فرصت طلایی اقتصادی را داخل جنگ اوکراین نسوزانیم

مرتضی فرهادی، عضو اتاق بازرگانی داخل گفت و گو با الف تصریح کرد: من داخل حوزه خودمان صحبت می‌کنم حوزه معدن و صنایع معدنی. اتفاقی داخل دنیا می‌افتد که یک اتفاق بی نظیر می باشد مگر ما چند بار ممکن می باشد این تجربه را داشته باشیم که دو کشور به هم حمله کنند و یک شوک عظیم به بازار وارد شود و باعث کمبود عرضه و متعاقب آن زیاد کردن شدید بازارهای محصولات معدنی که به نوعی محصولات پایه حساب می‌شوند شود؟! سال‌هاست تحریم می باشیم. آمریکای جهانخوار همیشه جلو ما ایستاده ولی موقعیتی را که می‌توانستیم از سوی آن استفاده کنیم دقیقا داخل همان زمان که باید استفاده می‌کردیم و موقع چسباندن این نان پر انرژی بخش خصوصی بود با یک سری بخش‌نامه‌ها و یک سری آئین نامه ها و دستورات جلوی آن‌ها را می‌گیریم و آن زمان طلایی را که باید از سوی آن استفاده می‌کردیم را می‌سوزانیم. از سوی فروردین تا به امروز ما فقط 5 بخش نامه داخل مورد عوارض صادراتی مواد معدنی داریم. این چه برداشتی می باشد؟ چه منطقی پشت این قضیه می باشد که واقعا حکومت وقتی نمی‌داند می‌خواهد چکار کند؟!

مشاور کمیسیون معادن و رییس کمیته کانی‌های فلزی و غیر فلزی اتاق بازرگانی داخل مورد اینکه بخش خصوصی و فعالیت‌های اتاق بازرگانی چگونه می‌تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند می‌گوید: «بخش خصوصی مثل یک رشته زنجیر می باشد که هر کدام از سوی این حلقه ها لنگ شود به طور اتوماتیک کاربرد این رشته کم رنگ می‌شود و یا بی اثر می‌شود. الان مملکت را دارد بخش خصوصی می‌گرداند و هر دولتی که می‌آید آن یکی حکومت را متهم می‌کند که بلد نبود و نتوانست و فقط هم دارند سنگ لای چرخ بخش خصوصی می‌گذارند. آنچه داخل اقتصاد ما میگذرد را نمی توانیم با هیچ اقتصاد یا نظریه مشخص اقتصادی مقایسه کنیم. هیچ چیز داخل اقتصاد دستوری نمی گردد. نقش حکومت نقشی می باشد که باید به هر حال به نوعی ناظر باشد نه آمر و تنظیم کننده، که متاسفانه داخل مملکت ما بخش دوم است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر برنامه گرفتن از سوی افراد متخصص ادامه می‌دهد: داخل ماده 2 و 3 قانون بهبود فضای کسب و کار به حکومت تکلیف شده که به جهت تصمیمات بزرگ خود باید از سوی بخش خصوصی کمک و مشورت بگیرید. اما شما یک نمونه به جهت من بیاورید که نظر کارشناسی بخش خصوصی را شنیده باشند. هیچوقت سوال نکردند موقعی که کارشان انجام شده آمده اند و خبر داده اند. بعد که ما می‌رویم بعنوان بخش خصوصی صدها صفحه کار کارشناسی می‌آوریم، شروع می‌کنند پله پله تازه آن هم با لجبازی یکی را زیاد می‌کنند یکی را کم می‌کنند. شما بررسی کنید داخل همین بحث بازار فولاد طی سال گذشته تا کنون چه بلایی سر فولادی ها آمد؟! نگاهی که بخش دولتی به بخش خصوصی دارد نگاه مناسبی نخواهد بود. نگاهی می باشد که فکر می‌کنند این ها دارند می‌دزدند و می‌چاپند و می‌برند و ما باید جلوشان را بگیریم داخل صورتی که باور کنید اینطور نیست و رونقی اگر داخل بازار می باشد از سوی صدقه سر بخش خصوصی می باشد و حکومت ها هم که همیشه دستشان داخل جیب ملت می باشد و تازه به جهت ما محدودیت و مانع هم ایجاد می کنند.

این کارشناس اقتصادی داخل انتقاد از سوی مجلس شورای اسلامی نیز اضافه می‌کند: «وقتی قانون گذار درست قانون ننویسد، متعاقب آن مجری و بخش متاثر از سوی آن آسیب زیادی می‌بینند. بطور مثال داخل بحث قانون معادن، تمام انرژی ما طی یکسال گذشته فقط به جهت این صرف شده که به برخی نمایندگان بقبولانیم آن چیزی که داخل ذهن شما می باشد با چیزی که داخل واقعیت هست فرقمی نماید. این که به جهت لجبازی یک شخص یا یک معدن داخل حوزه انتخابیه ات به جهت همه قانون را عوض نکنید و بقیه را زمین گیر نکنید. فرار سرمایه را ایجاد نکنید. ولی متاسفم که بگویم شاید کمتر موفق بوده ایم. اینکه می‌گویم متاسفانه یعنی دیگر انرژی ای نبوده که نگذاشته باشیم. شما داخل این اوضاع انتظار چه کمکی از سوی بخش خصوص دارید؟!

رسانه‌ها به رسالت خود عمل کنند

فرهادی می‌گوید: اگر رسانه ها رسالت اصلی شان را انجام دهند به نظرم شاهد بخشی از سوی این مشکلات نبودیم. آلبر کامو داخل سال 1946 یک سخنرانی داشت که داخل آن می گوید ما داخل عصر فحشای کلمات زندگی میکنیم! از سوی صلح میگوییم ولی جنگ اراده می‌کنیم. از سوی خوبی می‌گوییم ولی بدی اراده می‌کنیم. متاسفانه این اتفاق داخل جامعه به جهت ما افتاده می باشد. خیلی از سوی حرف‌های قشنگی که زده میشود عملا نیت واقعی سخنگو نیست به دنبال منافع خودش می باشد. می‌خواهم بگویم رسانه هم اگر بیان حق باشد، پیشانی خبر صاف و تمیز و منزه باشد اصلا احتیاجی به این داستان ها نخواهد بود.
وی تاکید می کند: داخل اتاق بازرگانی هم مشکلات هست. اما من میخواهم بگویم این مشکلات با قیافه ای دیگر شاید داخل رسانه هم باشد. بنابراین ما موقعی میتوانیم درستی را طلب کنیم که خودمان هم کار درست را انجام دهیم. بسیاری از سوی دوستان رسانه ها از سوی جان و دل مایه میگذارند باید دستشان را هم بوسید. کسانی که واقعا غصه و غم این مملکت را دارند نه غم و غصه جیب خودشان را می‌توانند با بیان حقیقت یا بیان تحلیل هایی که کارشناسان میگویند کمک کنند به این فضا و آن را به سمتی ببرد که ان شاءالله خیر داخل آن باشد.