پایان ۲۸ ماه انتظار به جهت سفر زمینی عتبات با اعزام نخستین کاروان از سوی شلمچه

طبق بررسی های کافه بلاگ، سفرهای زمینی عتبات از سوی ۲۸ خردادماه به جهت کاروان‌های زیارتی زیر نظر سازمان حج و زیارت باز شد و زائران بدون ویزا می‌توانند از سوی طریق مرز زمینی عازم عراق شوند.

بازگشایی مرزهای زمینی عراق به روی زائران پس از سوی ۲۸ ماه

بر همین اساس، سازمان حج و زیارت برنامه‌ریزی به منظور اعزام زائران داخل قالب کاروان‌ها را آغاز و از سوی ۲۹ خردادماه ثبت‌نام از سوی متقاضیان را داخل دستور کار قرار داد. به نظر می‌رسید که با توجه به بسته بودن ۲۸ ماهه مرز زمینی، استقبال از سوی این سفرها بالا باشد؛ اما به دلایل مختلف همچون گرمای هوا، داخل روزهای نخست ظرفیت کاروان‌های زیارتی تکمیل نشد و به این ترتیب هیچ اعزامی از سوی سوی مرزهای زمینی داخل قالب کاروان حج و زیارت انجام نشد.

سفر هوایی عتبات از سوی برخی استان‌ها انجام می‌شود

در شیوه جدید اعزام‌ها، ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی مسؤول اعزام زائران شده‌اند و می‌توانند با ثبت‌نام از سوی متقاضیان، زائران را به عتبات اعزام کنند. اما همچنان داخل بسیاری از سوی استان‌ها دفاتر زیارتی آمادگی لازم را نداشته و تعداد محدودی از سوی دفاتر زیارتی روند اعزام زائران را بر عهده دارند. البته این اقدام داخل زمانی که سفر هوایی به عتبات فقط برقرار بود، بیشتر جلوه می‌کرد. چرا که علاوه بر تأمین اسکان و تغذیه داخل عراق، تأمین بلیت پرواز عتبات نیز از سوی مشکلاتی بود که مانع اعزام می‌شد و بسیاری از سوی دفاتر و استان‌ها امکان تأمین بلیت با قیمت مناسب را نداشتند.

البته سفرهای هوایی به عتبات محدود به چند ایستگاه پروازی بود و بسیاری از سوی استان‌های مرزی به علت نزدیکی به عراق و بالا بودن هزینه سفر هوایی از سوی سایر استان‌ها، امکان اعزام هوایی نداشته و منتظر بازگشایی مرزهای زمینی بودند.

بازگشایی مرز زمینی عراق، سفر عتبات از سوی همه استان‌ها را فراهم کرد

مسؤولان سازمان حج و زیارت نیز پیش‌بینی می‌کردند که از سوی اول تیرماه اعزام‌های زمینی برقرار گردد. با این وجود اعلام نمودند که سفرها پس از سوی تکمیل ظرفیت کاروان‌ها آغاز می‌شود.

اکنون با بازگشایی مرزهای زمینی و برقراری سفرهای زمینی عتبات، اعزام از سوی همه استان‌ها برنامه‌ریزی شده می باشد و زائران از سوی شهرهای مختلف می‌توانند داخل کاروان‌های موجود ثبت‌نام کرده و به این سفر معنوی مشرف شوند. هزینه سفر زمینی به عتبات از سوی چهار میلیون و ۴۰۰ تا پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داخل نظر گرفته شده که البته این مبلغ داخل استان‌های نزدیک مرز مهران و شلمچه به حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز کاهش داشته است.

اعزام نخستین گروه سفرهای زمینی عتبات یک هفته پس از سوی بازگشایی مرزها

با گذشت یک هفته از سوی بازگشایی مرزهای زمینی عراق به جهت کاروان‌های عتبات، نخستین اعزام سفر زمینی امروز چهارم تیرماه از سوی مرز شلمچه انجام می‌شود و فردا از سوی مرز مهران نخستین گروه زیارتی زیر نظر سازمان حج و زیارت عازم عراق خواهند شد تا به این ترتیب پس از سوی ۲۸ ماه، سفرهای رسمی به عتبات از سوی طریق مرز زمینی برقرار گردد.

سفرهای زمینی به عراق از سوی اوایل اسفندماه سال ۹۸ با شیوع کرونا بسته شد و هیچ کاروان زیارتی زیر نظر سازمان حج و زیارت از سوی مرزهای زمینی به عراق سفر نکرد تا اینکه امروز پس از سوی ۲۸ ماه اعزام‌ کاروان‌های عتبات از سوی سرگرفته شد و مشتاقان زیارت عتبات که با توجه به بالا بودن هزینه سفر هوایی عتبات داخل انتظار بازگشایی مرزهای زمینی بودند، می‌توانند با کمتر از سوی نیمی از سوی هزینه سفر هوایی، به کربلا مشرف شوند.

برای تشرف به عتبات از سوی طریق مرزهای زمینی، داشتن کارت واکسیناسیون و تزریق حداقل ۲ دُز واکسن کرونا به همراه جوابیه منفی آزمایش pcr الزامی است.

طبق بررسی های کافه بلاگ، بر اساس تفاهم بین ایران و عراق، روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی می‌توانند بدون ویزا از سوی طریق کاروان زیر نظر سازمان حج و زیارت به صورت زمینی از سوی مرز شلمچه و مهران به عراق سفر کنند که ۷۵ درصد زائران از سوی طریق مرز مهران و ۲۵ درصد از سوی مرز شلمچه امکان تشرف به این سفر معنوی را دارند.