آیا مجددا گرفتار شیوع موج جدیدی از سوی کووید ۱۹ می شویم؟

باشگاه خبرنگاران جوان: حسن رودگری، مدیر تحقیق سازمان نظام پزشکی کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به سوالاتی درباره احتمال وقوع موج جدید کرونا پاسخ داد.

افزایش موارد کرونا داخل اروپا و آمریکا
باشگاه خبرنگاران جوان: وضعیت شیوع کرونا داخل جهان چیست و موج جدید کرونا داخل کدام کشورها شروع شده می باشد؟

رودگری: دیروز انگلیس به طور واضح شروع موج جدید کرونا با زیرسویه جدید BA.4 و BA.5 را داخل یافته ها علمی خود اعلام نمود؛ به نحوی که دفتر ملی آمار این کشور (ONS) یک زیاد کردن ۴۳ درصدی نسبت به هفته قبل را داخل برخی نقاط انگلستان اعلام کرد که نگران کننده می باشد. اکنون داخل انگلیس از سوی هر ۵۰ تست کووید ۱۹ یکی مثبت می باشد و این رقم داخل اسکاتلند ۱ داخل ۳۰ و داخل ایرلند شمالی ۱ داخل ۴۵ می باشد. آلمان، پرتغال، سوئد و آمریکا نیز از سوی دو هفته قبل آمار زیاد کردن ابتلا به کرونا همراه با زیاد کردن مرگ و میر را داخل گزارش‌های خود داشته اند.

به تدریج سایر کشورها از سوی جمله چین نیز به این موج جدید گرفتار شده اند؛ تا حدی که قرنطینه جدی داخل شهرهای بزرگ چین اعمال گشت. فعلا هیچ کدام از سوی این کشورها مطمئن نیستند که موج جدید با چه شدتی و به جهت چه مدتی، مردم و سیستم سلامت کشورشان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. NHS انگلیس اعلام کرد که داخل حالی که هنوز درگیر کرونا با عوارض طولانی معروف به long covid است، فشار این موج می‌تواند مشکل ساز باشد.

این داخل زمانی رخ می‌دهد که داخل انگلستان و داخل اکثر کشورهای جهان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به حداقل خود داخل ۳۶ ماه اخیر رسیده می باشد و مردم با حسی از سوی امنیت، تقریبا هیچ شیوه‌نامه‌ای را رعایت نمی کنند.

گفته های دانشگاه UCL لندن و همچنین آمار موجود و از سوی جمله آمار ONS و شواهد علمی و اپیدمیولوژیک دیگر همگی حاکی از سوی آن هستند که زیرسویه های BA.4 و BA.5 امیکرون از سوی لحاظ قدرت سرایت بالاتر از سوی سویه اصلی امیکرون بوده و از سوی نظر علائم و شدت بالینی خفیف تر از سوی آن نیستند و این باور غلطی می باشد اگر فکر کنیم که موج جدید داخل اروپا و آمریکا و چین از سوی دو موج قبلی امیکرون خفیف تر خواهد بود و این احتمال وجود دارد که این موج به سایر کشورها برسد.

حقیقت این می باشد که کرونا کماکان مبتلا می‌کند و جان می ستاند. هرچند واکسیناسیون عمومی به خصوص داخل کشورهایی که پوشش بالا دارند از سوی شدت بیماری و مرگ و میر کاسته است، اما هنوز تعداد زیادی داخل جهان هستند که دو دوز ابتدایی و یا دوز بوستر را با پوشش بسیار پایین دریافت کرده‌اند.

در برخی از سوی کشورهای کمتر برخوردار داخل جهان عده قابل توجهی هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند (در برخی کشورها فقط ۱۸ درصد جمعیت یک دوز دریافت کرده اند) که این از سوی نگرانی های جدی سازمان جهانی بهداشت WHO است؛ چون این افراد مستعد تولید سویه های جدیدتر هستند.

طبق آمار روز ۳۱ خرداد وزارت بهداشت، بر اساس اصول اپیدمیولوژیکی، از سوی جمعیت حدود ۸۴ میلیون نفری ایران ۶۴ میلیون نفر یک دوز (۷۶ درصد) و ۵۷ میلیون نفر دو دوز (۶۸ درصد) و تنها ۲۷ میلیون نفر سه دوز واکسن (۳۲ درصد) را دریافت کرده اند.

باشگاه خبرنگاران جوان: حال سوال این می باشد که آیا شیوع کرونا می تواند مجدد جهان را تهدید کند؟

رودگری: باید گفت به درجاتی بله و دلایلی به جهت آن وجود دارد. نخست این که با توجه به پیدایش سویه سریعتر و ایمنی گریزتر از سوی امیکرون که چندین برابر بیش از سوی امیکرین اصلی از سوی ایمنی واکسن و ایمنی ناشی از سوی ابتلای قبلی می گریزد و داخل رفتار خود اپیدمی های جدیدی را داخل کشورهای مختلف رقم زده و داخل تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) ۲۰۲۲ آمریکا حدود ۲۱۰ هزار ابتلای جدید روزانه دارد که تقریبا دو برابر هفته گذشته و سه برابر دو هفته پیشتر از سوی آن می باشد. داخل حالی که مرگ و میر روزانه کووید۱۹ نیز داخل این کشور به ۷۷۰ نفر داخل همین تاریخ رسیده می باشد. داخل انگلستان مبتلایان جدید داخل ۳۱ خرداد حدود ۱۷ هزار نفر هستند که زیاد کردن ۴۰۰۰ نفری نسبت به میانگین هفته قبل دارد. داخل آلمان نیز یک زیاد کردن حدود ۳۰ هزار نفری می بینیم. چین هم که آمار دقیقی ارائه نمی‌دهد؛ اما از سوی دو هفته قبل داخل شهرهای بزرگ خود دستورالعمل قرنطینه اعمال کرده است.

کاهش تست‌های کرونا داخل ایران
باشگاه خبرنگاران جوان: آمار روزانه ابتلاء به کرونا داخل ایران کاهشی است؛ با این وجود آیا احتمال وقوع موج جدید وجود دارد؟ داخل صورت بروز موج جدید چه کسانی داخل معرض خطر هستند؟

در ایران آمار روزانه تغییر ندارد که می‌تواند ناشی از سوی کاهش چشمگیر داخل انجام تست های تشخیصی PCR داخل سطح اول مراقبت های بهداشتی باشد یا این که هنوز موج جدید به ما نرسیده می باشد. هرچند به صورت تجربی دوباره موارد ابتلا داخل خانواده دیده می شود، حتی داخل بین واکسن زده ها.

دوم، کاهش چشمگیر سطح رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی داخل جهان، داخل کنار سرایت پذیری بالای سویه های BA.4 و BA.5 زمینه ایی به جهت احتمال رشد سریع داخل آمار ابتلا می باشد. هرچند امیکرون به لحاظ بالینی از سوی شدت کمتری نسبت به سویه های قبلی کرونا برخوردار است؛ اما کماکان می‌تواند منجر به بستری داخل بیمارستان و حتی مرگ، به خصوص داخل گروه های آسیب پذیر همانند افراد با بیماری‌های زمینه ای، نقص ایمنی و سالمند گردد.

سوم این که، با گذشت زمان از سوی قدرت ایمنی زایی واکسن ها کاسته می‌شود (برخی واکسن ها درمقابل BA.4 و BA.5 تا ۷ برابر کاهش پس از سوی ۶ ماه نشان می دهند) و این داخل حالی می باشد که داخل بسیاری از سوی کشور ها هنوز پوشش دوز سوم خوبی وجود ندارد که از سوی جمله داخل ایران این پوشش ۳۲ درصد می باشد و داخل بعضی کشورها حتی پوشش دوز دوم و داخل تعداد کمتری نیز هنوز پوشش دوز اول به قدر قابل قبول نرسیده که بخش وسیعی از سوی این عدم تعادل داخل نتیجه توزیع ناعادلانه واکسن داخل جهان و عدم مشارکت منصفانه کشورهای برخوردار داخل کمک رسانی به سایرین بوده است.

چهارم این که، داخل اثر گردش ویروس داخل بین واکسینه نشده ها و یا افراد با نقص ایمنی و سطح اجتماعی و اقتصادی پایین ممکن می باشد سویه جهش یافته جدیدی که خطرناکتر باشد، بروز کند که این امکان به خصوص داخل کشورهای آفریقایی بیشتر است.

پیشنهاداتی به جهت پیشگیری از سوی موج جدید کرونا
باشگاه خبرنگاران جوان: داخل شرایط کنونی به جهت جلوگیری از سوی وقوع موج جدید کرونا چه باید کرد؟

شاید هم اکنون موج جدید داخل کشور ما نیز داخل جریان باشد؛ اما نیاز به وحشت نیست چون خوشبختانه فعلا زیر سویه های جدید BA.4 و BA.5 به لحاظ بالینی خطرناک تر از سوی امیکرون نیستند و کماکان واکسن ها ضمن پیشگیری از سوی ابتلا داخل بخشی از سوی جمعیت، داخل مقابل شدت بیماری مقاومت دارند و از سوی میزان مرگ و میر به طور چشمگیری داخل مقابل این سویه می کاهند.

لذا موارد زیر پیشنهاد می شوند:

۱) ادامه تست افراد مشکوک و مبتلا و جست و جو به جهت کشف سویه جدید، داخل صورت مشاهده تغییر داخل میزان شیوع و یا رفتار ویروس
۲) رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی داخل بیمارستان ها، مراکز بهداشت و درمان، ادارات، اجتماعات و مراکز شلوغ و یا داخل برخورد با افرادی که علائم مشکوک دارند که حداقل آن پوشیدن ماسک و ضدعفونی دست ها و توجه به تهویه هوا است.
۳) اعمال قرنطینه داخل صورتی که داخل هر منطقه ای از سوی هر کشور، زیاد کردن ناگهانی شیوع کووید۱۹ دیده گردد.
۳) تسریع داخل پوشش دوز سوم به جهت جمعیت عمومی و دوز چهارم به جهت گروه های آسیب پذیر مثل افراد بالای ۵۰ سال و آن هایی که بیماری های زمینه ای دارند.
۴) آگاهی رسانی عمومی دائمی از سوی آخرین وضعیت بر اساس یافته های قابل اعتماد همانند تست های PCR و یا تست های سرولوژیک که البته انواع قابل اعتماد کمی از سوی تست های سرولوژیک داخل دسترس هستند.
۵) قرنطینه حداقل ۵ روزه به جهت افراد مبتلا به جهت پیشگیری از سوی گسترش بیشتر بیماری یا به کارگیری تست های سرولوژیک‌ مبتنی بر آنتی بادی به جهت بازگشت به کار
۶) حفظ هوشیاری و آمادگی نسبی سیستم سلامت و به خصوص کادرهای درمان به جهت هرگونه بازگشت اپیدمی