سفر بایدن به عربستان؛ زمینه‌سازی به جهت پادشاهی محمد بن سلمان

حسن هانی‌زاده داخل گفت‌وگو با کافه بلاگ داخل ارزیابی خود از سوی اهداف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان داخل سفر به برخی از سوی کشورهای منطقه از سوی جمله قاهره و اردن تشریح کرد: داخل حقیقت یک سلسله تحرکاتی از سوی سوی محمدبن سلمان به جهت تثبیت جایگاه خودش داخل منطقه آغاز شده و سفر قریب‌الوقوع جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به عربستان و منطقه داخل راستای زمینه‌سازی به جهت جانشینی محمد بن‌سلمان پادشاه عربستان به جای پدرش است.

او ادامه داد: پیش‌بینی آمریکا و برخی قدرت‌های غربی این می باشد که داخل سال 2022 یکسری تحولاتی داخل عربستان رخ خواهد داد و این تحولات موجب می‌شود که بن سلمان خود را به عنوان حاکم مطلق و پادشاه عربستان معرفی کند. به عنوان مثال به رسانه‌های بسیاری داخل عربستان دستور داده که یک سلسله مستنداتی را داخل این راستا تهیه کنند.

این کارشناس مسائل منطقه خاطر نشان کرد: سفر بن سلمان به اردن و مصر حاکی از سوی این می باشد که تحرکاتش به جهت به قدرت رسیدن کاملا جدی می باشد ضمن اینکه کشورهای عرب منطقه نیز این آمادگی را دارند که بن سلمان را به عنوان پادشاه عربستان بپذیرند. همچنین سفر بایدن مهر تأییدی داخل این راستا خواهد بود.

هانی‌زاده ادامه داد: صرف نظر از سوی شیوه‌های تهاجمی و رفتاری که بن سلمان طی این سال‌ها داشته زمینه‌هایی فراهم می‌شود که او به عنوان یکی از سوی مقتدرترین شاهزادگان سعودی قدرت را داخل عربستان به قدرت بگیرد. قبل از سوی این جو بایدن و تیمش مخالف بن سلمان داخل عربستان بودند به ویژه پرونده‌هایی که او داشته از سوی جمله قتل جمال خاشقجی که یک نمره منفی داخل کارنامه بن سلمان تلقی می‌شود اما اکنون نگرش آمریکایی‌ها تغییر کرده و منافع آمریکا اقتضا می‌کند که بن سلمان به قدرت برسد از سوی سوی دیگر عربستان هم داخل کوشش می باشد تا رفتارش با آمریکا را تغییر دهد.

وی درباره موضع‌گیری و رویکرد بن سلمان نسبت به مناسباتش داخل منطقه به ویژه ایران تشریح کرد: او ناچار می باشد که رفتارش را داخل خصوص محور مقاومت تغییر دهد اما این مسئله شاید از سوی سوی او خیلی جدی هم نباشد و تغییر جدی را داخل رویکردش نسبت به این مسئله شاهد نباشیم.

هانی‌زاده داخل پایان درباره مناسبات ایران و عربستان نیز اظهار داشت: ایران و عربستان طی یک سال گذشته مذاکراتی را داخل بغداد داشتند اما به نظر می‌رسد بیشتر کوشش عربستان به جهت خروج از سوی انزوای سیاسی داخل سطح جهان بوده و تاکتیکی عمل کرده داخل غیر این صورت بعید به نظر می‌رسد سیاست‌های عربستان با ایران تغییر اساسی داشته باشد.