عطرها بوی تقلب می‌دهند

همشهری: سایت‌های اینترنتی، کانال‌های تلگرامی، صفحه‌های اینستاگرامی، صندوق عقب برخی خودروها یا بساط دستفروشان کنار پیاده‌روها پر شده از سوی عطرهایی که قیمت‌های ارزان‌تری از سوی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها دارند. بساط‌شان همه‌جا دیده می‌شود و از سوی وقتی قیمت‌های چند صدهزار تومانی عطرها به چند میلیون تومان رسیده، تعدادشان بیشتر هم شده می باشد. با اینکه همه می‌دانند این عطرها، اصل نیست اما بساط‌کرده‌ها، دلایل دیگری به جهت ارزان‌فروشی‌شان عنوان می‌کنند؛ «اصل بدون جعبه‌»، «تاریخ گذشته‌»، «آن‌باکس‌‌شده‌»، «تستر‌»، «صدمه‌دیده»، «های‌کپی درجه یک» و «استوک اروپا و آمریکا». وقتی عطرهای 150هزار تومانی 3میلیون‌و500هزار تومان شد و عطر 500هزارتومانی به بالای 5میلیون تومان رسید، بازار بساطی‌های عطرهای تقلبی هم داغ شد و عطربازها، راهشان را از سوی فروشگاه‌های عطرفروشی خیابان وزرا و فروشگاه‌های معروف، به پیاده‌راه‌های کنار مراکز خرید بزرگ کج نمودند تا هم پول کمتری بدهند و هم خوشبو شوند. همه اینها داخل حالی می باشد که هیچ‌یک از سوی این عطرها مورد تأیید کارشناسان حوزه‌های بهداشتی و آرایشی نخواهد بود. عمده این محصولات به‌علت وجود روغن‌ها و اسانس‌‌های نامرغوب، غیراستاندارد و مواد ترکیبی مضر منجر به حساسیت‌های پوستی و تنفسی داخل افراد می‌شود. انجمن واردکنندگان فرآورده‌‌های آرایشی و بهداشتی چندی قبل اعلام کرد ممنوعیت واردات لوازم آرایشی، عطر و ادکلن باعث رشد قارچ‌گونه محصولات تقلبی و قاچاق داخل بازار مصرف کشور شده و سرمایه داخل گردش این محصولات به بیش از سوی ۲۰هزار میلیارد تومان رسیده می باشد. این نکته را بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو هم تأیید می‌کند و می‌گوید: «فکر می‌کنم درصد بالایی از سوی محصولات آرایشی و بهداشتی قاچاق می باشد. از سوی زمانی که ساز‌و‌کار محصولات آرایشی و بهداشتی داخل زمینه واردات و صادرات به وزارت صمت منتقل شد، با ممنوع‌کردن واردات و با توجه به اینکه تولید داخل هم نداشتیم، اکنون نیاز داخلی از سوی طریق قاچاق تامین می‌‌شود. ممکن می باشد این قاچاق، فیک یا تقلبی و حتی مضر باشد. مناسب نیست که عمده محصولات این حوزه داخل بازار، از سوی مسیر قاچاق وارد می‌شوند و حتما باید این روند اصلاح گردد. » حالا بررسی‌های همشهری از سوی بساط فروش عطرهای تقلبی نشان می‌دهد که نه‌تنها عطرهای قاچاق، که عرضه عطر و ادکلن‌های دوباره پُرشده هم داخل بازار زیاد کردن پیدا کرده می باشد. تنها یک جست‌وجوی ساده داخل اینترنت، فهرست قابل‌توجهی از سوی خریداران شیشه‌های خالی عطر را نشان می‌‌دهد که قیمت‌های خوبی به جهت خرید آنها پیشنهاد می‌‌دهند. قیمت پایه حدود 150هزار تومان به جهت هر شیشه می باشد و داشتن جعبه و بی‌خط و خش‌بودن شیشه‌ و در، قیمت آنها به‌ویژه به جهت برندهای خاص اروپایی و آمریکایی را به بیش از سوی یک میلیون تومان هم می‌رساند. حالا زباله‌گردهای شهری هم از سوی جمع‌آوری شیشه‌های عطر خالی داخل سطل‌های زباله استقبال کرده‌اند و به‌گفته خودشان داخل خیابان‌های بالای شهر، این شیشه‌ها را بیشتر پیدا می‌کنند؛ شیشه‌هایی که می‌توانند هر نوع آلودگی ازجمله آلودگی‌های ویروسی‌، قارچ‌ها‌، کپک‌های بسیار مضر و سرطان‌زا مثل آفلاتوکسین را داشته باشند و منجر به خطرات بسیار جدی به جهت مصرف‌کنندگان شوند.

عطر 100دلاری را 500هزار تومان می‌فروشند!
در یکی از سوی سایت‌‌های رسمی فروش اینترنتی کالا، آگهی «عطر بدون جعبه» با این محتوا منتشر شده؛ «عطر (ادکلن) اصل با قیمتی باور‌نکردنی، بدون جعبه، با ضمانت مرجوعی درصورت نارضایتی مشتری.» این سایت از سوی مرجوع‌کردن کل مبلغ پرداختی درصورت نارضایتی مشتری هم خبر داده، اما داخل انتهای نظرات مشتریان یک نفر نوشته: «من بارها با شما تماس گرفتم و درخواست مرجوع‌کردن عطر را داشتم اما هنوز نتوانسته‌ام پولم را پس بگیرم. یک‌بار از سوی عطر شما استفاده کردم و روی گردنم سوزش شدیدی داشتم.» سایت دیگری هم داخل تبلیغ فروش عطرهای بدون جعبه و به‌اصطلاح استوک نوشته: «یک دسته از سوی عطرها هستند که از سوی خود کمپانی به‌صورت مستقیم به بازار عرضه می‌شوند، یعنی محصول پرتی (استوک) آن کمپانی هستند. به همین علت جعبه ندارند، اما نگرانی از سوی کیفیت آنها نداشته باشید.» داخل حاشیه یکی از سوی خیابان‌های غرب تهران، صندوق عقب یکی از سوی خودروها بالاست و تعداد زیادی از سوی عطر و ادکلن‌های خارجی روی هم چیده شده‌اند. ظاهر شیشه‌های عطر، عجیب و غریب است؛ لب‌پر یا دارای خط و خش‌های زیاد. این فروشنده درباره شکل شیشه‌ها به همشهری می‌گوید: «این عطرها داخل باربری آسیب دیده‌‌اند. واردات عطر قانونی نیست و قاچاقی وارد می گردند. به جهت راحتی کار و واردات بیشتر، جعبه‌هایشان قبل از سوی ورود به کشور دور انداخته می گردند. اما نگران نباشید، کاملا اورجینال است.» او عطرهای معروفش را که با توجه به گرانی دلار داخل مغازه‌ها دو سه میلیون تومان فروخته می‌شود، 500، 600هزار تومان می‌فروشد و درباره این ارزان‌فروشی می‌گوید: «اینها های‌کپی هستند. البته درجه‌2 باکیفیت هم دارم که 150 تا 300هزار تومان هستند.» اما درباره عطرهای بدون جعبه و ارزانی که داخل سایت‌ها و خیابان‌های شهر به فروش می‌رسد، مدیر یکی از سوی فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و آرایشی به همشهری می‌گوید: «به جز دو سه مورد تمام عطرهای دنیا حتی به جهت تسترهایشان هم جعبه دارند. عطر بدون جعبه یا تقلبی می باشد یا دوباره پرشده و نباید خرید. این عطرها با اسانس‌های تقلبی و آب پر می گردند.» به‌گفته این فعال حوزه عطر که مایل نیست نامش داخل گزارش منتشر شود، سود فروش این عطرها گاهی 200، 300درصد است: «یک عطر فرانسوی تقریبا حدود 100 تا 150دلار قیمت دارد و چگونه می‌شود آن ‌را 500هزار تومان فروخت. قطعا این عطر قلابی می باشد. خریداران اگر دقت کنند، داخل بیشتر موارد، شیشه این عطرها خراشیدگی حتی به‌صورت جزئی دارد.» او البته به نکته دیگری هم درباره پر‌کردن دوباره شیشه‌های عطر اشاره می‌کند: «‌این کار فقط مختص ایران نیست و داخل سراسر دنیا انجام می‌شود. مثلا داخل امارات، عطرها را دوباره پر و با نام استوک به ایران قاچاق می‌کنند. این شیشه‌ها را با شبیه‌ترین اسانس شیمیایی پر می‌کنند که ماندگاری دارند و مشتری متوجه فیک‌بودن‌شان نمی گردد.»‌

استقبال از سوی شیشه‌های دورریز عطر داخل بالای شهر
شیشه عطرهای تمام‌شده‌ای که مردم داخل سطل زباله می‌اندازند ‌هم شرایط خوبی را به جهت متخلفان فراهم کرده می باشد. آنها آگهی می‌دهند و شیشه‌های عطر را از سوی 150هزار تا یک میلیون می‌خرند و داخل نهایت با پرکردن دوباره آنها، پول خوبی نصیب‌شان می‌شود. پسر جوانی که مشغول جست‌وجوی سطل زباله داخل یکی از سوی کوچه‌های نزدیک پل پارک وی است، داخل این‌باره به همشهری می‌گوید: «این روزها همه زباله‌ها یک‌طرف، این شیشه‌های خالی عطر یک‌طرف. شهرداری این شیشه‌ها را فقط کیلویی 540تومان از سوی ما می‌خرد و فرقی نمی‌کند که شیشه عطر باشد یا شیشه دیگر، اما کسانی هستند که هر شیشه‌‌ عطر را 100 تا 150هزار تومان می‌خرند. داخل مناطق بالای شهر تعداد زیادی از سوی این شیشه‌های خالی داخل سطل‌های زباله پیدا می‌شود.» البته شادی مالکی، معاون هماهنگی و ارزیابی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، جداسازی شیشه‌های عطر با دیگر شیشه‌های مستعمل داخل مدیریت پسماند را تأیید نمی نماید. او به همشهری می‌گوید: «این مسئله وجود دارد که شیشه‌های خالی عطر جمع‌آوری و از سوی سوی متخلفان دوباره پر می‌شوند اما داخل مدیریت پسماند به هیچ عنوان چنین جداسازی‌ای وجود ندارد و شیشه‌های عطر هنگام دریافت هیچ تفاوتی با سایر زباله‌های شیشه‌ای ندارند.» او داخل پاسخ به این سؤال که زباله‌گردها، شیشه‌های عطر را جمع‌آوری و تحویل گروه‌های خاص می‌دهند و آیا شهرداری نمی‌تواند داخل این‌باره اقدامات پیشگیرانه داشته باشد، بیان می‌کند: «تاکنون به این مقوله پرداخته نشده، چون تعداد آنها زیاد نبوده می باشد. شاید داخل کل زباله جمع‌‌آوری شده از سوی یک منطقه، حدود 10شیشه عطر وجود داشته باشد و از سوی نظر کالای پسماندی چندان مورد توجه نخواهد بود. اما با توجه به حفظ سلامت شهروندان، می‌توان بررسی و برنامه‌ریزی داخل این‌باره داشت تا از سوی این فعالیت غیرمجاز جلوگیری گردد. »

روزی 30کارتن عطر قاچاق
عمده‌ترین واردات عطرهای قاچاق به کشور از سوی مرزهای غربی و جنوبی صورت می‌گیرد. از سوی طریق مرزهای زمینی و صعب‌العبور کوهستانی، اسکله‌های غیرمجاز و متروکه، مسیرها و معابر مرزی غیررسمی یا به وسیله کولبرها و شوتی‌های شبانه. یکی از سوی کولبران منطقه نوسود درباره واردات این عطرها به همشهری می‌گوید: «یک ماه می باشد که مرزها بسته شده اما قبل از سوی آن، ما این عطرها را از سوی روستاهای مرزی عراق وارد می‌کردیم. کولبرهای بانه، ارومیه و بوکان هم از سوی مرز ایران و ترکیه عطر وارد می‌کنند.» او خودش را حسن معرفی می‌کند و درباره اینکه هر بار چه میزان عطر وارد کشور می‌کردند هم بیان می‌کند: «گروه ما هر بار حدود 20 تا 30کارتن بزرگ عطر وارد می‌کرد اما من دقیق نمی‌دانم که بار ما چند شیشه عطر بوده.» این کولبر درباره اینکه آیا می‌داند عطرهای واردشده تقلبی هستند یا خیر هم می‌گوید: «بعید می‌دانم که بار ما کالای تقلبی باشد. 5سال می باشد که کولبری می‌کنم و اینطور وارد‌کردن جنس خطرات و مشکلات زیادی دارد. هیچ‌کسی این همه دردسر را به جهت واردات جنس تقلبی به کشور قبول نمی‌کند چون اصلا ارزش این همه سختی را ندارد.»

وضعیت ایران داخل صنعت لوازم آرایشی، عطر و ادکلن
هیچ زمانی ممنوعیت واردات عطر، ادکلن و لوازم آرایش خارجی نتوانسته آمار این محصولات داخل بازار کشور را کاهش دهد، اما اکنون تفاوت داخل کالایی می باشد که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌‌شود و هیچ نظارتی روی کیفیت و استاندارد آنها وجود ندارد. این نکته‌ای می باشد که چندی قبل موسی احمد‌زاده، نایب‌رئیس کمیسیون آرایشی – بهداشتی و عطریات مجمع عالی واردات به آن اشاره نموده و درباره معایب ممنوعیت واردات لوازم آرایشی خاطرنشان کرده بود: «کشور ما دارای ۱۵مرز می باشد و لوازم آرایشی قاچاق بسیار راحت و بدون ‌هیچ نظارتی وارد می‌شود.» به‌گفته احمد‌زاده، از سوی حدود 3.5سال قبل به‌علت محدودیت‌های ارزی و حمایت از سوی تولیدات داخلی، واردات لوازم آرایشی – بهداشتی به ایران ممنوع شد، درحالی‌که 99درصد واردکننندگان هیچ زمانی ارز دولتی دریافت نکرده بودند: «تولید مواد آرایشی – بهداشتی دارای فناوری پیچیده‌ای می باشد و باید تحت لیسانس شرکت‌ها و برندهای بزرگ انجام شود که با توجه به ممنوعیت واردات، موفقیتی هم داخل این بخش حاصل نشده می باشد. ایران تقریبا داخل صنعت لوازم آرایشی، عطر و ادکلن حرفی به جهت گفتن داخل بازار جهانی ندارد اما همچنان واردات این محصولات به کشور ممنوع است.»‌ محمدرضا بحیرایی، رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی هم ممنوعیت واردات عطر و ادکلن را منجر به تضعیف واردکنندگان قانونی و سپرده‌شدن بازار به قاچاقچیان می‌داند و می‌گوید: «طی این مدت فروشگاه‌هایی که به‌صورت متمرکز و تخصصی به عرضه عطریات و ادکلن اقدام می‌کردند، از سوی نظر اقتصادی تحت فشار قرار گرفته و حتی تعدادی از سوی آنها به مرز ورشکستگی رسیده‌اند.» او معتقد می باشد ممنوعیت عطر و ادکلن و سایر اقلام بهداشتی و آرایشی سبب شده که قاچاقچیان هر روز فربه‌تر شوند و امکانات بیشتری به جهت هموار‌کردن مسیر تخلفات خود داشته باشند: «نکته دیگر اینجاست که حکومت هم از سوی حقوق قانونی و درآمد گمرکی و عایدی خود بی‌بهره مانده و مصرف‌کننده ایرانی باید هم کالا را گران‌تر بخرد و هم نگران اصالت و کیفیت کالا باشد.»

بازار قاچاق هم مشتری دارد، هم سود
البته آمار دقیقی از سوی حجم ورود عطرهای قاچاق به کشور به‌علت فعالیت مخفی و غیرقانونی وجود ندارد اما سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد، ۶۵درصد بازار لوازم آرایشی داخل اختیار اجناس قاچاق می باشد. آخرین آمارها از سوی واردات قانونی لوازم آرایشی و بهداشتی هم مربوط به سال97 می باشد که حدود ۹۸میلیون دلار لوازم آرایشی وارد کشور گشت. به‌گفته سیدروح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران از سوی سال97 به‌علت جهش قیمت ارز و نوسانات ناشی از سوی تحریم‌ها، حکومت وقت با هدف مدیریت منابع ارزی، واردات برخی کالاها که ضرورت کمتری نسبت به کالاهای اساسی داشتند را ممنوع کرد که لوازم بهداشتی و عطریات هم جزو آنها بود. لطیفی داخل پاسخ به این سؤال همشهری که با وجود ممنوعیت‌های سختگیرانه از سوی مبادی قانونی، این حجم قابل توجه از سوی عطر و ادکلن‌های خارجی موجود داخل بازار چگونه و از سوی چه مسیرهایی تامین می‌شود، بیان می‌کند: «9هزار کیلومتر مرز زمینی و دریایی داخل کشور وجود دارد که برخی از سوی آنها بیابانی، کوهستانی، ژئوفنس (مرز طبیعی) هستند و شرایط واردات قاچاق را تسهیل کرد‌ه‌اند. داخل زمینه کالای قاچاق اگر مجازات داخل برابر منافعی که ایجاد می‌کند همخوانی نداشته و مصرف‌کننده هم به جهت کالای قاچاق وجود داشته باشد، ورود این کالاها تداوم خواهد داشت.» سخنگوی گمرک درباره شرایط واردات عطریات به‌صورت چمدانی و از سوی سوی مسافران هم بیان می‌کند: «هر کالایی داخل قالب سوغات به شرطی که تجاری محسوب نشود و داخل حد نیازهای شخصی باشد، ممنوعیتی داخل واردات آن نخواهد بود. اما عده‌ای هم هستند که به‌اصطلاح با چتربازی و سوءاستفاده این کالاها را وارد می‌کنند.»‌

از وقتی عطرهای 150هزار تومانی 3میلیون‌و500هزار تومان شد و عطر 500هزارتومانی به بالای 5میلیون تومان رسید، بازار بساطی‌های عطرهای تقلبی هم داغ شد و عطربازها، راهشان را از سوی فروشگاه‌های عطرفروشی خیابان وزرا و فروشگاه‌های معروف، به پیاده‌راه‌های کنار مراکز خرید بزرگ کج کردند

عطرهای بدون جعبه موجود داخل بازار کشور مورد تأیید کارشناسان حوزه‌های بهداشتی و آرایشی نیست و عمده این محصولات به‌علت وجود روغن‌ها و اسانس‌های نامرغوب، غیراستاندارد و مواد ترکیبی مضر منجر به حساسیت‌‌های پوستی و تنفسی داخل افراد می‌شود

مدیر یکی از سوی فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و آرایشی:
یک عطر فرانسوی تقریبا حدود 100 تا 150دلار قیمت دارد و چگونه می‌شود آن ‌را 500هزار تومان فروخت. قطعا این عطر قلابی می باشد. داخل امارات پر وبا نام استوک به ایران قاچاق می‌کنند

شادی مالکی، معاون هماهنگی و ارزیابی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند:
این مسئله وجود دارد که شیشه‌های خالی عطر جمع‌آوری و از سوی سوی متخلفان دوباره پر می‌شوند اما داخل مدیریت پسماند شهرداری به هیچ عنوان چنین جداسازی‌ای وجود ندارد و شیشه‌های عطر هنگام دریافت، هیچ تفاوتی با سایر زباله‌های شیشه‌ای ندارند

یکی از سوی کولبران منطقه نوسود:
یک ماه می باشد که مرزها بسته شده اما قبل از سوی آن، ما این عطرها را از سوی روستاهای مرزی عراق وارد می‌کردیم. کولبرهای بانه، ارومیه و بوکان هم از سوی مرز ایران و ترکیه عطر وارد می‌کنند. هر بار حدود 20تا 30کارتن بزرگ عطر وارد می‌کردیم

سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران:
9هزار کیلومتر مرز زمینی و دریایی داخل کشور وجود دارد که شرایط واردات قاچاق را تسهیل می نماید. داخل زمینه کالای قاچاق اگر مجازات داخل برابر منافعی که ایجاد می‌‌کند همخوانی نداشته و مصرف‌کننده هم به جهت کالای قاچاق وجود داشته باشد، ورود این کالاها تداوم خواهد داشت