نخل‌داران خوزستان دغدغه فروش خرمای خود را نداشته باشند

به گزارش ایرنا، سیدرحمت اله پریچهر روز یکشنبه در نشست هماهنگی برداشت و خرید توافقی خرمای استعمران که با حضور اعضای انجمن خرما و اتحادیه صادرکنندگان خرما و خشکبار در سرسرای اداری سازمان جهادکشاورزی خوزستان برگزار شد افزود:اولویت خرید خرما در استان با کارگاه داران و بخش خصوصی است و در صورت محصول مازاد و نبود خریدار ، خرید حمایتی خرمای استعمران توسط دولت انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۵۰ هزار تن خارک ، رطب و خرما در استان تولید می شود گفت:هرآنچه نیاز باشد دولت برای حمایت از نخلداران خوزستانی انجام خواهد داد ولی بخش خصوصی نیز باید منافع نخل‌داران را مدنظر قرار دهد.

پریچهر با بیان اینکه سرمایه در گردش و کمک های فنی اعتباری جهت صادرکنندگان و بخش خصوصی پیگیری می شود ادامه داد: صادرکنندگان و بخش خصوصی برای دریافت تسهیلات باید در سامانه سیتا ثبت نام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی خوزستان نیز در این نشست گفت:۴۶ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در نخیلات استان مشغول کار هستند پیش بینی کرد امسال ۱۵۰ هزار تن خرمای استعمران در استان تولید شود که ۹۰ هزار تن آن به صورت صنعتی درون استان مصرف می شود و و ۶۰هزار تن آن نیز صادر خواهد شد.

محمد حسنی نسب با بیان اینکه سال گذشته ۳۵ درصد خرما با کیفیت درجه یک ، ۵۶ درصد با کیفیت درجه ۲ و فقط ۹ درصد با کیفیت درجه ۳ خریداری شد ابراز امیدواری کرد تشکل های بخش خصوصی در خرید توافقی خرمای استعمران پیشتاز باشند.

پارسال حدود ۲۲هزار تن خرمای استعمران توسط دولت با عاملیت شبکه تعاون روستایی خوزستان به روش حمایتی خریداری و بخش مهمی نیز توسط کارخانه های فراوری خرما برای صادرات جذب شد.

استان خوزسان ۴۲هزار هکتار نخیلات بارور دارد که بیشتر در مناطق آبادان ، خرمشهر ، اروندکنار ، شادگان ، ماهشهر ، بهبهان ، اهواز و دشت آزادگان متمرکز هستند.

برداشت خرما در نیمه دوم شهریور ابتدا در مناطق جنوبی خوزستان شروع و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید