نامه بیش از سوی ۱۰ سازمان به بایدن: نگذار سیاست داخلی آمریکا مانع توافق با ایران شود

طبق بررسی های کافه بلاگ، بیش از سوی ده‌ سازمان ملی روز جمعه نامه‌ای به جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا ارسال نمودند و از سوی او خواستند «مدیریت و شجاعت سیاسی» نشان دهد و توافق هسته‌ای ایران را نجات دهد و همچنین ابراز حیرت نمودند که چرا اجازه می‌دهد سیاست داخلی آمریکا مانع از سوی احیای «توافق معقول منع گسترش» گردد.

در این نامه آمده است: «به عنوان سازمان‌هایی که متعهد به جلوگیری دیپلماتیک از سوی یک ایران مجهز به سلاح اتمی هستند، به شدت نگران پیامدهای این تحول به جهت عدم اشاعه می باشیم. اکنون بیش از سوی هر زمان دیگری، مدیریت و شجاعت سیاسی به جهت جلوگیری از سوی مرگ کامل توافق و فرار از سوی عواقب احتمالی آن – جنگ با ایران یا ایران مجهز به سلاح اتمی– مورد نیاز است».

طبق گزارش پایگاه تحلیلی آمریکایی «ریسپانسیبل استیت‌کرفت»، این گروه‌ها – که شامل J Street، Indivisible و Quincy Institute for Responsible Statecraft هستند، افزودند که خود بایدن و بسیاری از سوی مقامات ارشد دولتش قبلاً اعلام کرده‌اند که خروج ترامپ از سوی توافق یک فاجعه بوده می باشد. داخل ادامه این نامه آمده است: برخی از سوی این مقامات همچنین خاطرنشان کرده‌اند که مخالفان توافق، ترامپ را تحت فشار قرار دادند تا قرص‌های سمی سیاسی داخلی ایجاد کند مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران داخل فهرست موسوم به «گروه‌های تروریستی» – با این هدف که کار را به جهت هر ورود دوباره هر جانشینی به توافق دشوار کند.

آن‌ها افزودند «به همین علت می باشد که بیش از سوی قبل حیرت‌آور می باشد که حکومت شما اجازه داده این حرکت سیاسی مانع از سوی تجدید به لحاظ استراتژیک حیاتی برجام شود» و سپس مدعی شدند: همانطور که شما و همکاران سابقتان داخل حکومت اوباما به درستی تصریح کردید، ایران بازیگر خطرناکی می باشد – اما اگر سلاح اتمی داشته باشد خطرناک‌تر خواهد بود.

این گروه‌ها تاکید نمودند «بایدن داخل نهایت مسئول شکست برجام خواهد بود، زیرا این تنها راه دیگری به جهت دوبرابر کردن استراتژی فشار حداکثری ترامپ است» که آن را «زخم وارد شده از سوی طرف خود» خوانند.

«نانسی پریش» مدیر اجرایی «کنش زنان به جهت جهت‌های جدید»، یکی از سوی امضاکنندگان تشریح کرد: رئیس جمهور بایدن، ما از سوی شما می‌خواهیم مذاکرات را دوچندان کنید و توافق ایران را قبل از سوی اینکه خیلی دیر شود به خط پایان برسانید.

«دیلان ویلیامز» معاون ارشد سیاست و استراتژی لابی صهیونیستی «جی استریت» هم خاطرنشان کرد که «اکثریت رای‌دهندگان یهودی آمریکایی و اجماع نهادهای امنیتی اسرائیل از سوی احیای توافق داخل مقابل تشدید بحران هسته‌ای و ناامنی منطقه‌ای ناشی از سوی رویکرد فاجعه بار ترامپ، حمایت می‌کنند.»

پیش‌تر همچنین ۲۵ رهبر مذهبی داخل آمریکا با صدور بیانیه‌ای از سوی جو بایدن رئیس‌جمهور کشورشان خواستند به توافق هسته‌ای بازگردد. این بیانیه که به ابتکار «کمیته دوستی قانون ملی» (FCNL) تهیه شد، مورد حمایت ائتلافی از سوی سران ادیان و روسای سازمان‌های مذهبی آمریکا قرار گرفت. داخل این بیانیه آمده است: ما قویاً از سوی حکومت بایدن می‌خواهیم داخل میز مذاکرات باقی بماند و شجاعت انجام اقدامات شجاعانه به جهت صلح را داشته باشد.

در بخشی از سوی این بیانیه به ضرورت رفع تحریم‌ها علیه مردم ایران هم اشاره گردیده است: رفع تحریم‌های اقتصادی بر اساس برجام به اتمام رنج انسانی ایرانی‌های بی‌گناه که بار این بحران اقتصادی را به دوش کشیده‌اند و داخل حین همه‌گیری کووید-۱۹ از سوی داروها و تجهیزات حیاتی محروم ماندند، کمک خواهد کرد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها داخل وین از سوی چند ماه قبل دچار وقفه گشت. حکومت آمریکا از سوی زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی به جهت پیشرفت گفت‌وگوها بارها کوشش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند. کشورهای غربی و به ویژه آمریکا داخل ماه‌های گذشته، بعد از سوی وقفه داخل مذاکرات وین، به رویه همیشگی خود داخل متوسل شدن به عملیات‌های روانی و رسانه‌ای جهت مقصرنمایی ایران و سلب مسئولیت از سوی خود روی آورده‌اند.