سایه ترافیک سنگین بر زنجیره توزیع سوخت مازندران/ کمبود سوخت در استان نداریم

به گزارش خبرنگار ایرنا، طی ۴۸ ساعت اخیر در مناطق مرکزی و غربی مازندران از جمله شهرستان‌های آمل ، محمودآباد، نور ، تعطیلی برخی از جایگاه‌های سوخت و طولانی شدن صف‌های بنزین در جایگاه‌های دیگر منجر به خوراک رسانه‌ای شد که برخی شبکه‌های مجازی آن را به افزایش قیمت و برخی دیگر به کمبود بنزین ربط دادند.

برخی شهروندان نیز با تهیه تصاویری از ترافیک خودرویی در جایگاه‌ها از تعطیلی برخی مراکز حکایت کردند که البته از سوی مسئولان نیز تایید شد، اما با این وجود شیطنت رسانه‌ای مانع از شایعه پراکنی در این حوزه نشد. اغلب شبکه‌های مجازی این مساله را ناشی از کمبود سوخت عنوان کردند که البته تقریبا تفسیری از واقعیت بود.

به گفته مسئولان شرکت‌های توزیع پخش فرآورده‌های نفتی ساری و چالوس به عنوان ۲ نهاد تامین کننده سوخت جایگاه‌های توزیع، علت اصلی تعطیلی مراکز توزیع تاخیر در به مقصد رسیدن تانکرهای حامل سوخت به خصوص بنزین بوده است.

مسئولان این اتفاق را ناشی از ترافیک سنگین حضور مسافران در شهرهای غربی و مرکزی دانسته که عملا مانع از ارسال سریع سوخت شده و زنجیره توزیع در مرکز و غرب استان را با اختلال مواجه کرده است.

افزایش ۵۰ درصدی مصرف بنزین در پیک مسافر

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چالوس شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حجم مسافرت ها به مازندران بخصوص در مناطق غربی در شهریور ماه جاری به شدت افزایش یافته است گفت: با توجه به حجم بالای مسافر واقامت طولانی آنان تقریبا تمامی روزهای هفته با ترافیک جاده ای مواجه هستیم.

تورج امانی همچنین از افزایش چشمگیر مصرف بنزین در غرب استان خبر داد و افزود: در حال حاضر شرایط پیک را سپری می کنیم که مصرف بنزین نسبت به مواقع عادی افزایش ۵۰ درصدی دارد.

به گفته او، علاوه بر افزایش مصرف سوخت در زمان پیک مسافر، ترافیک جاده ای سبب کند شدن حرکت نفتکش ها شده است که توزیع سوخت را با مشکل رو به رو می کند.

مدیر شرکت پخش فراورده های نفتی چالوس به چندین برابر شدن زمان ارسال محموله های سوختی به دلیل ترافیک سنگین اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در برخی شهرستان ها ارسال سوخت حدود ۱۰ ساعت طول خواهد کشید.

وی شایعات مبنی بر کمبود سوخت را غیرواقعی و کذب عنوان کرد و افزود: در حالت عادی هیچگونه مشکلی برای تامین سوخت وجود ندارد، و اکنون نیز تقریباً تمامی جایگاه‌های فعال و محموله‌های در حال سوخت رسانی به شبکه هستند.

امانی از مردم خواست به دلیل شرایط گردشگر پذیری استان در ایام پیک مصرف، با خودداری از استفاده انفرادی و تک سرنشین از خودروهای شخصی، و خودداری از ترددهای غیر ضروری به آرام کردن شرایط کمک کنند.

وی شایعات مبنی بر افزایش قیمت را کاملا رد کرد و گفت: این شایعات کاملا بی اساس است و هرگونه افزایش قیمتی رد می شود.

تعطیلی جایگاه سوخت در رامسر

مشکلی در زنجیره توزیع و تامین جایگاههای سوخت بخش مرکزی مازندران وجود ندارد

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ساری نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص علت این اتفاق در شهرهای مرکزی مازندران گفت:حجم بالای مسافر و شایعه تغییر نرخ بنزین سبب طولانی شدن صف سوخت گیری در برخی از پمپ بنزین ها شده است.

سبحان رجب پور افزود:طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین در رسانه های معاند مطرح شده است که همین امر سبب افزایش مراجعه مردم به جایگاه های سوخت شد.

وی با اشاره به بی اساس بودن افزایش قیمت حامل های انرژی اظهار داشت: به علت حجم بالای مسافران در مازندران میزان مصرف بنزین در این استان نیز افزایش داشت که همین امر سبب اتمام سوخت در برخی از جایگاه ها شد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ساری حاصل این اتفاق را از مدار خارج شدن برخی از جایگاه های سوخت و ترافیک در برخی دیگر عنوان کرد و گفت: فاصله زیاد این جایگاهها با مراکز پخش فرآورده های نفتی و ترافیک جاده ای منجر به اختلال در زنجیره توزیع شد که خوشبختانه طی امروز خوراک تمامی جایگاهها تامین و به مدار بازگشتند.

رجب پور تاکید کرد: هیچگونه مشکلی در زنجیره توزیع و تامین جایگاه های سوخت در قسمت مرکزی وجود ندارد و در حال حاضر تمامی جایگاه ها در مدار قرار دارند.

وی از مردم خواست به علت افزایش مصرف سوخت در استان از تردد با ماشین های تک سرنشین خودداری و حدالامکان از ناوگان های عمومی برای حمل و نقل استفاده کنند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران نیز امروز اعلام کرد که برابر آمار به دست آمده طی پنج ماه نخست سال جاری بیش از ۲۹۱ میلیون و ۳۸۴ هزار تردد از انواع وسایل نقلیه درسطح محورهای این استان به ثبت رسیده که حدود ۷.۸ درصد از تردد کل کشور را به خود اختصاص داده و از این لحاظ مازندران در رتبه دومین استان پرتردد کشور قرار گرفته است.

حسن جهانیان به آمار تردد ثبت شده ازمحورهای مواصلاتی استان مازندران با استان‌های مجاور اشاره و بیان کرد: طی پنج ماه نخست سال جاری از مبادی و مقاصد ورودی و خروجی استان بیش از ۲۶ میلیون و ۷۷۳ هزار تردد انجام شده که این میزان درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید