هدف‌گذاری اصلاح‌ ساختاری داخل وزارت صمت‌‌/‌ رشد ۴۰ درصدی ‌صادرات داخل بهار امسال

طبق بررسی های کافه بلاگ سید رضا فاطمی امین امروز داخل نشست خبری که در‌ نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد اظهار داشت: بخش صنعت، معدن و تجارت 25 درصد اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه داخل حوزه اقتصاد و صنعت و معدن کشور با عدم توازن داخل طول زنجیره مواجه می باشیم تشریح کرد:‌ به عنوان مثال داخل تابستان با کمبود برق مواجه می باشیم و داخل زمستان با کمبود گاز و این ناشی از سوی آن می باشد که به ظرفیت‌هایی که لازم است، نپرداخته‌ایم.

وی همچنین داخل رابطه با عدم توازن داخل حوزه اشتغال داخل شهرهای مختلف بیان داشت:‌ داخل برخی از سوی شهرهای کشور بعضی از سوی مشاغل بلاتصدی باقی مانده می باشد و این داخل حالی می باشد که داخل برخی از سوی شهرها به علت عدم اشتغال شاهد مهاجرت بوده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: به جهت مدیریت حوزه صنعت، معدن و تجارت باید ساز و کارها را تغییر داد مهمترین مأموریت ما داخل وزارت صمت، رفتن به سمت ساز‌و‌کارهای نوین می باشد که این امکان را فراهم کند که ظرفیت‌های موجود بهینه گردد.

وی با اشاره به تأثیرات قیمت ارز بیان داشت: ما با دست خودمان قیمت‌های داخلی را به نرخ ارز وصل کرده‌ایم، ارز به سه روش بر روی قیمت‌های ما تأثیر می‌گذارد به عنوان مثال وقتی نرخ ارز بالا می‌رود کالاهای وارداتی مانند روغن یا پنبه گران می‌شود اثر دوم که ارز دارد اثر انتزاعی تورمی می باشد وقتی قیمت ارز زیاد کردن می‌یابد مردم فکر می‌کنند به جهت حفظ ارزش پول دارایی خود را باید به ارز یا کالای دیگری تبدیل کنند و این موضوع نیز بر نرخ ارز اثرگذار می باشد و اثر سوم این می باشد که بعضی از سوی کالاها مانند پتروشیمی طبق قوانین خودمان به نرخ ارز متصل می باشد و لذا مسائل خارجی بر آن تأثیرگذار است.

فاطمی‌امین بیان داشت:‌ بنابراین وقتی داخل مورد اصلاح ساختار صحبت می‌کنیم منظورمان این می باشد که این رویه‌ها را تغییر دهیم به عنوان مثال اثر سومی که قیمت ارز بر روی کالاها دارد را باید قطع کرد الان بازار فولاد از سوی نرخ ارز پیروی نمی‌کند و باید داخل سایر مسائل دیگر نیز به همین روش قبل برویم.

وی بیان داشت: داخل حال حاضر اصلاح ساختار به چند علت سخت می باشد ما داخل شرایط ناپایداری قرار داریم و می‌خواهیم اصلاح ساختاری انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: داخل پنج سال متوالی تورم بالای 30 درصد را داشته‌ایم بنابراین خیلی از سوی مشکلات اقتصادی داخل این شرایط بروز کرده می باشد و لذا اصلاح ساختار مسأله سخت است.

وی بیان داشت:‌ با تغییر ساز و کار منافع برخی به هم می‌ریزد و لذا به جهت جلوگیری از سوی تغییرات فشار می‌آورند.

وی بیان داشت:‌ ما داخل وزارت صمت به جهت تغییر ساز و کارها دو کار را انجام می‌دهیم یکی ادامه روند موجود می باشد که ناچار می باشیم آن را انجام دهیم اما نکته این می باشد که ما داخل همین سطح نمانده‌ایم و کار دومی را نیز از سوی نیمه سال گذشته آغاز کرده‌ایم که یکی از سوی این روش‌ها روش تأمین مالی زنجیره‌ای می باشد که با اجرای این روش حداقل 30 تا 40 درصد بهره‌وری منابع موجود را بیشتر خواهیم کرد.

فاطمی امین اظهار داشت: داخل حوزه تولید قدم‌های بلندی برداشته شده می باشد و داخل اینجا به تولید داخل حوزه خودرو اشاره می‌کنم که براساس اقدامات انجام شده داخل سه ماهه اول سال جاری 246 هزار خودرو تحویل داده شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 36 درصد زیاد کردن داشته است.

وی داخل مورد خودروهای کف پارکینگ‌های خودروسازان اظهار داشت: حدود 170 هزار خودرو داخل کف پارکینگ‌ها موجود بود که داخل پایان خرداد سال جاری این تعداد به 42 هزار خودرو کاهش یافت که نسبت به 143 هزار خودرو کف داخل سال قبل 70 درصد کاهش را نشان می‌دهد. تولید هم زیاد کردن بسیار مناسبی داشته است.

* وضعیت امروز خودروسازی قابل قبول نیست/ ایجاد نقشه راه داخل صنعت خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت به ایجاد نقشه راه داخل صنعت خودرو اشاره نمود و تشریح کرد:‌ اولین کار این می باشد که داخل صنعت خودرو به یک ثبات برسیم که هم اکنون به آن رسیده‌ایم الان سایپا روزانه 1800 دستگاه خودرو و ایران‌خودرو نیز 2600 دستگاه خودرو داخل روز تولید می‌کنند و این روند تولید ادامه دارد.

وی بیان داشت:‌ یکی از سوی کارهای دیگر ما داخل حوزه خودرو تغییر پلتفرم‌ها می باشد ما بن‌سازه‌های خوبی نداریم اما به دنبال آن می باشیم تا داخل این موضوع تغییراتی ایجاد کنیم امسال علاوه بر اینکه کیفیت خودرو زیاد کردن می‌یابد تولید بن‌سازه‌ها نیز 4 برابر زیاد کردن خواهد یافت.

وی بیان داشت: وضعیت امروز خودروسازی قابل قبول نیست اما روند تحول آن رو به رشد است.

* رشد 40 درصدی صادرات داخل بهار امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت داخل زمینه تجارت خارجی بیان داشت: اتفاقات خوبی داخل تجارت خارجی کشور افتاده می باشد بهار امسال نسبت به بهار سال قبل صادرات 40 درصد رشد داشته و تراز تجاری ما به میزان 600 میلیون دلار مثبت بوده است.

او ادامه داد: همچنین سال 1400 نسبت به سال 1399 نیز 40 درصد رشد تجارت داشته‌ایم.