معاون استاندار: قم نیاز جدی به زائرسراهای ارزان دارد

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، ابوالقاسم مقیمی در نشست صمیمی با فعالان حوزه گردشگری و زیارت با اشاره به مشکلاتی که در حوزه حمل‌ونقل وجود دارد، اظهار کرد: در شهر مشهد، حدود ۷ هزار اتوبوس شهری و بین‌شهری فعالیت دارند، درحالی‌که در قم تنها ۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال هستند.

وی با بیان اینکه در این رابطه پیگیری‌هایی را از وزارتخانه داشته ایم، عنوان کرد: از دیگر مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم، این بوده که نرخ‌نامه‌ها متناسب با هزینه‌ها افزایش پیدا نکرده است.

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره به اینکه باید استاندارد، شرایط ایمنی و رعایت ضوابط با حضور نمایندگان صنوف دنبال شود، مطرح کرد: یکی ازمهم‌ترین رخدادهایی که باعث مشکلات زائرین است، عدم شبکه‌سازی ذی‌نفعان مجموعه‌های گردشگری است.

وی با تأکید بر اینکه مجموعه میراث فرهنگی و بخش خصوصی باید این حرکت را انجام دهند، خاطرنشان کرد: زائر باید از قبل نسبت به محل اقامت، تهیه بلیط، زیارت، تفریح و حمل‌ونقل آن مطلع باشند.

مقیمی با اشاره به اینکه گردشگران تحصیلی به دلیل عدم شبکه‌سازی در حال آسیب دیدن هستند، تصریح کرد: دانشجوی گردشگری در تمام دنیا فرصت گردشگری است و نیاز به نگاه درست دارد اما حواشی امروز آن به دلیل عدم شبکه‌سازی است.

وی با بیان اینکه واقعی نبودن نرخ‌ها دردآور است، یادآور شد: به جهت اجحافی که در حق افراد تابع قانون می‌شود، موضوع نیاز به زائرسرای ارزان قیمت به شدت احساس می‌شود.

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره به اینکه بخش خصوصی باید در حوزه جذب گردشگر و تبلیغ اماکن تاریخی و گردشگری قم ورود کند، اذعان کرد: در مورد اف تی پیِ قم نیازمند تولید محصول هستیم و این محصولات نیز جزو معافیت‌های مالیاتی لحاظ می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه گنبد نمکی محوطه‌های میراثی و بهره‌برداری در حال انجام است، ابراز کرد: ساماندهی عوارضی و سرمایه‌گذاری دریاچه نمک در دستور کار جدی استان است که بسته گردشگری برای آن‌ها باید زودتر تدوین شود.

معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم افزود: از ۵ صفر حضور زائرین اربعین و از ١٨ تا ٢٣ ربیع الاول ایام معصومیه را با حضور زائرین عراقی داریم.

وی با اشاره به اینکه پیاده‌روی عراقی‌ها در ایران به مناسبت ایام معصومیه آنرا فرصتی دانست که باید مراقب مهمان‌نوازی و توسعه آن باشیم، اظهار داشت: کارگروه ملی به شورای ملی زیارت تبدیل شد و برنامه‌ریزی برای زیارت از مبدأ تا مبدأ در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید