مهار عرضه خارج از سوی شبکه کالا داخل مازندران با پلمب ۵۶ واحد صنفی متخلف

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط خبرنگار کافه بلاگ، گزارش بازرسان اصناف حاکی از سوی آن می باشد که احتکار و عرضه خارج از سوی شبکه کالا داخل هفته‌های گذشته به عنوان یکی از سوی مهم‌ترین چالش‌ها داخل توزیع اقلام اساسی داخل استان به شمار می‌رفت که با دستور صریح استاندار به جهت تنظیم دقیق بازار این معضل با برخورد جدی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران و با پلمب و لغو جواز کار ۶۶ واحد صنفی کنترل شد.

طبق آخرین آمار رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران که امروز چهارم تیر ماه داخل گفت و گو با خبرنگار کافه بلاگ بیان گردیده است؛ از سوی نوزدهم اردیبهشت همزمان با اجرای طرح اقتصادی جدید حکومت تا دوم تیرماه، حدود ۷۰ هزار بازرسی اقتصادی از سوی واحدهای صنفی استان انجام شده که نتیجه آن شناسایی تخلف داخل ۲۰ هزار و ۷۰۰ واحد صنفی و تشکیل پرونده به جهت آنان بوده است.

از میان تخلف‌های صورت گرفته داخل اصناف استان ۹۲۵ تخلف داخل حوزه عرضه خارج از سوی شبکه کالا بوده که به جهت ۸۵۹ واحد هم تشکیل پرونده صنفی و جریمه ۳۰۰ میلیون تومانی داخل کنار پلمب و لغو مجوز فعالیت داخل نظر گرفته گردیده است.

به باور صاحبنظران از سوی سوی دیگر عرضه خارج از سوی شبکه کالا خود به تنهایی علت کمبود و داخل ورای آن گران‌فروشی اقلام اساسی به شمار می‌رود که این امر داخل واکاوی اعداد و ارقام صمت نمایان می‌شود چرا که از سوی مجموع ۲۰ هزار و ۷۰۰ تخلف صورت گرفته داخل این مدت حدود ۸۰ درصد از سوی تخلفات منتهی به تشکیل پرونده مربوط به درج نکردن قیمت بر روی کالا، احتکار و هچنین حدود ۱۵ درصد هم مربوط به گران‌فروشی کالا است.

در مجموع با نظارت حدود ۶ هزار بازرس از سوی بازار عرضه و تقاضای استان، به جهت تمامی واحدهایی متخلف گرانفروش و بی‌انصاف پرونده تخلف صنفی تشکیل شد که از سوی این تعداد داخل این مدت یک‌هزار و ۴۵۰ واحد به علت تکرار تخلفات پلمب و بقیه واحدها هم داخل مجموع به هفت میلیارد تومان جریمه نقدی و درج داخل پرونده محکوم شدند.

از سوی دیگر گزارش‌های مردمی به بازرسان اصناف استان هم حاکی از سوی آن می باشد که گران‌فروشان و متخلفان که به عمدتا صاحبان سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های محلات هستند، با نشر خبرهای بی اساس داخل ارتباط با گرانی افسارگسیخته اقلام غذایی غیرمشمول طرح اصلاح قیمت نرخ ارز ترجیحی و عادلانه‌سازی یارانه‌ها درصدد ایجاد هراس و التهاب داخل بازار و داخل بین مردم به جهت خرید هیجانی کالاها و عرضه خارج از سوی شبکه کالا هستند.این افراد منبع ادعای خود را ویزیتورهای شرکت‌های پخش و تولیدی‌ها معرفی می‌کنند و به جهت واقعی نشان دادن ادعاهای بی‌اساس گاهی نبود بعضی از سوی اقلام غیرضروری داخل فروشگاهشان را که ربطی به اقلام ضروری مشمول اصلاح قیمت ارز ترجیحی ندارد، به توزیع نشدن از سوی سوی شرکت پخش گره می‌زنند و مدعی می‌شوند که شرکت‌ها داخل انتظار برچسب قیمت جدید از سوی سوی تولید کنندگان هستند.

با این حال رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از سوی برخورد قاطع و حتی تدوام لغو جواز و پروانه کسب متصدیان اصنافی که با ایجاد التهاب و زیاد کردن قیمت غیرموجه درصدد ایجاد بی‌نظمی داخل بازارعرضه و تقاضا مازندران هستند، خبر می‌دهد و می‌گوید گران‌فروشی و درج نکردن قیمت بر روی کالا و عرضه خارج از سوی شبکه کالابه طور حتم با زیاد کردن نظارت‌ها به جهت همیشه برچیده می گردد.

ثبات داخل بازار عرضه و تقاضای مازندران

مجید فانی روز شنبه داخل گفت و گو با خبرنگار کافه بلاگ گفت : داخل زمان حاضر حدود ۶ هزار بازرس از سوی روند بازار عرضه و تقاضای مازندران نظارت می‌کنند اما به طور حتم بازرسی‌ها از سوی فروشگاه‌ها و اصناف استان ادامه خواهد یافت و داخل روزهای آینده تشدید هم می‌شود چراکه به جهت تحقق این برنامه پیگیری‌هایی با بسیج اصناف استان به جهت بکارگیری ۲هزار بازرس جدید داخل دست اجرا است.

وی با بیان این که ۶۶ واحد صنفی داخل استان به علت تدوام تخلف عرضه خارج ازشبکه کالا داخل هفته های گذشته داخل استان پلمب و یا جواز کسبشان ابطال شد، افزود : با قدرت داخل مقابل عرضه خارج از سوی شبکه و زیاد کردن قیمت‌های غیرواقعی ایستادگی می‌کنیم و جواز متصدیان بی‌انصافی که باعث التهاب داخل بازار می‌شوند به افراد دیگر واگذار خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان این که تنها داخل ۷۲ ساعت گذشته حدود ۱۵۰ میلیون تومان برگه جریمه به جهت واحدهای صنفی احتکار کننده کالای استان صادر شد، اظهار داشت : خود را ملکف به اجرای دقیق قوانین اداری و قانونی موجود به جهت برخورد با اصناف می‌دانیم و داخل صورت تداوم تخلف‌ها، واحدهای صنفی گرانفروش بدون هیچ قید و شرطی با بررسی سوابق، پلمب و یا جواز کسب آنان ابطال می‌شود.

فانی افزود : داخل زمان حاضر با توجه به شوک به بازار عرضه و تقاضای استان پس از سوی اجرای طرح اقتصادی جدید دولت، داخل کنار بازرسی‌های موردی و مستمر از سوی بازار، شهروندان مازندرانی هم تخلفات اصناف را با برقراری تماس تلفنی با شماره گویای ۱۳۵ اداره کل تعزیرات حکومتی و همچنین سامانه ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت داخل میان می گذارند و داخل یک هفته گذشته سه هزار و ۵۲۵ مورد ثبت شکایت مردمی تخلف صنفی داخل سامانه‌های ارتباطی صمت و تعزیرات حکومتی ثبت شد.

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط خبرنگار کافه بلاگ، داخل استان مازندران ۵۲۰ هزار واحد صنفی فعال می باشد. رئیس جمهور داخل آخرین گفتگوی تلویزیونی خود با مردم از سوی اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت که به ازای هر نفر، به جهت سه دهک اول ۴۰۰ هزار تومان و ۶ دهک بعدی ۳۰۰ هزار تومان یارانه دریافت خواهند نمود. بانک مرکزی بلافاصله پس از سوی سخنان رییس جمهوری اعلام کرد که یارانه کمک معیشتی به حساب سرپرستان خانوار ۲۳ میلیون ایرانی معادل ۷۲ میلیون نفر واریز خواهد شد.

این مبلغ به جهت دو ماه بوده و قرار بود که حکومت اعلام کند که چه زمانی این مبلغ قابل برداشت می باشد که یک روز بعد از سوی گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم داخل اطلاعیه شماره ۲ ستاد تنظیم بازار برداشت مبلغ یک ماه این یارانه یعنی ۴۰۰ و ۳۰۰ هزار تومانی به جهت هر نفر اعلام و مقرر شد که قیمت‌های جدید برخی کالاها که ارز ترجیحی دریافت می‌کردند به‌زودی اعلام شود که داخل ادامه قیمت های جدید ۹ قلم کالا از سوی جمله گوشت مرغ، تخم مرغ، روغن خوراکی، انواع شیر خام و لبنیات توسط ستاد تنظیم بازار مشخص شد.

بنابراین پیرو اطلاعیه شماره ۲ ستاد تنظیم بازار (چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) داخل طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، نرخ حداکثری فروش انواع لبنیات، روغن، مرغ و تخم‌مرغ به جهت مصرف کننده داخل سراسر کشور اعلام گشت. بر اساس این اطلاعیه، نرخ حداکثری فروش ۹ قلم کالای اساسی شامل قیمت مصرف‌کننده هر کیلوگرم شیر خام ۳.۲ درصد چربی درب دامداری ۱۲۰ هزار ریال، قیمت مصرف‌کننده شیر نایلونی ۹۰۰‌ گرمی کم چرب ۱۵۰ هزار ریال و قیمت مصرف‌کننده شیر پاستوریزه بطری یک لیتری کم چرب ۱۸۰ هزار ریال اعلام شد.

همچنین قیمت مصرف‌کننده ماست دبه‌ای ۲.۵ کیلویی کم چرب ۴۹۸ هزار ریال، قیمت مصرف‌کننده پنیر UF نسبتا چرب ۴۰۰ گرمی ۳۷۰ هزار ریال، قیمت مصرف کننده روغن مایع آفتاب گردان ۸۱۰ گرمی پخت و پز ۶۳۰ هزار ریال و قیمت مصرف کننده روغن مایع ۸۱۰ گرمی سرخ کردنی ۶۲۰ هزار ریال است.

بر پایه این گزارش، قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم مرغ گرم ۵۹۸ هزار ریال و قیمت مصرف کننده هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۳۹۸ هزار ریال خواهد بود.

به استناد این مصوبه از سوی روز پنجشنبه، ۲۲ اردیبهشت‌ماه هرگونه اعلام قیمت بالاتر از سوی قیمت های مصوب داخل همه شبکه های توزیع اعم از سوی زنجیره ای، صنفی و مجازی، تخلف گران‌فروشی محسوب شده و گشت‌های مشترک نظارت و بازرسی اتاق‌ها و اتحادیه های صنفی و سازمان تعزیرات با خاطیان احتمالی برخورد قانونی خواهند داشت.