نجیب میقاتی مأمور تشکیل کابینه لبنان شد

طبق بررسی های کافه بلاگ، امروز پنجشنبه (۲۳ ژوئن/ دوم تیر) مشورت‌های الزام‌آور پارلمانی داخل لبنان به جهت انتخاب نخست‌وزیر داخل کاخ «بعبدا» (کاخ ریاست‌جمهوری) آغاز شد.

مشورت‌های پارلمانی به جهت انتخاب نخست‌وزیر لبنان به این صورت می باشد که نمایندگان پارلمان لبنان داخل ساعت‌های مشخص شده قبلی، به نوبت با میشل عون دیدار و رایزنی می‌کنند.

پایگاه خبری النشره لبنان گزارش داد که پس از سوی پایان این رایزنیها، نجیب میقاتی موفق شد مأمور تشکیل کابینه لبنان گردد. وی داخل جریان این رایزنیها، ۵۴ رأی،«نواف سلام» ۲۵ رأی، سعد الحریری نخست وزیر اسبق لبنان یک رأی و «روعة الحلاب» هم یک رأی کسب کردند. این داخل حالی می باشد که ۴۶ نفر هم به هیچ یک از سوی این نامزدها رأی ندادند.

فراکسیوهای «الإعتدال الوطنی»، «الوطنی المستقل»، «جمعیة المشاریع الخیریة الإسلامیة»، «الجماعة الإسلامیة»، «الوفاء للمقاومة»، «التنمیة والتحریر» و «نواب الأرمن» (نمایندگان ارمنی) به نبیه بری رأی دادند.

نخست‌وزیر انتخاب شده باید هفتاد و هشتمین حکومت داخل تاریخ لبنان و پنجمین حکومت داخل دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» را تشکیل دهد. عون داخل ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ به عنوان رئیس جمهور لبنان انتخاب گشت. تا کنون چهار حکومت داخل دوره وی تشکیل شده که نخست وزیران آن سعد الحریری (دو دوره)، حسان دیاب و نجیب میقاتی بوده‌اند.

انتخابات پارلمانی لبنان داخل ۲۵ اردیبهشت برگزار شد و هر کدام از سوی احزاب، کرسی‌هایی به خود اختصاص دادند.پس از سوی آن داخل دهم خرداد، نمایندگان پارلمان جدید داخل مقر پارلمان داخل میدان «النجمه» حضور یافتند تا هیأت رئیسه جدید را انتخاب کنند؛ داخل نهایت «نبیه بری» با ۶۵ رأی از سوی مجموع ۱۲۸ رأی بار دیگر به عنوان رئیس پارلمان لبنان انتخاب گشت. ۴۰ رأی، باطله اعلام شد و ۲۳ نماینده رأی سفید داده بودند.

در همین ارتباط، «نعیم قاسم» معاون دبیر کل جنبش حزب‌الله امروز بر ضرورت تشکیل هر چه سریعتر حکومت لبنان تأکید کرد و آن را کلید راه‌حل بحران‌ها داخل این کشور خواند. وی گفت که عده‌ای هستند که قصد دارند چوب لای چرخ‌ها بگذارند تا قبل از سوی پایان دوره ریاست‌جمهوری عون هیچ دستاوردی ثبت نشود.

قاسم همچنین بر لزوم توجه به مسائل معیشتی و ضروری مردم تأکید کرد و از سوی لبنانی‌ها خواست که حزب‌الله را بر اساس برنامه‌های انتخاباتی‌اش که داخل راستای انجام آن کوشش خواهد کرد، پاسخگو کنند.