بازار مسکن نصف تورم رشد کرد

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، بازار مسکن پس از سوی یک دوره رکود یک ساله داخل اردیبهشت امسال مقداری به تحرک رسید. رشد ۱۶۶ درصدی معاملات شهر تهران نشان‌دهنده کوشش به جهت حفظ سرمایه از سوی طریق خرید ملک بود. با توجه به شرایط اقتصادی موجود و تغییر قیمت کالاهای اساسی، مسکن به عنوان یک دارایی امن، بخشی از سوی سرمایه‌های سرگردان را به سمت خود جذب نمود.

اردیبهشت امسال ۱۰ هزار و ۴۹۰ معامله مسکن داخل شهر تهران منعقد شد که داخل مقایسه با فروردین سال جاری ۲۰۶ درصد و نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۱۶۶ درصد زیاد کردن یافت. متوسط قیمت هم ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان داخل هر متر مربع شد که زیاد کردن ۲۶ درصدی را نسبت به سال گذشته به ثبت رساند. داخل مقایسه با فروردین امسال هم ۶.۱ درصد رشد نمود. این زیاد کردن غافلگیرکننده داخل شرایطی رخ داد که طی یک سال اخیر بازار به لحاظ حجم معاملات و قیمت داخل آرامش نسبی قرار گرفته بود.

از جمله عوامل رکود بازار مسکن داخل سال گذشته می‌توان به قرار گرفتن داخل مقطع قبل و بعد از سوی انتخابات، انتظار به جهت احیای برجام و افت شدید توان متقاضیان خرید ملک اشاره نمود. طی بازه زمانی ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ مسکن حدود ۶۰۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده بود و به همین لحاظ متقاضیان واقعی توان خرید خود را از سوی دست دادند. پس از سوی آنکه داخل سال ۱۴۰۰ بازار ملک به رکود رسید پیش‌بینی می‌شد که دست کم این رکود ۱۰ تا ۱۲ فصل باقی بماند.

اما تحرک نسبی بازار داخل اردیبهشت سال جاری از سوی عوامل متعددی نشأت گرفت؛ اول اینکه با تغییر قیمت کالاهای اساسی مواجه شدیم که مقداری به انتظارات تورمی و کوشش به جهت حفظ سرمایه از سوی خرید دارایی‌های ثابت دامن زد. مساله دیگر اینکه معمولا اردیبهشت ماه به علت نزدیک شدن به پیک جابه‌جایی و عبور از سوی ماه نیمه تعطیل فروردین، مقطع پررونقی داخل بازار مسکن محسوب می‌شود. سومین عامل زیاد کردن قیمتی بود که داخل نهاده‌های ساختمانی ایجاد شد و به رکود ساخت و ساز دامن زد.

بر اساس گزارشی که مرکز آمارارایه داد تورم نهاده‌های ساختمانی شهر تهران داخل سال گذشته ۵۵ درصد بوده می باشد. نرخ تورم عمومی هم داخل اردیبهشت امسال به رقم بی‌سابقه ۵۲ درصد رسید. مجموع این عوامل باعث تحریک طرف تقاضا و زیاد کردن قیمتهای پیشنهادی، بخصوص به جهت واحدهای نوساز داخل بازار مسکن شد.

با همه این تفاسیر قیمت واقعی مسکن کاهش یافته می باشد. نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن ۲۶ درصد بوده، داخل حالی که تورم عمومی ۵۲ درصد اعلام گشت. این نشان می دهد اگرچه قیمت اسمی مسکن زیاد کردن پیدا کرده، نرخ رشد سالیانه قیمت به حدود نصف میزان زیاد کردن تورم رسیده و داخل واقع قیمت واقعی مسکن کاهش یافته می باشد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این وضعیت داخل سال جاری ادامه پیدا کند. یعنی ممکن می باشد قیمت اسمی مسکن با رشد مواجه شود اما احتمالا نرخ رشد آن داخل محدوده کمتر از سوی نرخ تورم به حرکت خود ادامه خواهد داد.

اگر حکومت موفق شود از سوی طریق طرح نهضت ملی مسکن، عرضه مناسبی را داخل بازار ملک ایجاد کند، به ایجاد آرامش داخل این بازار کمک خواهد نمود. البته داخل حال حاضر از سوی یک میلیون واحد هدف‌گذاری شده داخل سال جاری به ۹۱ هزار واحد تسهیلات تعلق گرفته و داخل واقع می توان گفت این تعداد به مرحله‌ای از سوی پیشرفت رسیده که بانک با پرداخت وام به آن موافقت کرده است.

تقاضای سرمایه‌ای مسکن انگیزه پیدا کرد

سید محمد مرتضوی ـ رییس کانون انبوه‌سازان داخل تشریح وضعیت فعلی بازار مسکن به کافه بلاگ تشریح کرد: کاهش ارزش پول ملی منجر به ایجاد تورم می‌شود. از سوی آن طرف تغییر قیمت کالاهای اساسی را داشتیم که روی نرخ دیگر کالاها اثر گذاشت. داخل کنار آن زیاد کردن دستمزدها صورت گرفت و باعث رشد هزینه‌های ساخت و زیاد کردن قیمت‌ها داخل بازار مسکن شد.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته داخل مجموع بازار مسکن کم‌رمق بود. علی‌رغم این‌که کمبود واحدهای مسکونی به صورت یک موضوع قطعی توسط مسئولان و کارشناسان تایید شد ولی با توجه به حرکت بازار مسکن داخل محدوده کمتر از سوی نرخ تورم، رغبت به خرید دیده نمی‌شد. داخل واقع تقاضای پنهانی را داشتیم که به شکل ایجاد شتاب داخل اسفند و اردیبهشت خود را نشان داد و مجددا خریداران مسکن انگیزه ورود پیدا کردند. البته خریدهای سرمایه‌ای پررنگ‌تر از سوی مصرفی بود.

افزایش سقف وام، اثرات تورمی بر بازار مسکن دارد

مرتضوی اظهار کرد: داخل اسفندماه سال گذشته ۶ درصد و داخل اردیبهشت ماه نیز ۶ درصد قیمت مسکن شهر تهران زیاد کردن پیدا نمود. این رشدهای نگران کننده داخل شرایطی اتفاق افتاد که تورم عمومی نسبت به ماه قبل ۳.۵ درصد بود. درواقع رشد ماهیانه قیمت مسکن به حدود دو برابر تورم عمومی رسید. همین مساله انگاره‌های مربوط به ثبات سالیانه بازار مسکن را تا حدی زیر سوال می‌برد. اگر این روند ادامه داشته باشد، احتمالا حکومت مجبور می شود داخل نیمه دوم سال به سمت تقویت بخش تقاضا از سوی طریق زیاد کردن تسهیلات بانکی برود که آن هم اثراتی داخل تشدید تورم بخش مسکن ایجاد می نماید.

رییس کانون انبوه‌سازان، مهمترین راهکار به جهت کنترل بازار مسکن داخل شرایط فعلی را زیاد کردن ساخت و ساز دانست و تشریح کرد: سازندگان، انبوه‌سازان و توسعه‌گران باید حمایت شوند تا با زیاد کردن تولید مسکن، مقداری تعادل ایجاد کنیم. داخل کنار آن طرح نهضت ملی مسکن را داشته باشیم. تقویت بخش‌های تولید و عرضه مسکن می‌تواند فشار تورمی را از سوی بازار مسکن بکاهد.