قرارگاه های پلیس در استان های مرزی کرمانشاه، ایلام و خوزستان آغاز بکار کرد

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار حسین ساجدی نیا روز یکشنبه در حاشیه افتتاح قرارگاه تاکتیکی پلیس در مرز خسروی و بازدید از زیرساخت های اربعین و نقطه صفر این مرز رسمی در گفت وگو با خبرنگاران افزود: مجموعه فراجا درصدد است تا با انجام اقدامات و تمهیدات لازم بهترین خدمات و تسهیلات را از نقاط شهری گرفته تا نقطه صفر مرزی به زائرانی ارائه دهد که قصد عزیمت به کربلای معلا را از مرزهای غربی دارند.
وی اظهار داشت : در رابطه با شهرها مجموعه انتظامی و پلیس پیشگیری فعال خواهد بود و در طول مسیر پلیس راه و مجموعه پلیس راهور خدمات رسانی لازم را به زائران ارایه می کند و این قول را می دهیم که نیروهای ما در جای جای مسیر حضور داشته باشند.
معاون عملیات فرماندهی نیروی انتظامی گفت : نیروهای ما در استان های مرزی امکانات لازم را فراهم کرده اند و در مرزها نیز حضوری فعالانه دارند تا زائران به راحتی از مرزها عبور کنند ضمن اینکه همکاران ما در سازمان اطلاعات و پلیس گذرنامه نیز بهترین تسهیلات را ارائه می دهند.

سردار ساجدی ادامه داد: امروز در کرمانشاه هستیم و همکاران ما در مرزرسمی خسروی و استان کرمانشاه و همچنین مجموعه مرزبانی استان کرمانشاه بهترین امکانات را برای زائران فراهم کرده اند.
او گفت: طبق بازدیدی که ما انجام دادیم در پایانه مرزی خسروی مشکل خاصی نیست و پیش بینی های لازم انجام شده است.
معاون عملیات فرماندهی انتظامی کشور اظهار داشت: در رابطه با طول مسیر نیز نیروهای پلیس راه حضور دارند و در روزهای آینده نیز مسیر ها را تقویت می‌کنند.
وی افزود: در انتظامی استان کرمانشاه و شهرهای مرزی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و در زمینه مسائل امنیتی این اطمینان را به مردم می دهیم که هیچ مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.
وی از پیش بینی های بسیار خوب در مجموعه ی پایانه مرزی خسروی توسط پلیس گذرنامه و مرزبانی خبر داد و گفت:تدابیری صورت گرفته که به راحتی هموطنان و زائران ما بتوانند از مرز خسروی عبور کنند و در خدمت مردم هستند.

امکانات بسیار خوبی در مرز خسروی برای زائران فراهم شده است
سردار ساجدی اضافه کرد: با وجود محدودیت زمانی ساعات تردد در مرز خسروی -پنج صبح تا ۱۷بعد ازظهر- این اطمینان را می دهیم که امکانات بسیار خوبی در این مرز برای زائران فراهم شده و ما هم به عنوان فرزندان آن ها در انتظامی کشور در کنار هموطنانمان خواهیم بود و سعی می کنیم بهترین امکانات و خدمات رسانی را داشته باشیم، ضمن اینکه یگان ویژه ما ماموریت امنیت پایانه های مرزی را عهده دار هستند و در یاری رساندن و خدمات رسانی به زائران نیز حضوری فعال خواهند داشت.

به گزارش ایرنا؛ قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت کشور عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی – منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید