پیش‌بینی تولید 80 هزار تن نخود داخل کرمانشاه

محمدسعید هوشیار داخل گفت و گو با کافه بلاگ، با بیان اینکه امسال 161 هزار هکتار از سوی اراضی استان زیر کشت نخود بهاره و پاییزه رفته، اظهار کرد: 112 هزار هکتار از سوی این سطح به کشت نخود بهاره و 49 هزار هکتار دیگر به کشت نخود پاییزه و انتظاری اختصاص پیدا کرده است.

هوشیار با اشاره به تاثیر منفی خشکسالی حادث شده بر مزارع نخود استان، تشریح کرد: به علت اثرات خشکسالی عملکرد مزارع نخود استان دچار افت ۳۰ تا ۵۰ درصدی شده که با این اوصاف انتظار می‌رود کشت‌های بهاره عملکردی داخل حدود 400 کیلوگرم داخل هکتار و کشت‌های پاییزه نیز عملکرد 700 کیلوگرم داخل هکتار داشته باشند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه قبل بینی کرد: امسال داخل مجموع تولید نخود داخل استان کرمانشاه به 80 هزار تن برسد.

هوشیار داخل ادامه با اشاره به برنامه توسعه کشت نخود پاییزه داخل استان، افزود: این نوع کشت به علت استفاده از سوی آب باران داخل فصل پاییز و زمستان نیاز به آبیاری نداشته و از سوی این حیث برنامه توسعه آن را داریم.

هوشیار ادامه داد: همچنین داخل کشت مکانیزه پاییزه هزینه‌های تولید نخود نسبت به کشت بهاره کاهش چشمگیری دارد، زیرا داخل کشت پاییزه مبارزه مکانیکی با علف هرز و همچنین برداشت مکانیکی که بیشترین هزینه را دارد بصورت ماشینی انجام گرفته و نسبت به کشت بهاره هزینه کارگری خیلی پایین تر است.

وی اشاره‌ای هم به ارقام پاییزه کشت شده نخود داخل استان کرمانشاه داخل سال زراعی جاری داشت و تشریح کرد: داخل کشت های پاییزه از سوی ارقام اصلاح شده عادل، منصور ،آنا، سعید و… که پابلند بوده و قابلیت برداشت مکانیکی دارد استفاده شده که این ارقام داخل مقابله با بیماری‌های قارچی رایج داخل سطح استان نیز تحمل زیادتری دارند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به جایگاه خوب استان کرمانشاه داخل زمینه تولید نخود داخل کشور، تشریح کرد: استان کرمانشاه همواره رتبه اول تولید نخود کشور را داخل اختیار دارد.

به خاطرنشان کرده هوشیار برداشت نخود داخل استان کرمانشاه از سوی اواخر خرداد شروع شده و تا اواخر مرداد ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام