جذابیت اوقات فراغت پس از سوی کرونا

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، داخل مورد اهمیت و نحوه گذران اوقات فراغت، کارشناسان پیشنهادهای متنوعی دارند، توجه به غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان اهمیت دارد زیرا نیمی از سوی جمعیت ایران را جوانان تشکیل می‌دهند، جمعیتی که با برنامه ریزی درست می توان از سوی انرژی های فراوان و متراکم آنها به جهت سازندگی کشور استفاده کرد و داخل عین حال بی توجهی به آنها تشدید انحرافات و آسیب های اجتماعی را داخل پی خواهد داشت.
به همین جهت غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان موضوع مهمی می باشد و نباید آن را به برنامه های محدودی که معمولا ادارات مختلف با پایان یافتن سال تحصیلی و آغاز تعطیلات تابستانی تدارک می بینند، خلاصه کرد.

به خاطرنشان کرده کارشناسان غنی سازی اوقات فراغت موضوعی فرابخشی تلقی می‌شود که تمام مجموعه های، ورزشی، تفریحی و فرهنگی داخل این کار دخیل هستند.

نکته ای که ضرورت توجه به غنی سازی اوقات فراغت را بیشتر می کند پشت سر گذاشتن ۲ سال زندگی با کرونا بود که امنیت خاطر به جهت پرداختن کامل و همه جانبه به برخی فعالیت های تفریحی، ورزشی و هنری وجود نداشت، خانواده ها تا حد امکان به منظور حفظ جان کودکان خود آنها را تشویق به داخل خانه ماندن می کردند.

اکنون فراغ خاطر بهتری داخل مقایسه با ۲ سال اخیر فراهم شده می باشد و کودکان و نوجوانان نیز دیگر تحمل و توان داخل خانه ماندن را ندارند و به جهت رفتن و شرکت داخل کلاس ها و مجموعه هایی که علاقمندی بیشتری دارند و داخل عین حال رسمیت و جدیت درس و مدرسه را ندارند، بی‌قراری می کنند.

مادری که از سوی پریدن های روی مبل، توپ بازی و هفت سنگ فرزندش داخل محیط منزل خسته گردیده است‌، می گوید: فقط می خواهم دخترم را داخل یک کلاس ورزشی مثل کاراته که خودش علاقه دارد ثبت نام کنم تا بخشی از سوی این هیجان اون پاسخ داده گردد.

مادر دیگری می گوید: هوا گرم شده و داخل بیشتر روزها پدیده گرد و خاک آسمان استان را فرا می گیرد و بازی کردن بچه ها داخل کوچه و فضای باز به جهت سلامت آنها ضرر دارد و باید آنها را داخل کلاس های تقویتی، آموزشی و یا هنری که دوست دارند ثبت نام کنم.

با این نقل قول ها مادرانه می توان به این نتیجه نزدیک شد که خانواده داخل امر گذران و شیوه گذراندن اوقات فراغت نقش مهمی دارد شاید کمتر مادر و یا پدری توان و وقت این را داشته باشد که داخل طول روز ساعت ها به بازی با کودک خود بپردازد اما می تواند تشخیص دهد این هیجان و انرژی کودک که نشان از سوی تمایل او به تحرک و پویایی دارد را به سمتی صحیح و فعالیت داخل رشته های ورزشی متناسب هدایت کند.

خانواده می تواند با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود امکانات مناسبی به جهت گذران اوقات فراغت اعضای خود فراهم آورد، شناختی که پدر و مادر از سوی ویژگی های شخصیتی، استعداد، خواسته و امیال، نقاط ضعف و قوت فرزندان خود دارند نقش موثری داخل شیوه صحیح، غنی سازی اوقات فراغت آنها دارد.

اوقات فراغت می تواند فرصتی به جهت رشد و شخصیت فرد باشد و به همان نسبت داخل صورت هدایت نشدن داخل مسیر صحیح می تواند زمینه بروز اختلالات رفتاری و انحرافات اخلاقی و بزهکاری اجتماعی گردد.

کارشناس امور تربیتی داخل این باره می گوید: منظور از سوی اوقات فراغت فرصت هایی می باشد که فرد فارغ از سوی برنامه ای رسمی و تعریف شده تکلیفی ندارد و همه چیز داخل اختیار خودش می باشد تا با علاقه و انگیزه خود به جهت آن اوقات برنامه ریزی کند.

زینب جعفری افزود: به عبارتی داخل اوقات فراغت، کودکان و نوجوانان زیر فشار و تنش تکلیف و مدرسه نیستند که این شرایطی به جهت والدین فراهم می کند که بر رفتار و نکات تربیتی و ترک برخی عادات غلط رفتاری کودک و نوجوان اقدام کنند.

این کارشناس امور تربیتی تشریح کرد: اوقات فراغت مناسب ترین زمان به جهت اصلاح بسیاری از سوی اختلالات رفتاری کودکان و نوجوانان اعم از سوی پرخاشگری، افسردگی، اضطراب و ترس داخل جمع و کم رویی می باشد اما باید دانست که اصلاح این شیوه های رفتاری باید داخل شرایطی مناسب و با مشاوره صحیحی صورت گیرد.

جعفری یادآور شد: گذران اوقات فراغت به جهت استراحت و رفع خستگی، تفریح و سرگرمی، رشد شخصیت یا شکوفایی خلاقیت های ذهنی کودکان و نوجوانان می باشد اما باید توجه داشت این مهم زمانی محقق می شود که خود فرد از سوی انگیزه و قدرت انتخاب برخوردار باشد و دستگاه های مرتبط با اوقات فراغت بتوانند تنوع و پویایی متناسب با سلیقه های مختلف فراهم کنند.

این کارشناس امور تربیتی اضافه کرد: اعمال برنامه هایی معمول و تکراری که داخل آنها تنوع انواع سلیقه وجود نداشته باشد صرفا رفع تکلیف می باشد و نمی توان از سوی آن انتظار شکوفایی خلاقیت را داشت تا نقطه آغازی به جهت پیشرفت کودکان و نوجوانان داخل یک رشته و یا فعالیت خاصی که داخل آن استعداد دارد باشد.

جعفری یادآور شد: اوقات فراغت موجب تقویت مهارت های حسی و حرکتی می شود و با توجه به ۲ عامل انگیزه و انتخاب داخل مورد فعالیت های مرتبط با اوقات فراغت می توان گفت منجر به موفقیت فرد داخل رفتن به سمت توانایی ها و علایق خود می گردد.

همه ساله با شروع تابستان دستگاه های مرتبط فعالیت های متنوعی به جهت غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان فراهم می کنند.

مدیر کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان بروجرد تشریح کرد: ۱۴ برنامه فرهنگی و هنری داخل فصل تابستان به جهت غنی سازی اوقات فراغت داخل کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان بروجرد اجرا می‌شود.

فاطمه عمادی پور داخل گفت و گو با خبرنگار کافه بلاگ افزود: بروجرد دارای سه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، که حدود ۷۰۰ عضو دارند، حدود ۲۴ هزار جلد کتاب داخل کانون‌های پرورش فکری بروجرد وجود دارد که داخل سه کتابخانه کانون داخل دسترس کودکان و نوجوانان عضو قرار دارد.
وی بیان کرد: به جهت غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان رشته ها و فعالیت های نقاشی، سفالگری، خوشنویسی، نوشتن و داستان نویسی خلاق، نوشتن شعر، رباتیک، چرتکه، کتابخوانی، امانت کتاب، نمایش فیلم و نقد فیلم، کاردستی،فعالیت‌های علمی و مذهبی، اردو و بازی‌های خلاق به کودکان و نوجوانان آموزش داده می گردد.
عمادی پور با اشاره به شرکت اعضا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داخل مسابقات استانی، کشوری و بین المللی افزود: آخرین دستاورد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بروجرد کسب مقام توسط فاطمه احسانی داخل مسابقات نقاشی بین المللی کاناگاوای ژاپن است.

وی بیان کرد: فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بین ۴۲ تا ۶۱ مورد می باشد که داخل طول سال و اوقات فراغت به جهت کودکان و نوجوانان برگزار می گردد.

کودکان و نوجوانان به واسطه شیوع کرونا حدود ۲ سال می باشد که کمتر از سوی خانه بیرون رفته اند ولی امسال با بهتر شدن اوضاع، کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان می توانند با تشکیل کلاس های متنوع این نقص و کمبود را جبران کنند، کلاس هایی که می‌تواند با تنوع و پویایی خود پاسخی به خواسته و سلیقه همه کودکان و نوجوانان باشد.