ورود گرد و غبار به نوار غربی کشور/ دمای تهران به ۴۰ درجه می‌رسد

صادق ضیاییان داخل گفت و گو با کافه بلاگ درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: امروز(۴تیرماه) با ورود سامانه بارشی داخل مناطقی از سوی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. و بر اثر فعالیت این سامانه یکشنبه داخل مناطقی از سوی گیلان، مازندران و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران نیز رگبار پراکنده گاهی با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد.

او ادامه داد: یکشنبه (۵ تیرماه) بر شدت بارش داخل این مناطق افزوده می‌شود و گستره آن مناطقی از سوی اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه را فرا می‌گیرد. بر اثر فعالیت این سامانه یکشنبه داخل مناطقی از سوی گیلان، مازندران و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران نیز رگبار پراکنده گاهی با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: این وضعیت دوشنبه (۶ تیرماه) داخل شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی همچنین ارتفاعات اردبیل ادامه خواهد داشت.

او ادامه داد:با توجه به جریانات گرم و مرطوب جنوبی از سوی امروز تا دوشنبه داخل جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان نیز رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

به خاطرنشان کرده ضیاییان سه‌شنبه(۷ تیرماه) و چهارشنبه(۸ تیرماه) داخل بیشتر مناطق کشور جو پایدار و آسمان آفتابی خواهد بود و توده هوای به نسبت گرم تا پنج روز آینده داخل بیشتر مناطق کشور مستقر می باشد و از سوی بعدازظهر شنبه تا دوشنبه به تناوب شرایط به جهت خیزش گردوخاک داخل کشور عراق و انتقال آن به استان‌های واقع داخل نوار غربی کشور، بخش‌هایی از سوی مرکز و همچنین دامنه‌های جنوبی البرز فراهم می باشد.

او ادامه داد:از بعدازظهر یکشنبه تا اواخر هفته داخل نوار شرقی، به‌ویژه شمال شرق و شرق و همچنین نواحی مرکزی کشور سرعت وزش باد زیاد کردن خواهد یافت که داخل برخی از سوی این مناطق موجب خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

به خاطرنشان کرده ضیاییان امروز شمال خلیج فارس و از سوی یکشنبه تا سه شنبه خلیج فارس و تنگه هرمز مواج خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۵ تیرماه) کمی ابری داخل بعد از سوی ظهر نیمه‌ابری گاهی وزش باد با احتمال گرد وخاک با حداقل دمای ۲۸ و حداکثر دمای ۳۹ درجه سانتیگراد و طی ‌دوشنبه (۶ تیرماه) صاف و غبار محلی داخل بعضی ساعت‌ها وزش باد با حداقل دمای ۲۹ و حداکثر دمای ۴۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان داخل پایان تشریح کرد: طی امروز و فردا ( ۴ و ۵ تیرماه) اهواز با دمای ۴۵ و ۴۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۹ و ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.