دارد و حدود ۱۵ درصد از سوی انرژی‌های تجدیدپذیر می باشد.

*برنامه‌ریزی کشورها به جهت تامین انرژی داخل دهه‌های آینده همراه با رویکرد کاهش انرژی‌های فسیلی و زیاد کردن انرژی‌های تجدیدپذیر می باشد. با این رویکرد و داخل اغلب این طرح‌ها حدود ۷۵ درصد کل انرژی دنیا از سوی تجدیدپذیرها و تنها ۲۵ درصد از سوی فسیلی‌ها خواهد بود.

*برای حذف و به صفر رساندن سوخت‌های فسیلی مسیر طولانی داخل قبل می باشد و احتمال اینکه تا اتمام نفت و گاز همچنان از سوی این منبع انرژی استفاده کنیم بسیار بالاست اما رشد ۳۵ برابری استفاده از سوی انرژی‌های تجدیدپذیر داخل طول ۲۰ سال نشان دهنده عزم راسخ دنیا داخل ارتباط با توسعه این نوع از سوی انرژی­‌ها می باشد و انتظار می‌رود تا ۲۰ تا ۳۰ سال آینده، انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از سوی ۵۰ درصد تامین انرژی دنیا را بر عهده بگیرند.

بهره‌گیری از سوی باد به جهت تولید انرژی
*انرژی باد تنها مربوط به مهندسی انرژی، سیستم‌های انرژی یا انرژی‌های تجدیدپذیر نیست بلکه دانش توسعه انرژی بادی را می‌توان از سوی رشته‌های مختلف مانند هواشناسی، محیط زیست، هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، برق،اقتصاد و متالوژی پیگیری نمود.

*با توجه به توسعه روزافزون انرژی بادی با داخل نظر گرفتن قیمت و هزینه تمام شده نیروگاه‌های بادی، هزینه‌های اجتماعی، زیست‌محیطی و یارانه‌هایی که به انرژی‌های فسیلی داده می‌شود، انرژی بادی از سوی نظر اقتصادی داخل رقابت با سایر فناوری‌های تبدیل انرژی است.

*انرژی بادی به علت تبدیل مستقیم الکتریسیته، افزون بر انرژی آبی و خورشیدی دارای اهمیت است.

*هزینه زیادی به جهت استقرار انرژی بادی روی زمین نمی‌پردازیم و این امکان به جهت توربین‌های بادی نسبت به انرژی‌ خورشیدی که به جهت توسعه مقداری مشکل زمین دارد، مهیاتر است.

*برق داخل مصرف‌کننده‌های نهایی مختلف مانند بخش ساختمان، صنعت، کشاورزی و حمل‌ونقل دارای اهمیت می باشد. به جهت تولید انرژی الکتریکی عمدتا داخل منابع انرژی تغییر شکل ایجاد می‌کنیم که این منابع می‌توانند تجدیدپذیر یا تجدیدناپذیر باشند.

*انرژی‌های تجدیدپذیر به‌خصوص باد به‌صورت مستقیم الکتریسته تولید می‌کنند. حرکت جنبشی باد را به حرکت مکانیکی داخل پره‌ها تبدیل می‌کنند و حرکت مکانیکی پره‌ها داخل ژنراتور تبدیل به الکتریسیته می‌شود و به جهت مصرف نهایی به دست ما می‌رسد.

*باد به علت تولید مستقیم برق ارزشمند می باشد چراکه مشکل عمده سیستم‌های انرژی، تولید برق پایدار است.

*در دنیا وضعیت توان نصب شده توربین‌های بادی داخل سال ۲۰۰۱، ۲۴ گیگاوات بوده‌ می باشد که طی ۲۰ سال با ۳۵ برابر زیاد کردن داخل سال۲۰۲۱ به ۸۳۷ گیگاوات رسید.

* به‌طور متوسط هر ساله حدود ۴۰ تا ۶۰ گیگاوات توربین جدید داخل دنیا نصب گردیده است؛ به این معنا که محققان و صنعتگران داخل دنیا به سمت رشد انرژی‌های تجدیدپذیربه‌ویژه استفاده از سوی انرژی بادی و خورشیدی حرکت کرده‌اند.

*تولید انرژی از سوی طریق توربین‌های بادی از سوی دو طریق پتانسیل‌سنجی و فناوری تولید و بهره‌وری انرژی انرژی ایران (ساتبا) انجام می‌شود و به جهت نقاط مختلف کشور نقشه بادی طراحی و مشخص شده می باشد که کدام مناطق بادخیز هستند و پتانسیل ایجاد نیروگاه و مزارع بادی را دارند.

* داخل فناوری تولید و بهره‌برداری از سوی توربین‌های بادی داخل دو سال اخیر به سمت بومی‌سازی توربین‌ها رفته‌ایم و با توجه به زلزله‌خیز بودن ایران محاسبات مربوط به بدنه توربین با مدل‌های دیگر نقاط دنیا متفاوت است.

*انرژی کم‌کربن از سوی مسیر تجدیدپذیرهایی مانند آب، خورشید و باد می‌گذرد و با توجه به مشکلات زمین به جهت خشکی و کمبود منابع آبی پیش‌بینی می‌شود مقدار توسعه انرژی بادی بیشتر از سوی سایر انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

*در مهندسی انرژی اول بحث بهینه‌سازی و صرفه‌جویی انرژی داخل صنعت، حمل‌ونقل، ساختمان و کشاورزی را داریم که انرژی را به‌صورت درست مصرف کنیم، دوم استفاده از سوی منابع پایدارتر و کم‌کربن یعنی همان انرژی‌های تجدیدپذیر که مرتبط با اقتصاد کم‌کربن می باشد و به جهت تولید انرژی از سوی منبعی که انتشار حداقلی دارد، استفاده کنیم.

استفاده از سوی ظرفیت بیابان‌ها به جهت ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی
*مناطق بیابانی کشور به جهت احداث نیروگاه‌های انرژی خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر ظرفیت بی‌نظیری دارند.

*پنل‌های خورشیدی بهترین موانع به جهت جلوگیری از سوی برداشت رسوبات از سوی سطح زمین و عامل موثری بر کاهش فرسایش بادی هستند و همچون درخت «تاغ» مانع شدت گرفتن وزش باد می گردند.

*پنل‌های خورشیدی علاوه بر این که فرسایش بادی را کنترل می‌کنند، منبع تولید انرژی هستند و نکته قابل توجه این می باشد که ساخت نیروگاه انرژی خورشیدی همچون کاشت درخت تاغ که به جهت استقرار یافتن نیاز به آبیاری دارد، اقدام آب‌بری نیست و از سوی این نظر یک اقدام مثبت و قابل توجهی محسوب می‌شود.

*در اسفندماه ۱۴۰۰ تفاهمنامه‌ای میان مسعود منصور – رییس سازمان منابع طبیعی ،مراتع و آبخیزداری – و محمود کمانی – مدیرعامل جدید سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)- منعقد شد و یک تیم چهار نفره معرفی شده‌اند تا بر اساس افق تعریف شده از سوی سوی وزارت نیرو به جهت تولید ۱۰ هزار مگاوات انرژی خورشیدی اقدام کنند.

*این فعالیت تحول عظیمی داخل مناطق بیابانی می باشد و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری باید حداکثر تسهیل را داخل این فرایند ایجاد کند.

*بهره‌برداری از سوی این عرصه‌ها به شرکت‌های معرفی شده از سوی سوی وزارت نیرو احاله می‌شود و این بهترین شرایط به جهت سرمایه‌گذاری داخل عرصه‌های بیابانی است.

*نقشه‌های مرتبط با مناطقی که بیشتر تحت تاثیر فرسایش بادی هستند با اولویت‌های وزارت نیرو تطبیق داده شده می باشد و عرصه‌های اولویت‌دار به جهت استقرار پنل‌های خورشیدی مشخص می‌شوند تا بهترین تاثیر را بر کاهش فرسایش بادی و خسارت‌های ناشی از سوی توفان‌های شن داشته باشند.

* داخل شش ماهه دوم امسال برنامه‌های اجرایی، عملیاتی و مشترک داخل نقاط بیابانی با هدف بهره‌گیری از سوی انرژی خورشیدی انجام خواهد شد.