جدیدترین آمار از سوی زلزله افغانستان؛ ۱۵۰۰ کشته و بیش از سوی ۲۰۰۰ زخمی تاکنون

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، تلفات این زمین لرزه که بامداد روز گذشته داخل ساعت ۰۱:۳۰ دقیقه به وقت محلی رخ داد، بنابر تازه‌ترین به‌روزرسانی از سوی سوی خبرگزاری تاس به ۱۵۰۰ تن زیاد کردن یافته می باشد و همچنان احتمال بالا رفتن آمار تلفات نیز وجود دارد. به خاطرنشان کرده مقامات محلی افغانستان تاکنون داخل این حادثه بیش از سوی ۲۰۰۰ نفر نیز مصدوم شده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز پیشتر اعلام کرد که با توجه به مشکلات امدادرسانی و وسعت مناطق زلزله زده داخل ولایات "خوست" و "پکتیکا"ی افغانستان، احتمالا شمار قربانیان زمین لرزه بامداد روز گذشته بیشتر از سوی ۱۰۰۰ نفر خواهد شد.

در پی وقوع این زمین لرزه مرکز لرزه نگاری مدیترانه اروپا (EMSC) نیز داخل توییتی اعلام کرد که لرزه‌های حاصل از سوی این زلزله را حدود ۱۱۹ میلیون نفر داخل پاکستان، افغانستان و هند احساس کرده‌اند.

طبق اعلام مرکز لرزه نگاری آمریکا، کانون این زلزله داخل ۴۴ کیلومتری شهر "خوست" داخل جنوب شرق افغانستان و داخل عمق ۵۱ کیلومتری از سوی سطح زمین بوده است.

مقامات این کشور جلسه اضطراری به منظور بررسی وضعیت و کمک‌رسانی برگزار و اعلام نمودند که هفت فروند هلی کوپتر امداد به مناطق آسیب دیده ولایات خوست و پکتیکا اعزام کرده اند.

همچنین باد و باران شدید هم عصر روز گذشته عملیات امدادرسانی را دشوارتر کرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که تصاویر منتشر شده داخل رسانه های افغانستان حاکی از سوی ویران شدن خانه های مسکونی داخل مناطق زلزله زده و جسدهایی می باشد که داخل میان پتو پوشانده شده اند.

یکی از سوی مقامات وزارت کشور افغانستان تشریح کرد:‌ بالگردهای امداد به جهت کمک به مصدومان و رساندن مواد غذایی و دارویی به مناطق حادثه دیده اعزام شده اند.

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط بی بی سی، رهبر طالبان افغانستان نیز روز گذشته از سوی سازمان‌های بشردوستانه و جامعه بین‌الملل به جهت کمک به افغانستان پس از سوی وقوع زمین‌لرزه مهیب داخل این کشور درخواست کمک کرده است.