اهانت رتبه اول جرائم استان همدان است

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، «محمدرضا عدالتخواه» صبح روز شنبه ۴ تیرماه داخل نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامی‌داشت ایام و هفته قوه قضائیه با بیان این‌که مجموعاً ۵۵ شعبه به شعب قضایی استان اضافه شده و قاضی و نیروی انسانی جدید جذب این دستگاه قضایی شده، اظهار کرد: سند تحول داخل دستگاه قضایی سه بازه‌ی زمانی دارد که برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را دربر می‌گیرد.

او ادامه داد: جملات و افکار شهید بهشتی داخل انتخابات و قضاوت‌ها می‌تواند راهگشای کار ما باشد.

عدالتخواه تصریح کرد: داخل مجموع ۲۴۰ قاضی، ۹۵۰ کارمند و ۶۵۰ عضوِ شورای حل اختلاف داخل دستگاه قضایی استان داریم که ۴۸۱ هزار فقره پرونده را داخل سال جاری رسیدگی کرده‌اند که واقعاً حجم زیادی بوده و لازم می باشد با زیاد کردن استخدامی‌ها و بودجه سازمان داخل رسیدگی هر چه سریع‌تر پرونده‌ها پیش‌رو باشیم.

وی با اشاره به این‌که افتتاح دادگاه عمومی بخش شیرین سو و نیروهای جدیدِ اضافه شده به دستگاه قضایی استان با حداقل بودجه و تمام کوشش اجرا گردیده است، تشریح کرد: داخل کوشش می باشیم داخل دیگر نقاط استان که دارای دادگاه نیستند نیز افتتاح‌های جدیدی داشته باشیم تا نارضایتی عمومی داخل بین اقشار مردم وجود نداشته باشد و فاصله‌های آن‌ها دور نباشد.

رئیس کل دادگستری استان همدان خاطرنشان کرد: داخل ۳۲ ماه گذشته 883 هزار و ۷۵۸ پرونده داخل استان وجود داشته که تعداد 874 هزار و ۸۹۳ پرونده مختومه شده و تعداد ۸۵ هزار و ۲۶۷ پرونده آن باقی مانده می باشد و هم‌چنین تعداد ۷۳ هزار و ۱۹۳ با مصالحه حل شده و رتبه اول کشور داخل این زمینه می باشیم.

وی ادامه داد: سرعت رسیدگی داخل دادگاه‌های ما بیشتر شده و اکثر پرونده‌های معوق بیش از سوی ۸ ماه مختومه شده و داخل کوشش می باشیم رسیدگی‌های باقی‌مانده را داخل حداقل زمان بررسی و خاتمه دهیم.

عدالتخواه تاکید کرد: ۲۸۸ هزار و ۵۶۰ ساعت خدمات عمومی رایگان به‌جای ۶۳۹۶ ماه حبس به جهت افراد متخلف داخل نظر گرفته گردیده است؛ به متناسب تخصص و توانایی‌های مجرمان این جایگاه‌های عمومی داخل نظر گرفته می‌شود، هم‌چنین این نکته قابل توجه می باشد که این مجازات جایگزین به جهت مفسدین، اوباش و افرادی با جُرم سنگین نبوده و این موارد مختص متهمین با پرونده‌های سبک است.

وی تاکید کرد: استان همدان داخل بخش های اتقان و استحکام آرا، تعداد معفوین، میزان صلح و سازش و رعایت توازن وارده و مختومه به عنوان رتبه نخست کشوری از سوی حیث شاخص‌های قضایی شناخته می‌شود؛ عملکرد قضات بدوی براساس قوانین مدنی، حقوقی و ۱۰ شاخص دیگر سازمان ارزیابی می‌شود و تمام فعالیت‌های آن‌ها زیرذره‌بین سازمان است.

وی اضافه کرد: میانگین کشوری داخل زمینه صلح و سازش ۳۵ درصد می باشد که این آمار داخل استان ۴۵ درصد بوده و موفق شدیم داخل این زمینه رتبه نخست کشور باشیم و این موضوع حاصل همکاری اعضای سازمان قضایی استان بوده و قابل افتخار است؛ مساجد ما به عنوان کانون اصلاح و کمیته مصلحین نیز داخل نظر گرفته می گردند.

رئیس کل دادگستری استان همدان مطرح کرد: ۷۲۴۰ جلسه دادرسی با زندانیان به صورت الکترونیک برقرار شده که نشان می‌دهد ۹۲ درصد از سوی ابلاغ‌های الکترونیکی ما داخل مجموعه قضایی استان، دادرسی الکترونیک بوده است؛ داخل انتصابات قضات و گردش و اضافه کردن نیروها جوان‌گرایی کرده‌ایم و می‌توانم به شما بگویم ۹۵ درصد از سوی عوامل سازمان‌های ما داخل همان محل کارشان سکونت می‌کنند.

وی تشریح کرد: ستاد تالیف و قلوب و هم‌چنین سامانه‌های ساآب جهت مصالحه و ابداعات داخل استان تشکیل و تدوین شده و چشم‌انداز ما زیاد کردن مصالحه‌ها داخل سال جدید می باشد که این امر با حضور وکلای مصلح امکان پذیر خواهد بود.

سکاندار دستگاه قضایی همدان اشاره نمود: ۱۷ هزار و 94 متهم داخل دادگاه‌ها و نیروی انتظامی برابر شاکیان حاضر به عذرخواهی شدند (کمیته معتذرین و طرح شمیم رضوی صرفاً مختص به استان همدان است) که ۱۰ هزار و ۲۰۴ نفر از سوی آن‌ها مورد بخشش از سوی سوی شاکیان واقع شدند؛ البته تمامی این مباحث به جهت افرادی می باشد که اتهام و جُرم آن‌ها سبک می باشد و به جهت متهمین بزرگ این موارد انجام نخواهد شد تا مجازات‌های اسلامی لازمه خود را بگذرانند؛ میانگین زمان دادرسی ما ۶۴ روز است.

انتهای پیام