واکنش کاخ سفید به پرتاب تحقیقاتی ماهواره‌بر ذوالجناح

طبق بررسی های کافه بلاگ، کاخ سفید به پرتاب موفق دومین پرتاب ماهواره بر تحقیقاتی ایران که «ذوالجناح» نام دارد واکنش نشان داد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» کاخ سفید غروب یکشنبه به وقت تهران اعلام کرد که از سوی آزمایش روز یکشنبه آگاه بوده است.

سخنگوی کاخ سفید با انتقاد از سوی پرتاب ماهواره بر ذوالجناح مدعی شد که این اقدام «غیر مفید و بی ثبات کننده» می باشد. کاخ سفید همچنین اعلام کرد که متعهد به استفاده از سوی تحریم‌ها و سایر اقدامات به جهت جلوگیری از سوی پیشرفت بیشتر ایران داخل برنامه موشکی بالستیک است.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چندی قبل نیز داخل واکنش به آمادگی ایران به جهت پرتاب این ماهواره بود خاطرنشان کرده بود که ایالات متحده از سوی ایران می‌خواهد تا تنش زدایی کند. وی مدعی شد: «ایران پیوسته تشدید تنش‌ها را انتخاب کرده می باشد. این ایران می باشد که پیوسته اقدامات تحریک آمیز را انتخاب کرده است.»

سرگرد «راب لودویک» سخنگوی پنتاگون نیز داخل واکنش به آمادگی ایران به جهت پرتاب ذوالجناح خاطرنشان کرده بود: «ارتش آمریکا به نظارت دقیق ایران بر پیگیری فناوری پرتاب فضایی مناسب و چگونگی ارتباط آن با پیشرفت‌ها داخل برنامه موشک‌های بالستیک تهران ادامه خواهد داد.»

سید احمد حسینی سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع روز یکشنبه داخل این زمینه تشریح کرد: این ماهواره برِ سه مرحله‌ای از سوی نظر ویژگی های فنی، قابل رقابت با ماهواره برهای روز دنیا می باشد که دارای دو مرحله پیشرانش جامد و یک مرحله با پیشرانش مایع است.»

وی با بیان اینکه پرتاب ماهواره بر ذوالجناح با هدف زیرمداری انجام گرفته می باشد تصریح کرد: «به حول قوه الهی مرحله سوم توسعه این ماهواره برِ ترکیبی با بهره گیری از سوی اطلاعات حاصل از سوی این پرتاب آغاز گردیده است.»

گفتنی می باشد ماهواره بر ذوالجناح داخل بهمن ماه سال ۹۹ به جهت نخستین بار با هدف دستیابی به فن آوری قدرتمند ترین موتور سوخت جامد داخل کشور مورد تست و ارزیابی قرار گرفت.

چندی قبل نیز نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استفاده از سوی ماهواره‌ بر سه مرحله ای «قاصد»، از سوی کویر شاهرود ماهواره «نور ۲» را داخل مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داد. اولین اقدام فضایی سپاه داخل سال ۹۹ با قرار دادن ماهواره «نور -۱» آغاز شد و با وجود پیش‌بینی‌های عمر یکساله، ماهواره نور همچنان زنده و فعال می باشد و اطلاعات خود را به ایستگاه زمینی منتقل می نماید.