نخست‌وزیر لیبی: عاملان حمله به طرابلس را مجازات خواهیم کرد

به گزارش ایرنا از الجزیره، عبدالحمید الدبیبه گفت: برای همه کسانی که در حملات وحشیانه به طرابلس و حومه آن جان باختند، آرزوی آمرزش و مغفرت داریم.

وی افزود: بدبختی امروز ما این است که چگونه برخی از ما به این سطح از تبهکاری روی آورده‌اند. آنها حمله وحشیانه‌ای را علیه پایتخت کشور خودشان انجام دادند و از آن حملات نیز حمایت کردند.

نخست وزیر لیبی اضافه کرد، دولت، تدابیر مختلفی را در نظر گرفته که اولین مورد آن، محاکمه همه کسانی است که در حملات به طرابلس دست داشتند.

الدبیبه همچنین به انتخابات لیبی پرداخت و بر برگزاری آن تأکید کرد و گفت: نه به جنگ و نه به تمدید انتخابات، آری به برگزاری انتخابات.

وی همچنین افزود که به وزیر دفاع دستور داده است تا در روند تخلیه پادگان‌های خارج از طرابلس سرعت بخشیده شود.

پیش تر وزارت بهداشت لیبی از افزایش تعداد قربانیان درگیری‌های شهر طرابلس پایتخت این کشور به ۳۲ کشته و ۱۵۹ زخمی خبر داده بود.

این درگیری‌ها از جمعه شب به دنبال تشدید بحران سیاسی میان دولت وحدت ملی به ریاست "عبدالحمید الدبیبه" و دولت مکلف به ریاست "فتحی پاشاغا" در لیبی و شکل گیری درگیری مسلحانه میان دو گروه حامی آنها در طرابلس تشدید شد.

براساس گزارش‌ها، هم اکنون درپی عقب نشینی نیروهای درگیر، آرامش شکننده‌ای در شهر طرابلس برقرار شده است.

شهر طرابلس پایتخت لیبی در روزهای اخیر شاهد استقرار نیروهای نظامی است و این امر به دلیل وقوع درگیری مسلحانه در نتیجه اختلاف‌های سیاسی میان دولت‌های عبدالحمید الدبیبه و فتحی پاشاغا است و این درحالی است که سازمان ملل نسبت به این موضوع ابراز نگرانی شدید می‌کند.

الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی است که برآمده از توافقنامه‌های سیاسی زیر نظر سازمان ملل در بیش از یکسال پیش است و در آن سو، پارلمان لیبی که در منطقه طبرق در شرق لیبی مستقر است، به فتحی پاشاغا به عنوان نخست وزیر در ماه مارس گذشته رای اعتماد داد اما در مقابل، الدبیبه تحویل قدرت به پاشاغا را نمی‌پذیرد و می‌گوید که قدرت را تنها از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، به یک دولت منتخب تحویل خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید