بهره برداری از ۱۴۲ پروژه صنعت برق در آذربایجان‌غربی

به گزارش خبرنگار ایرنا، استاندار آذربایجان‌غربی یکشنبه شب در آیین بهره‌برداری و افتتاح این پروژه‌ها گفت: برای بهره برداری از این طرح ها بیش از دو هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

محمد صادق معتمدیان با بیان اینکه صنعت برق یکی از زیر ساخت‌های توسعه مهم هر منطقه است، اظهار کرد: توسعه صنعت برق، مسیر پیشرفت آذربایجان‌غربی و رهایی آن از بند عقب ماندگی را هموار می‌کند.
وی با تاکید بر اهمیت رشد توسعه اقتصادی در استان افزود: یکی از رویکردهای مهم دولت سیزدهم تحقق رشد اقتصادی پیش بینی شده برای استان در سال جاری و توجه به حوزه سرمایه‌گذاری است.
وی ادامه داد: متاسفانه با توجه به شرایط امنیتی گذشته، آذربایجان‌غربی دارای کمترین نرخ سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف دولتی، حاکمیتی و خصوصی است.
استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه گذار در استان بیان کرد: آذربایجان‌غربی از جمله استان‌هایی است که کمترین سرمایه گذاری را در بخش‌های مختلف خود دارد که دولت مردمی سیزدهم با تاکید بر لزوم محرومیت زدایی خواستار رشد کمی و کیفی سرمایه‌گذاری در این مناطق را در اولویت کار خود قرار داده است.
استاندار آذربایجان‌غربی نرخ رشد سرمایه گذاری در استان را ۴.۵ درصد اعلام کرد و گفت: سرمایه‌گذاری یکی از شاخص‌های تعریفی دولت مردمی است که تحقق رشد آن برای استان تکلیف شده است.
معتمدیان ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از مطالبات اصلی سرمایه‌گذاران، زیرساخت‌هایی چون توسعه صنعت برق است، بنابراین در طول خدمت خود در دولت سیزدهم تلاش خواهیم کرد تا ضمن ایجاد تحول بر مسیر صنعت برق، موانع موجود در مسیر سرمایه‌گذاران را مرتفع کنیم.
وی با بیان اینکه در یکسال خدمت دولت مردمی ۲۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان صورت گرفته است، اظهار کرد: در طول مدیریت دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای توسعه استان صورت گرفته و ریل گذاری آن به تکمیل زیر ساخت‌های استان بازمی‌گردد.
استاندار آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: برخی از موانع و مشکلاتی که در روند سرمایه‌گذاری بود شناسایی و رهاسازی شده است تا روند سرمایه‌گذاری شدت بیشتری بگیرد.
معتمدیان، آذربایجان‌غربی را یکی از استان‌های برخوردار از مواحد و نعمات الهی دانست و گفت: برای به فعلیت رساندن ظرفیت‌های استانی باید تلاش مضاعفی داشت چرا که از جمله مناطقی هستیم که بیشترین مواد معدنی را دارا و یکی از قطب‌های معدنی کشور هستیم.
وی با اشاره به ظرفیت سرمایه‌گذاری عظیم در دریاچه ارومیه افزود: دریاچه ارومیه یکی از منابع ارزشمند معدنی جغرافیایی استان است که متاسفانه به آن توجه خاصی نشده است؛ در تلاشیم تا در دولت سیزدهم با نگاه ویژه به ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه نمک معدنی دریاچه ارومیه، شاید حائز رتبه برتر کشوری و خاورمیانه باشیم.
استاندار آذربایجان‌غربی با اعلام رضایت از نحوه مدیریت در صنعت برق استان افزود: خوشبختانه در بخش مدیریت مصرف برق، نارضایتی به شدت کاهش یافته است.
وی گفت: با افتخار اعلام می‌کنیم علی رغم تمامی محدودیت های مالی و تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی: ۱۰۰ درصد روستاهای استان از نعمت برق برخوردار هستند.
معتمدیان با اشاره به ظرفیت مناسب سرمایه‌گذاری در صنعت برق اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های انرژی‌های تجدید پذیر ضروری است که باید به صورت دقیق حوزه‌های سرمایه‌گذاری آن شناسایی و توسعه یابد.
وی با اشاره به موقعیت ویژه جغرافیایی استان گفت: با توجه موقعیت ژئوپلوتیک استان، آذربایجان‌غربی می‌تواند به عنوان هاب صادراتی انرژی منطقه مطرح شود که تحقق آن دور از انتظار نیست.
استاندار آذربایجان غربی امروز با حضور در نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه ۳۵ پروژه تامین برق واحدهای تولیدی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی با اعتبار بالغ بر ۴۴۰ میلیارد ریال افتتاح و به بهره‌برداری رساند.
معتمدیان همچنین با افتتاح ۱۰۷ پروژه برق رسانی با اعتبار بالغ بر دو هزار ۵۲۰ میلیارد ریال، دستور کلنگ زنی دو پروژه اصلاح و بهینه سازی شبکه توزیع برق با اعتبار پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال را صادر کرد.
نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه در کیلومتر ۲۵ جاده ارومیه-مهاباد و مجاورت پتروشیمی ارومیه قرار دارد که دارای ۶ واحد گازی و سه واحد بخار برای تولید برق است.

دیدگاهتان را بنویسید