۳ عامل اصلی کاهش محبوبیت بایدن

اسفندیار خدایی داخل گفت‌وگو با کافه بلاگ با بیان این که داخل انتخابات ۲۰۲۰ "جو بایدن" با ۷۵ میلیون رای، بی‌سابقه‌ترین میزان آرا داخل تاریخ آمریکا، وارد کاخ سفید شد و داخل جنجالی‌ترین انتخابات، ترامپ را شکست داد. اظهار کرد: اما امروز داخل ظرف کمتر از سوی دو سال، نتایج تمام نظرسنجی­‌ها از سوی پایین بودن محبوبیت او حکایت دارد. بر اساس برخی از سوی این نظرسنجی ها ۷۵ درصد دموکرات‌ها ترجیح می­ دهند، کاندیدای حزبشان کس دیگری غیر از سوی بایدن باشد و داخل همین ارتباط باید بررسی کرد چه عواملی سبب شده که رئیس جمهور آمریکا از سوی اوج محبوبیت به نامحبوب‌ترین نقطه برسد؟

وی با بیان این که سه عامل عمده موجب کاهش محبوبیت بایدن گردیده است، تشریح کرد: عمیق‌تر شدن شکاف سیاسی که جامعه آمریکا را دو شقه کرده است، تداوم دعوای انتخاباتی ترامپ، عملکرد ضعیف بایدن و معاونش "کامالا هریس" که نتوانسته‌اند اعتماد مردم را جلب کنند و ورود آمریکا به جنگ اقتصادی با روسیه پس از سوی حمله پوتین به اوکراین از سوی جمله دلایل این موضوع است.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان این که به جهت مردم آمریکا شرایط زندگی شان به خصوص داخل حوزه اقتصادی از سوی همه چیز مهمتر است، افزود : امروز تورم چند برابر شده و به بالای ۸ درصد رسیده و قیمت بنزین هم زیاد کردن پیدا کرده می باشد و مهمتر اینکه حکومت بایدن نتوانسته پاسخ یا چشم‌انداز امیدبخشی به جهت جلوگیری از سوی ادامه روند ارائه دهد.
وی با بیان این که بایدن داخل شرایطی حکومت را از سوی ترامپ تحویل گرفت که کرونا عرصه را بر زندگی مردم و اقتصاد آمریکا تنگ کرده بود و روزانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند، ادامه داد: چون کرونا داخل آمریکا سیاسی شده بود، با وجود تلاشهای حکومت بایدن بخش عظیمی از سوی جمعیت آمریکا با واکسیناسیون و ماسک و… همراهی نکرد و تلفات بالای کرونا بیش از سوی یک سال دیگر ادامه یافت. بسته اقتصادی کرونایی حکومت بایدن شامل تزریق هزاران میلیارد دلار به جهت خارج کردن اقتصاد از سوی رکود کرونایی بود، داخل کوتاه مدت این پولها موجب شد اقتصاد رونق بگیرد و میلیونها شغل از سوی دست رفته احیا شوند. لکن اثرات تورمی تزریق چند تریلیون دلار به بازار، اکنون گریبان حکومت بایدن را گرفته است
خدایی با بیان این که جنگ اقتصادی و تحریم روسیه نیز موجب بالا رفتن قیمت جهانی نفت و زیاد کردن بهای بنزین داخل آمریکا شد و بر نرخ تورم افزود، تصریح کرد: اوایل سیاست تقابلی جسورانه بایدن داخل قضیه حمله روسیه به اوکراین، بازتاب خوبی داخل جامعه آمریکا و متحدان داخل عرصه بین­‌الملل داشت، اما اکنون که جنگ به درازا کشیده و چشم‌اندازی به جهت صلح دیده نمی‌شود و قیمت سوخت چندین برابر گردیده است، زمینه نومیدی و نارضایتی مردم فراهم گردیده است.
این کارشناس مسائل آمریکا با بیان این که داخل مقایسه با مسائل داخلی به خصوص اقتصاد، سیاست خارجی نقش کمرنگ‌تری داخل رای مردم آمریکا دارد، مگر آنکه اثر جدی بر اقتصاد و زندگی مردم داشته باشد، خاطرنشان کرد : آخرین اتفاقی که اخیراً داخل سیاست خارجی آمریکا رخ داد، سفر بایدن به عربستان سعودی پس از سوی قتل فجیع خاشقجی بود، به جهت دموکراتها که خود را پرچمدار حقوق بشر می‌دانند، این موضوع و سفر یک سرافکندگی اخلاقی بود حال اگر این سفر دستاورد اقتصادی ارزشمندی داشت و عربستان می‌پذیرفت، تولید نفت را زیاد کردن دهد و غیبت بخشی از سوی نفت روسیه داخل بازار را جبران کند، با توجیه جنگ اقتصادی این امکان وجود داشت مسئله حقوق بشر و اخلاق را به حاشیه برد؛ اما اینطور نشد. بن سلمان استقبال چندان گرمی از سوی بایدن نکرد و آشکارا درخواست آمریکا را رد کرد و اعلام کرد که تولید نفت را زیاد کردن نخواهد داد داخل واقع باید گفت ، تنها دستاورد بایدن داخل این سفر ابتلا به کرونا بود.
وی با بیان این که تصویر فوق داخل کنار تصاویر حقارت‌آمیز فرار آمریکا از سوی افغانستان، وجهه این ابرقدرت را داخل داخل و خارج خدشه‌دار کرد و نشان داد که آمریکا به آسانی پشت متحدان خود را خالی می‌کند و دولتهایی همچون عریستان که به آمریکا دل بسته‌اند باید به دنبال چین و روسیه بگردند، تصریح کرد : حکومت بایدن علی‌رغم قولی که داده، نتوانسته به برجام برگردد و با تداوم غنی‌سازی ایران، هر روز احتمال توافق کاهش یافته می باشد. پس از سوی ترامپ، ایران امروز میزان بیشتری نفت به خصوص به چین می‌فروشد.

وی داخل همین ارتباط با بیان این که فشارهای مخالفان برجام داخل آمریکا و انفعال بایدن نگذاشته حکومت بایدن با دست باز با جمهوری اسلامی معامله کند، تشریح کرد: تجاوز روسیه به اوکراین و جنگ اقتصادی، نیاز آمریکا به برجام و ورود نفت ایران به بازار را زیاد کردن داد، لکن حکومت بایدن همچنان بلاتکلیف و عاجز از سوی اتخاذ سیاستی جامع و روشن داخل قبال ایران روزگار می گذراند و چشم انداز امیدبخشی ارائه نکرده است.
خدایی با تاکید بر این که این تحولات داخل کنار صحنه‌هایی از سوی نبود تمرکز حواس شخص بایدن داخل پاسخ به سوالات خبرنگاران، صحنه زمین خوردن مکرر بایدن داخل بالارفتن از سوی پله‌های هواپیما و تپق‌های او داخل مواجهه با سیاستمداران دنیا موجب سلب اعتماد از سوی او شده می باشد. اظهار کرد: چنانچه داخل انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر امسال، جمهوری‌خواهان بر کنگره مسلط شوند، فشارها بر بایدن به جهت کناره‌گیری از سوی انتخابات ۲۰۲۴ و کوشش به جهت جایگزین کردن کاندیدای قدرتمند احتمالی دیگری که ترامپ را شکست دهد ، زیاد کردن خواهد یافت ، البته یافتن چهره مناسب‌تر از سوی بایدن به جهت انتخابات ریاست جمهوری و چهره‌سازی دموکراتها از سوی او ، کار دشواری به جهت این حزب سیاسی داخل این فرصت کوتاه خواهد بود.

انتهای پیام