عراق: تمام بدهی‌های معوقه گازی را به ایران پرداخت کردیم

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ به نقل از سوی خبرگزاری رسمی عراق(واع)، احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق داخل اظهاراتی تشریح کرد: میزان تولید انرژی داخل عراق اکنون تقریبا روزانه 20 هزار مگاوات می باشد و این میزان همچنان نیازهای عراق را برآورده نمی کند و ما همچنان منظر زیاد کردن واردات گاز به جهت زیاد کردن تولید می باشیم.

وی تاکید کرد: عراق تمام مبلغ بدهی های معوقه را به ایران پرداخت کرد و به طرف ایرانی اعلام کردیم که ما روزانه به 50 الی 55 میلیون متر مکعب گاز نیاز داریم اما میزان رسیده به ما اکنون 40 میلیون متر مکعب می باشد و به محض این که واردات گاز زیاد کردن یابد وارد مدار نیروگاه‌های تولید برق خواهد شد و تولید ما بالا خواهد رفت.

سخنگوی برق عراق خاطرنشان کرد: اگر ایران روزانه بالاتر از سوی 50 میلیون متر مکعب گاز به ما بدهد تولید ما روزانه به 24 هزار مگا وات خواهد رسید و ما منتظر این امر می باشیم، ما تماس های مداومی با وزارت انرژی ایران داخل این زمینه داریم.

احمد موسی قبل از سوی این نیز اعلام کرده بود: وزارت برق عراق تماس‌هایی داخل خصوص زیاد کردن صادارت گاز ایران به این کشور به منظور فعال کردن نیروگاه های تولید انرژی با طرف ایرانی دارد و اکنون میزان صادرات زیاد کردن یافته می باشد و به روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب رسیده می باشد. عراق رایزنی‌هایی با طرف ایرانی داخل راستای زیاد کردن تدریجی صادرات گاز دارد و طرف ایرانی نیاز عراق را درکمی نماید.

احمد موسی تشریح کرد: ما اکنون به ۵۰ تا ۵۵ متر مکعب گاز ایرانی نیاز داریم و امیدواریم که از سوی طریق تماس و رایزنی با ایران به این میزان برسیم.

براساس این گزارش، علی بهادری جهرمی، سخنگوی حکومت اخیرا داخل صفحه شخصی خود داخل توئیتر اعلام کرده بود: کل دریافتی از سوی صادرات گاز به عراق و ترکیه داخل سال ۹۹ مجموعا ۱میلیارد دلار بود که با کار جهادی وزارت نفت حکومت سیزدهم نه‌تنها درآمد صادرات گاز به عراق به‌روز وصول می‌شود، بلکه فقط داخل یک فقره بدهی قدیمی ۱.۶میلیارد دلاری هم وصول شد.

علی بهادری جهرمی داخل ادامه نوشت که ‏این اتفاق از سوی برکات منتظر تصمیم دیگران نماندن و دیپلماسی فعال انرژی است.