ارزش سهام عدالت دوباره کاهش یافت

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، پس از سوی آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را به جهت مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، می‌توانند با مراجعه به سامانه www.samanese.ir ارزش واقعی سهام و جزئیات دارایی خود را مشاهده کنند. این ارزش یکسان نیست و تحت تاثیر نوسانات بازار افزایشی یا کاهشی می‌شود. به جهت مثال، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومانی داخل ۲۰ اسفند سال ۱۳۹۹، ۱۸ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان قیمت داشت، داخل حالی که قیمت این سهام داخل ۱۶ تیرماه سال ۱۴۰۰ تا ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود. سهامی که داخل روزهای نخستین آزادسازی سهام عدالت یعنی اردیبهشت‌ ماه و خرداد ماه سال ۱۳۹۹ بیش از سوی ۲۰ میلیون تومان قیمت داشت.

در این راستا، داخل یازدهم مهرماه سال گذشته ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی بیش از سوی ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و داخل ۲۸ آبان ماه حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت. اما روند نزولی داخل بورس باعث کاهش این ارزش گشت. به طوریکه ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی داخل ۲۹ بهمن ماه سال گذشته، ۱۰ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان قیمت داشت.

اما داخل نهم فروردین ماه سال جدید ارزش واقعی این سهام با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که با توجه به صعود بازار، داخل اواخر فروردین این رقم به حدود ۱۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان رسید. تا ۱۸ اردیبهشت زیاد کردن ارزش سهام عدالت ادامه داشت و به ۱۲ میلیون و ۷۶۳ هزار تومان هم رسید. اما دوباره روزهای پرنوسان بازار روی ارزش سهام عدالت نیز تاثیر گذاشت و داخل ۱۰ خردادماه، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومانی، ۱۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود.

روند نزولی بازار سرمایه طی دو هفته گذشته باعث شده می باشد ارزش واقعی این سهام کاهش یافته و طبق آخرین آمار به حدود ۱۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان رسیده است.

همچنان امکان فروش وجود ندارد

البته همچنان امکان فروش این سهام به جهت مشمولان وجود ندارد و این افراد همچنان باید منتظر تصمیم مسئولان به جهت تعیین تکلیف سهام عدالت باشند. بر این اساس مجید عشقی داخل آخرین اظهار نظر خود داخل مورد سهام عدالت اعلام کرده بود که نحوه فروش سهام عدالت داخل سال ۱۳۹۹ با ایرادات جدی مواجه بود، اکنون داخل شورای عالی بورس و کارگروهی که به‌عنوان زیرمجموعه این شورا فعال است، داخل حال بررسی شیوه فروش سهام عدالت می باشیم تا آن را به مرحله نهایی برسانیم. طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب داخل ابلاغیه سهام عدالت، اصل بر این می باشد تا مردم از سوی سهام عدالت خود به‌عنوان دارایی آینده دار نگه‌داری کنند.

افرادی که داخل سال ۱۳۹۹ اقدام به فروش سهام عدالت خود نکردند و آن را داخل اختیار دارند، کسب سود سالیانه خوبی کسب نمودند که این سود داخل سال ۱۴۰۱ به‌طور حتم بیشتر خواهد شد و این منافع به‌صورت بلندمدت داخل اختیار مردم قرار می‌گیرد. فراهم شدن بسترهای لازم به جهت فروش یک‌باره سهام عدالت توسط سهامداران، ضمن ایجاد زیان مشمولان سهام عدالت، سبب ایجاد هیجان شدید داخل کلیت بازار سرمایه می‌شود؛ بنابراین تصمیم بر این می باشد تا روشی درنظر گرفته شود که مردم آن را به‌عنوان دارایی نزد خود نگه دارند و آن را به فروش نرسانند.

با توجه به تصمیم اتخاذشده بعد از سوی مصوبه شورای عالی بورس، فروش سهام عدالت به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم باز خواهد شد، اما اکنون نمی‌توان زمان دقیقی را به جهت آغاز فروش سهام عدالت اعلام کرد.