پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان کبد با آزمایش خون ساده

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ به نقل از سوی ساینس دیلی، بیماری کبد چرب غیر الکلی(NAFLD) شامل چربی اضافی داخل سلول‌های کبدی می باشد که می‌تواند باعث التهاب مزمن و آسیب کبدی شود و خطر ابتلا به سرطان کبد را زیاد کردن دهد.

دکتر یوجین هوشیدا، متخصص داخلی داخل بخش بیماری‌های گوارشی و کبدی داخل دانشگاه تگزاس، عضو مرکز جامع سرطان هارولد سی. سیمونز و محقق ارشد این تحقیق، می‌گوید: این آزمایش به ما امکان می‌دهد به‌ طور غیر تهاجمی تشخیص دهیم باید به چه کسانی بر اساس سونوگرافی‌های منظم به جهت غربالگری سرطان کبد بیشتر از سوی همه توجه کنیم.

بیماری کبد چرب غیر الکلی به‌ سرعت به‌ عنوان یک عامل اصلی بیماری مزمن کبد داخل ایالات متحده داخل حال ظهور می باشد. با زیاد کردن نرخ چاقی و دیابت انتظار می‌رود میزان بروز آن همچنان داخل حال رشد باشد.

نتایج مطالعات نشان داده افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی تا ۱۷ برابر بیشتر داخل معرض خطر ابتلا به سرطان کبد هستند. به جهت بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی که اعتقاد بر این می باشد بیشتر داخل معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند، پزشکان یک برنامه غربالگری سخت شامل سونوگرافی کبد هر ۶ ماه یک بار را توصیه می‌کنند اما تعیین دقیق اینکه کدام بیماران داخل این گروه قرار دارند، چالش برانگیز می باشد و به‌ طور معمول شامل بافت‌برداری‌های تهاجمی است.

دکتر نائوتو فوجی‌وارا، دانشمند تحقیقاتی داخل آزمایشگاه هوشیدا و همکارانش به این فکر افتادند که آیا نمونه‌های خونی از سوی بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی می‌تواند افرادی که داخل معرض بالاترین خطر سرطان کبد(کارسینومای هپاتوسلولار)، شایع‌ترین شکل سرطان کبد می باشد را نشان دهدیا خیر.

در تحقیق جدید آنان نمونه‌هایی از سوی ۴۰۹ بیمار مبتلا به کبد چرب غیر الکلی را تجزیه و تحلیل نمودند تا مجموعه‌ای از سوی ۱۳۳ ژن را نشان دهند که داخل سطوح بالاتر یا پایین‌تر از سوی حد متوسط داخل کبد بیماران مبتلا به کارسینومای هپاتوسلولار طی یک دوره پیگیری ۱۵ ساله بیان می‌شدند؛ سپس بیماران بر اساس میزان بیان این ژن‌ها به گروه‌های پرخطر و کم خطر تقسیم شدند. بیش از سوی ۱۵ سال پس از سوی نمونه‌برداری تشخیص داده شد ۲۲.۷ درصد از سوی افراد داخل گروه پرخطر به کارسینومای هپاتوسلولار مبتلا هستند؛ داخل حالی که هیچ بیمار داخل گروه کم‌خطر تشخیص داده نشد.

دکتر هوشیدا، مدیر برنامه تحقیقاتی کاربردی تومور کبدی دانشگاه تگزاس، داخل این خصوص اظهار کرد: این آزمایش به‌ ویژه به جهت اینکه به ما بگوید چه کسانی داخل آن گروه کم‌خطر هستند، خوب بود. اکنون با اطمینان بیشتری می‌توانیم بگوییم که این بیماران نیازی به پیگیری دقیق ندارند.

محققان همچنین پنل ژنی(آزمایشی می باشد که چندین ژن را به‌ طور همزمان به جهت جهش‌های مرتبط با سرطان تجزیه و تحلیل می‌کند) کبد را بر آسان شدن اندازه‌گیری به چهار پروتئین تبدیل نمودند که سطح آن را می‌توان داخل نمونه‌های خون به جهت ارزیابی خطر بررسی نمود. هنگامی که بیماران بر اساس این پروتئین‌ها به گروه‌های پرخطر و کم‌خطر تقسیم شدند، ۳۷.۶ درصد از سوی بیماران داخل گروه پرخطر داخل طول دوره پیگیری ۱۵ ساله با کارسینومای هپاتوسلولار تشخیص داده شدند؛ داخل حالی‌ که هیچ بیماری داخل گروه کم‌خطر تشخیص داده نشد.

بیشتر ژن‌ها و پروتئین‌هایی که پیش‌بینی‌ کننده خطر کارسینومای هپاتوسلولار هستند، مولکول‌های ایمنی و التهابی بودند که به اهمیت التهاب داخل ایجاد کارسینومای هپاتوسلولار اشاره می نماید. علاوه بر این محققان نشان دادند که سطوح مولکول‌ها همراه با درمان‌های شناخته شده به جهت کاهش التهاب کبد و خطر کارسینومای هپاتوسلولار از سوی جمله جراحی چاقی، داروهای کلسترول و ایمونوتراپی تغییر می نماید.

دکتر هوشیدا بیان کرد: به این معنا که ما به راستی می‌توانیم از سوی این پنل‌های مولکول‌ها به جهت ردیابی عملکرد بیماران داخل طول زمان یا اطلاع از سوی اثربخشی احتمالی مداخلات پزشکی به جهت کاهش خطر سرطان کبد استفاده کنیم. به‌ عنوان مثال آزمایش خون پروتئین با نام PLSec-NAFLD داخل حال حاضر به جهت نظارت بر اثربخشی یک داروی کلسترول داخل کاهش خطر سرطان کبد داخل یک کارآزمایی بالینی داخل حال انجام استفاده می‌شود.

گروه دکتر هوشیدا داخل حال برنامه‌ریزی به جهت ادامه ارزیابی کاربرد PLSec-NAFLD داخل گروه‌های بزرگتری از سوی بیماران داخل سراسر جهان می باشد. آنان همچنین می‌گویند که داخل آینده، آزمایش‌های خون می‌تواند به جهت اندازه‌گیری خطر سرطان داخل سایر بیماری‌های اصلی کبد مانند هپاتیت B و بیماری کبد الکلی توسعه یابد.

نتایج این تحقیق داخل مجله Science Translational Medicine منتشر گردیده است.