بن بست شکنی‌های دولت سیزدهم موجب توسعه گلستان می‌شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی محمد زنگانه روز یکشنبه در مراسم متمرکز افتتاح یا آغاز ساخت ۴۹۰ پروژه‌ عمرانی، تولیدی و اقتصادی هفته دولت در کلاله افزود: این اقدامات مهم در جریان سفر ۱۳ اسفند سال قبل رییس جمهور و برخی اعضای هیات دولت به گلستان مصوب شد.

به گفته وی، هم اکنون لایروبی کانال‌های منتهی به خلیج گرگان با اعتبار پیش بینی شده افزون بر پنج هزار میلیارد ریال با کارفرمایی سازمان بنادر و کشتیرانی و با تخصیص اولیه هزار میلیارد ریال با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء درحال انجام است.

زنگانه بابیان اینکه مصوبات سفر آیت الله رییسی به گلستان براساس نظام طراحی و مسائل استان شکل گرفت، اضافه کرد: خوشبختانه گلستان جزو معدود استان‌های برنامه مدار کشور است.

او ادامه داد: مصوبات سفر دولت به گلستان قابل توجه و فقط ۱۲۰ هزار میلیارد ریال آن در حوزه عمرانی بود که ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال آن در روزهای پایانی سال قبل و ۹ هزار میلیارد ریال دیگر هم به مناسبت هفته دولت امسال اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه گلستان جزو ۱۰ استان برتر کشور از حیث منابع خدادادی است اما در سرانه تولید جزو چهار استان آخر کشور می‌باشد، تصریح کرد: میانگین درآمد اهالی گلستان نصف میانگین سایر استان‌ها است که در نظر داریم در راستای افق ۱۴۰۴ استان و با کار و تلاش جهادی و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی آنرا به میانگین کشوری برسانیم.

استاندار گلستان همچنین گفت: در هفته دولت امسال در مجموع سه هزار و ۲۱۵ پروژه عمرانی، تولیدی و اقتصادی با اعتبار ۹۹ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال در این استان افتتاح یا عملیات ساخت آن آغاز خواهد شد.

زنگانه از وجود هزار و ۲۰۰ پروژه نیمه تمام در گلستان خبر داد و افزود: بنای دولت سیزدهم در راستای خدمت به مردم، تکمیل این پروژه‌ها است ضمن اینکه با توجه به تنش آبی در شهرهای گرگان، گنبدکاووس، آزادشهر و مناطق مرزی استان، اعتبارات دستگاه‌های متولی این حوزه پنج تا ۱۰ برابر افزایش یافت.

وی اضافه کرد: استفاده صرف از منابع آب زیرزمینی برای تامین آب آشامیدنی اهالی گلستان یک معضل است و باید از سایر منابع سطحی مثل سدها و شیرین سازی آب دریا استفاده کنیم.

زنگانه، پیشرفت روستا محور را یکی از اولویت‌های اساسی گلستان دانست و گفت: با توجه به جمعیت بالایی مناطق روستایی استان و الگوگیری از روستاهای موفق از جمله وامنان آزادشهر، عطاآباد آق قلا، پنج پیکر بندرترکمن و محمدآباد گرگان این رویه را در سایر روستاها توسعه دهیم.

استاندار گلستان همچنین از عدم قطع برق و آب در تابستان امسال برخلاف سال‌های قبل خبر داد و افزود: با اقدامات انجام شده توسط وزارت نیرو و نیز مصوبات سفر رییس جمهور در توسعه ۵۰۰ مگاوات تولید برق نیروگاه برق علی آبادکتول با اعتبار ۴۳۰ میلیون یورو علاوه بر رفع مشکل برق، زیرساخت‌های مورد نیاز منطقه آزاد اینچه برون، شهرک هزار هکتاری اترک و مجتمع میگو استان نیز تامین خواهد شد.

وی بیان داشت: هم اکنون ۱۰۰ درصد شهرها و ۹۹ درصد روستاهای گلستان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و تلاش داریم تا دهه فجر سال آینده، جشن پایان گاز رسانی به روستاهای استان را برگزار کنیم.

زنگانه همچنین از تلاش‌ها برای توسعه روابط تجاری با همسایگان از جمله قزاقستان، تاتارستان روسیه، ترکمنستان و عراق خبر داد و گفت: ظرفیت ریلی اینچه‌برون به عنوان کریدوری در شرق دریای خزر می‌تواند موجب بهبود این روابط شود.

افتتاح ساختمان آزمایشگاه مرکزی کلاله باحضور استاندار گلستان

فرماندار کلاله هم در این مراسم با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: در این هفته ۴۹۰ پروژه عمرانی، تولیدی، اقتصادی و اشتغالزا در این شهرستان افتتاح یا یا عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد که با انجام آن برای ۴۲۸ نفر از جویندگان کار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

فرهاد شیبک افزود: برای عملیات اجرایی پروژه‌های هفته دولت در کلاله که ۹۷ طرح آن عمرانی و ۳۹۳ پروژه دیگر آن تولیدی و اقتصادی است، در مجموع هزار و ۶۸۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از منابع ملی، استانی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هزینه شده و خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای پروژه‌های عمرانی و زیربنایی هفته دولت در کلاله هزار و ۴۷۶ میلیارد ریال و برای طرح‌های تولیدی و اقتصادی این شهرستان نیز افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

شیبک، آغاز عملیات اجرایی ساخت جایگاه سوخت کلاله با ۴۵۰ میلیارد ریال، بهره برداری از خط انتقال آب آشامیدنی از آق سو به کلاله به اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال، اجرای خط تغذیه و تقویت TBS شماره ۲ شرکت گاز با هزینه ۷۵ میلیارد ریال، افتتاح طرح های گردشگری با هزینه تقریبی ۱۱۹ میلیارد ریال، بهره‌برداری از ۲ واحد حوزه بهداشت و درمان با اعتبار تقریبی ۵۷ میلیارد ریال، اجرای طرح‌های عمرانی شهرداری با ۳۰ میلیارد ریال، تامین برق مشترکان با ۷۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و حفر و تجهیز یک حلقه چاه آب با ۶۵ میلیارد ریال از مهمترین پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ زنی این شهرستان در هفته دولت است.

شهرستان کلاله با افزون بر ۱۳۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید