دبیرکل سازمان ملل خواهان تحقیقات معتبر و شفاف درباره انفجار بندر بیروت شد

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی تشریح کرد: دبیر کل خواهان تحقیقات معتبر و شفاف می باشد که عدالت را به جهت قربانیان این انفجار به ارمغان بیاورد.

وی تصریح کرد: دو سال از سوی این حادثه گذشته می باشد و داخل طول این دو سال تمام مردم لبنان و به خصوص خانواده های قربانیان به طور مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته اند و هنوز عدالت به جهت آنها محقق نگردیده است.

مرداد ۱۳۹۹ (چهارم اوت ۲۰۲۰) انفجار مهیب و فاجعه باری بندر بیروت را لرزاند که موجب کشته شدن ۲۲۱ نفر و زخمی شدن بیش از سوی ۶ هزار نفر دیگر شد، از سوی همان زمان انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی و عوامل آن داخل لبنان نشانه رفت.

لبنان پس از سوی انفجار بیروت، وارد یک بحران سیاسی شد و موجب شد تا حکومت «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان به دنبال اعتراضات استعفا دهد و این کشور از سوی آن زمان وارد بحران تشکیل کابینه گردد.

بسیاری از سوی تحلیلگران و کارشناسان مسایل منطقه این رژیم و عوامل آن را مقصر انفجار این بندر اعلام کردند؛ انفجاری که داخل یک انبار حاوی دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم داخل بندر بیروت صورت گرفت و موجب شد، بسیاری از سوی ساختمان‌های اطراف این بندر به طور کامل ویران گردد.

استاندار بیروت میزان خسارت‌های وارده داخل اثر این انفجار را بیش از سوی ۱۰ میلیارد دلار اعلام نمود.

به دنبال این انفجار شماری از سوی مقامات لبنانی از سوی جمله مدیرکل گمرک، مدیرکل بندر و شماری دیگر از سوی مسئولان مرتبط به اتهام قصور داخل این فاجعه دستگیر شدند که همگی از سوی جریان ۱۴ مارس لبنان بودند.

همچنین از سوی سوی بازپرس قضایی ویژه پرونده رسیدگی به این پرونده به جهت ناخدا و مالک کشتی «رسوس» مولداوی که اعلام شده چند سال قبل این محموله نیترات آمونیوم را به بندر بیروت حمل و آن را رها کرده بود، به عنوان دو فرد خارجی غیرلبنانی قرار بازداشت صادر گشت.

مقام‌های لبنانی اواخر شهریورماه سال گذشته (۱۴۰۰) نیز از سوی کشف ۲۰ تن ماده خطرناک شیمیایی «نیترات آمونیوم» داخل منطقه «بلعبک» خبر دادند. این همان ماده‌ای می باشد که باعث انفجار مهیب سال گذشته داخل بندر بیروت گشت.

روزنامه الاخبار لبنان نیز ۲۹ شهریور سال گذشته گزارش داده بود که صاحب کامیون حامل این مواد، دارای ارتباط با ابراهیم و مارون الصقر بودند. رسانه‌های لبنان این دو را مرتبط با حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر جعجع سیاستمدار مسیحی نزدیک به عربستان سعودی می‌دانند.