مقام فرانسوی: احیای برجام از سوی محورهای نشست گروه جی‌۷ خواهد بود

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ به نقل از سوی خبرگزاری رویترز، یک مقام دولتی فرانسه امروز یک‌شنبه گفت، رهبران کشورهای گروه جی7 داخل پی سفر جوزپ بورل، مئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران، درباره چشم‌انداز احیای توافق هسته‌ای(برجام) گفت‌وگو خواهند کرد.

به خاطرنشان کرده این مقام فرانسوی، بحث داخل این باره، یک‌شنبه شب میان رهبران کشورهای عضو این گروه انجام خواهد شد و مذاکرات مفصل‌تر، صبح سه‌شنبه میان فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا انجام می‌شود.

این مقام فرانسوی با گفتن این که «مذاکرات میان تیم‌های ما تشدید یافته است»، مطرح کرد که احیای توافق به علت مزایای آن داخل زمینه عدم اشاعه تسلیحات اتمی، امنیت منطقه‌ای و دیدن این که احیای آن چه تاثیری می‌تواند بر مسئله قیمت‌ بالای نفت بگذارد، اهمیت دارد.

بر اساس اطلاعات به دست امده توسط کافه بلاگ، اظهارات این مقام فرانسوی داخل پی این مطرح می‌شود که مذاکرات وین بر سر احیای برجام که از سوی آذرماه ۱۴۰۰ آغاز شده بود داخل اسفندماه ۱۴۰۰ متوقف گشت. از سوی آن زمان تاکنون رایزنی‌ها میان مقامات ایرانی و اتحادیه اروپا و آمریکا به طور تلفنی، تبادل پیام مستقیم و با واسطه ادامه داشته می باشد. با این حال توقف مذاکرات مستقیم داخل وین احیای برجام را به حاشیه برد.

اخیرا جوزپ بورل به جهت رایزنی جهت برطرف کردن آخرین موانع باقی‌مانده داخل زمینه از سوی سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای به تهران سفر کرده و با وزیر امور خارجه ایران رایزنی کرد.

جوزپ بورل روز شنبه پس از سوی دیدار طولانی با امیرعبداللهیان، با اشاره به دیدار چهار ساعته خود با حسین امیرعبداللهیان داخل صفحه توییترش: با وزیر خارجه ایران توافق کردیم که مذاکرات میان ایران و آمریکا داخل روزهای آتی با تسهیل‌گری تیم من از سوی سر گرفته شود تا آخرین مسائل باقی‌مانده را حل کنیم.
وی داخل توییتی هدف از سوی سفرش به تهران را«دادن نیروی محرکه‌ای جدید به مذاکرات و بازگرداندن توافق هسته‌ای (برجام) به مسیر خود» عنوان کرد و تشریح کرد: ما باید رویه فعلی گسترش تنش‌ها را از سوی بین ببریم و کارمان را سرعت ببخشیم. باید الان توافق را نهایی کنیم.
بورل هم‌چنین داخل نشست خبری با امیرعبداللهیان تصریح کرد: تصمیم به جهت از سوی سرگیری مذاکرات داخل روزهای آتی داخل واشنگتن و تهران گرفته گردیده است.

بنا بر این گزارش،‌ حسین امیرعبداللهیان داخل نشست خبری با جوزپ بورل اعلام کرد که گفت‌وگوها به زودی از سوی سر گرفته می شود و امیدواریم طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه داخل مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق، اقدامات مسوولانه انجام دهد و به تعهداتش عمل کند.

او تشریح کرد: به جهت ایران مهم می باشد که نفع کامل اقتصادی از سوی توافقی که داخل سال ۲۰۱۵ ایجاد شده را به دست بیاورد و چرخه انتفاع اقتصادی ایران از سوی این توافق کامل گردد.