امام جمعه زاهدان: جهاد تبیین یک وظیفه عمومی، فردی و سازمانی است

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط روز جمعه کافه بلاگ از سوی روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه داخل سیستان‌وبلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه داخل جلسه شورای فرهنگی عمومی استان که با سه دستور جلسه از سوی جمله بررسی آسیب‌های فعالیت‌های مذهبی داخل ماه محرم، جهاد تبیین و فرهنگ عفاف و حجاب برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهارداشت: امام حسین(ع) داخل میان سلسله انبیا الهی و ائمه اطهار(ع) دارای یک جایگاه ویژه می باشد و عزاداری به جهت ایشان امر مهمی می باشد که بر اساس روایات وارد شده قبل از سوی وقوع شهادت نقل مصیبت‌های ایشان توسط انبیا و پیغمبر اکرم(ص) وجود داشته و اشک ریختن به جهت ایشان موضوعیت دارد.
امام جمعه زاهدان افزود: امام حسین(ع) "قَتیلُ العَبَرات" به معنی کشته اشک هستند که باید به جهت برگزاری مراسمات عزاداری ایشان با دقت، حوصله و وسواس بیشتر برنامه‌ریزی گردد.
آیت‌الله محامی بیان داشت: مجموعه عزاداری‌ها داخل طول تاریخ و داخل دوره معاصر مجمع فضائل فراوان بوده و ارزش‌های زیای داخل این مراسمات نمایان می‌شود به گونه‌ای که بسیاری از سوی افراد داخل همین مراسمات تحول پیدا کرده و داخل روایات آمده می باشد که خیلی‌ها با امام حسین(ع) هدایت و به بهشت الهی وارد می گردند.

آیت‌الله محامی با اشاره به بیانات امام خمینی(ره) ادامه داد: امام خمینی(ره) فرمودند ما هر چه داریم از سوی محرم‌ و صفر می باشد زیرا بقای اسلام با شهادت حضرت بود و عزاداری امام حسین(ع) مشارکت داخل نهضت ایشان است.
وی تشریح کرد: اعتقاد ائمه اطهار(ع) این چنین بوده که امام حسین(ع) یک امام شاخص باشد و به جهت عزاداری ایشان نیز اهتمام بیشتری وجود داشته باشد و باید توجه کنیم که آسیب‌شناسی داخل این خصوص به معنای غفلت از سوی این مجموعه فضائل نخواهد بود.
نماینده ولی‌فقیه داخل سیستان‌وبلوچستان خواهان ارائه راهکارهای عملیاتی و تقسیم کار داخل شورای فرهنگ عمومی جهت پرهیز از سوی جلسات تشریفاتی شد و عنوان کرد: انجام تمامی فعالیت‌ها به یکباره ممکن نیست بلکه باید چند برنامه شاخص و تاثیرگذار را اولویت بندی و با تقسیم کار دنبال کرده و به نتیجه برسانیم.

وی تصریح کرد: به جهت رفع آسیب‌ها نیازمند اقدام همه جانبه فرهنگی و قانونی می باشیم که داخل این جهت اقدامات فرهنگی مهم‌تر می باشد اما استفاده از سوی ظرفیت دستگاه‌های قضایی و انتظامی اجتناب‌ ناپذیر می باشد زیرا داخل غیر این صورت تصمیم گیری‌ها پشتوانه اجرایی ندارد.

امام جمعه زاهدان تشریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی تنها منحصر به ایام محرم و صفر نیست و داخل طول سال باید کوشش کنیم زیرا این مسئله داخل سیستان‌وبلوچستان ابعاد مختلف فرهنگی اجتماعی و امنیتی داشته و باید به جهت همه دستگاه‌ها وظیفه‌ای مشخص و داخل طول سال با ارائه راهکارها و تقسیم کار به جهت رشد فرهنگی برنامه ریزی گردد.
وی ادامه داد: نفوس پاک انسان حرف حق را می‌پذیرد و نصیحت به معنای خیرخواهی حرفی درست و به شیوه‌های متفاوتی می باشد اما نکته مهم کار فرهنگی و اقناعی می باشد و اگر فردی بدون آگاهی دچار انحراف و غلو می‌شود باید روی آن‌ها کار شود و محتوای مناسب به آن‌ها ارائه کرد و داخل عین حال که پیرایش و مبارزه با خرافات صورت می‌گیرد باید به جهت احیای مراسم صحیح آن هم بر اساس مبانی مذهبی کوشش کنیم.
آیت‌الله محامی بیان داشت: امام حسین(ع) از سوی محورهای وحدت داخل جهان اسلام می باشد و باید از سوی این منظر داخل استان کار بیشتری صورت گیرد و اختصاص به یک مذهب نداشته و ممکن می باشد شیوه‌های ابراز محبت آن‌ها متفاوت باشد و نیاز می باشد تا به تفاوت‌های بومی توجه شود و مراقبت کنیم تا تحت تاثیر تبلیغات فرقه‌های انحرافی خارجی قرار نگیریم.
وی تشریح کرد: احساس می‌شود داخل شهر زاهدان به برخی مناسبت‌ها کمتر و به برخی دیگر بیشتر توجه می‌شود و باید سعی شود تا با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی داخل مناسبت‌های مختلف و با مشارکت سایر دستگاه‌ها روند رو به رشدی حاصل و مراسمات تنها منحصر به زاهدان نبوده و داخل سطح استان برنامه ریزی گردد.

امام جمعه زاهدان افزود: اگر داخل کنار شخصیت حقیقی دارای مسئولیت حقوقی باشیم وظیفه سازمانی ما نیز چنین اقتضا می‌کند که به فرمایشات رهبر معظم انقلاب لبیک خاطرنشان کرده و آن را دنبال کنیم و جهاد تبیین منحصر به یک جبهه نبوده و باید همه ما داخل این جهت فعال باشیم.

آیت‌الله محامی ادامه داد: موضوعات و محورهای تبیین فراوان می باشد و برخی موضوعات کلی داخل سطح کشور و برخی نیز ممکن می باشد داخل سطح یک سازمان باشد مثلا اگر یک سازمان علمی، فرهنگی و اجتماعی تحت هجمه و اتهام دشمنان قرار گرفته باید از سوی حیثیت و عملکرد خود دفاع کند و تبیین این فعالیت‌ها و توانمندی ها ذیل جهاد تبیین تعریف می‌شود.
وی موضوعات و محورهای جهاد تبیین را متعدد عنوان کرد و افزود: جهاد تبیین داخل فضای ملی کشور عرصه‌های مختلف از سوی جمله عرصه علمی، صنایع دفاعی و نظامی، توان امنیتی و اطلاعاتی، موضع گیری‌های سیاسی داخل قبال کشورهای دیگر و موضع‌های بین‌المللی، جبهه مقاومت و سایر محورهای فراوان دیگر را شامل می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه درسیستان‌وبلوچستان تصریح کرد: با توجه به فراگیری فرمان رهبر معظم انقلاب و نیز گستردگی موضوعات و محورها هر کس داخل هر جایگاهی که قرار دارد باید نقش آفرین بوده و از سوی همه ظرفیت‌ها خصوصا رسانه ملی و فضای مجازی استفاده کنیم.
وی تشریح کرد: داخل خصوص جهاد تبیین دو محور عمده وجود دارد ابتدا تبیین به جهت مخاطب عمومی و محور دیگر کادر سازیست که اینکار داخل دو لایه تخصصی و عمومی بوده که داخل سطح تخصصی باید افراد کلاس رفته و آموزش ببینند و داخل سطح عمومی نیز باید بذر رشد را بپاشیم تا ایجاد انگیزه آموزش عمومی مهارت و محتوا داشته باشیم.
نماینده ولی‌فقیه داخل سیستان‌وبلوچستان خواهان راه اندازی کارگروه تبیین جهت مشخص کردن راهبردها، نقشه راه، اولویت بندی و تقسیم امور بین دستگاه‌ها و سپس ارائه گزارش کار داخل پایان سال شد.
امام جمعه زاهدان با اشاره به محور سوم جلسه و فرهنگ حجاب و عفاف بیان داشت: حجاب و عفاف اختصاص به قشر خاصی نداشته و جدا از سوی اسلام داخل آداب و رسوم بسیاری از سوی ملل وجود دارد و کار عمده داخل این جهت باید داخل حوزه فرهنگ صورت گیرد.
وی ادامه داد: به جهت نهادینه سازی و تحفظ بر این فرهنگ اسلامی و نیز مبارزه با آسیب‌ها نیازمند مقررات، همراهی دستگاه‌ها و ضمانت داخل اجرا می باشیم که دستگاه‌های نظارتی هم باید پای کار بیایند.
آیت‌الله محامی عنوان کرد: به جهت موفقیت داخل این جهت نیازمند کار فرهنگی گسترده و ترسیم سطح مطلوب عفاف و حجاب بر گرفته از سوی مبانی دینی با پرهیز از سوی افراط و تفریط می باشیم و داخل گام بعد نیز همه موظف به اجرای آن بوده و دستگاه‌های حاکمیتی داخل این جهت دارای اولویت هستند.
وی ادامه داد: دشمن فرهنگ عفاف و حجاب و کانون خانواده را نشانه گرفته و شرایط داخل سطح کشور چندان مطلوب نیست به جهت مثال باید دید که عفاف و حجاب داخل صدا و سیمای کشور چه مقدار با موازین اسلامی تناسب دارد یا داخل ادارات ما چه مقدار موازین شرعی رعایت می‌شود که متاسفانه خود ما به این فرهنگ ضربه می‌زنیم و این آسیب به تدریج نمایان می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: هر کس داخل هر حدی که می‌تواند باید این جهت را دنبال کند و نهادهای حاکمیتی نسبت به اجرای این مقررات و آیین نامه داخل اولویت هستند.