مردم چه زمانی می‌توانند سهام سرخابی ها را بخرند و بفروشند؟

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، داخل زمستان سال گذشته سرانجام طلسم ورود سرخابی‌ها به تالار شیشه ای شکسته و فرایند پذیره نویسی سهام دو باشگاه انجام گشت. بر این اساس پذیره‌نویسی تعداد یک میلیارد و ۲۳۶ میلیون و ۹۹ هزار و ۶۵۶ سهم از سوی سهام جدید شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ایران (سهامی عام) داخل نماد معاملاتی (استقلالح ۱) و تعداد یک میلیارد و ۳۴ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۵۶۷ سهم از سوی سهام جدید شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس (سهامی عام) داخل نماد معاملاتی (پرسپولیسح ۱) ناشی از سوی سلب حق‌تقدم به روش ثبت سفارش داخل تابلو نارنجی بازار پایه فرابورس ایران، از سوی ۱۵ اسفندماه آغاز شد و داخل ۲۸ به پایان رسید.

طبق آمار داخل پذیره نویسی پرسپولیس ۳۲۰ هزار نفر مشارکت کردند. ۲۶۱ میلیارد تومان از سوی سهام این باشگاه توسط حقوقی ها و بیش از سوی ۸۸ میلیارد تومان نیز توسط حقیقی ها خریداری گشت. همچنین ۲۸۶ هزار نفر داخل پذیره نویسی استقلال شرکت نمودند که ۲۸۰ میلیارد تومان از سوی سهام این باشگاه توسط حقوقی ها و ۷۹ میلیارد تومان توسط حقیقی ها خریداری شد.

سپس اعلام شد که پس از سوی انجام فرایندهای لازم از سوی جمله ثبت زیاد کردن سرمایه، تایید سازمان حسابرسی و… نمادهای دو باشگاه داخل بورس معامله شود که البته تاریخ های مختلفی نیز به جهت اتمام فرایندهای مذکور و اغاز معامله سهم ها داده شد.

برای مثال داخل تاریخ نهم خردادماه بود که اعلام شد نماد استقلال قابل بازگشایی بوده و احتمال دارد همزمان با جشن قهرمانی این باشگاه، معاملات سهام استقلال نیز صورت بگیرد که البته این اتفاق نیفتاد. پس از سوی ان نیز اعلام شد که احتمالا نماد هر دو باشگاه داخل اواخر خردادماه بازگشایی شود که داخل نهایت خردادماه بدون اینکه شاهد این اتفاق باشد به پایان رسید.

بالاخره بازگشایی نزدیک می باشد یا خیر!؟

حال حسین قربانزاده داخل اخرین اظهار نظر خود داخل هفته جاری درباره باز شدن نماد استقلال خاطرنشان کرده می باشد که نماد استقلال هفته آینده داخل فرابورس بازگشایی می‌شود تا مردم بتوانند خریدوفروش کنند.

وی علت تاخیر داخل این بازگشایی را مناسب نبودن وضعیت بازار سرمایه اعلام و تاکید کرده می باشد که این بازگشایی باید زمانی اتفاق می‌افتاد که سهام‌دار خُرد هم متضرر نشود. بر اساس این گزارش رئیس سازمان خصوصی‌سازی داخل خبری که داخل پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه منتشر شده می باشد درباره بازگشایی نماد پرسپولیس نیز توضیح داده می باشد که نماد پرسپولیس هم تا ۳ هفته آینده باز خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی سازی داخل حالی زمان قطعی بازگشایی را اعلام کرده می باشد که میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس داخل آخرین اظهار نظر خود داخل مورد بازگشایی نماد استقلال و پرسپولیس توضیح داده می باشد که افشایی های لازم داخل خصوص استقلال انجام شده می باشد و فقط چند افشا داخل مورد صورت های مالی 6 ماهه مانده می باشد. همچنین به جهت بازگشایی به یک تاییدیه احتیاج داریم و بازگشایی نماد استقلال نزدیک تر می باشد. پرسپولیس داخل مرحله ثبت شرکت ها بوده و فرایند ان عقب تر از سوی استقلال است.

وی بر این موضوع تاکید کرده می باشد که هر چند حداکثر پیگیری از سوی شرکت ها و سازمان خصوصی سازی از سوی سوی فرابورس داخل حال انجام می باشد اما تا افشایی ها انجام نشود نمی توان گشایش را انجام داد.