بویری: کشتی فرنگی ایران الگوی بسیاری از کشورها است

به گزارش ایرنا، رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جوانان جهان در حالی روزهای ۲۴ تا ۳۰ مرداد در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار شد که تیم‌های کشورمان توانستند با بالاترین امتیاز سربلند از این مسابقات بیرون بیایند. تیم فرنگی ایران در رده پایه نوجوانان و جوانان توانست بهترین عملکرد خود را در عرصه جهانی بدست آورد که این موضوع می‌تواند پشتوانه سازی خوبی را برای ورزش نخست کشور به همراه آورد.

علی احمدی وفا، اهورا بویری و پیام احمدی که در مسابقات جهانی نوجوانان به مدال‌های طلا، نقره و برنز رسیدند، به همراه ایمان محمدی قهرمان جوانان جهان در صوفیه از شاگردان ملک محمد بویری بودند.

ملک محمد بویری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا و برگزار نشدن رقابت‌های جهانی در سال ۲۰۲۰ ولی تیم ایران نسبت به سال ۲۰۱۹ پیشرفت ۴۰ درصدی داشت. برخی کشورهای اروپایی و آسیایی در این مدت در کشتی فرنگی اقدامات و سرمایه‌گذاری زیادی کردند. باید اذعان داشت نتایج امسال کشتی فرنگی در رده‌های پایه بی‌سابقه و فوق‌العاده بود.

وی آینده کشتی فرنگی را درخشان عنوان کرد و گفت: تعدد قهرمانان می‌تواند آینده درخشانی را برای کشتی فرنگی به همراه آورد و برای حفظ نفرات باید برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم. مسئولان استانی و شهرستانی همانند فدراسیون کشتی در حمایت از این کشتی‌گیران تلاش کنند چرا که این نفرات آینده مملکت هستند.

بویری بیان کرد: اگر به ۵ کشور صنعتی دنیا نگاهی بیندازیم در ورزش جایگاه برتر را به خود اختصاص داده‌اند. در رشته‌های مختلف ورزشی جوانان با استعداد و توانمند زیادی داریم که می‌بایست حمایت‌ها را از آنان داشته باشیم. دلایل مهم موفقیت حمید باوفا سرمربی تیم کشتی فرنگی جوانان در بلغارستان همدلی و اعتماد به کادر فنی تیم بود و انتخابی‌ها نیز طبق فرآیند برگزار شد. تیم جوانان پیش از اعزام به مسابقات جهانی در تورنمنت‌های جام دانکولوف، شاهد و جام تختی شرکت کرد که از این حیث هیچ کمبودی در تجربه نفرات وجود نداشت.

مربی تیم کشتی فرنگی جوانان با اشاره به اینکه سطح رقابت‌های جهانی با وجود تک ستاره‌ها هر دوره بالاتر می‌رود و این زنگ خطر را برای کشتی ایران نیست گفت: به طور قطع هیچ کشوری بیکار ننشسته بلکه تمام دنیا از کشتی و سبک و سیاق ایران الگوبرداری می‌کند. اگر اردو و تورنمنت‌های خوبی برای جوانان دیده شود در آینده ۱۰ مدعی را در تیم ملی خواهیم داشت.

وی در خصوص آنالیز تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان در جهانی بلگراد نیز اشاره کرد و گفت: به طور قطع همه نمایندگان کشورمان شانس بالایی برای کسب مدال خواهند داشت چرا که این نفرات از نخبگان کشتی فرنگی هستند.

بویری به عنوان سرمربی طی ۷ سال اخیر در لیگ کشتی تیم‌های زیادی را از خوزستان هدایت کرده است. همچنین در این سال‌ها ۶ دوره به عنوان نایب قهرمانی رسیده است. وی در این باره گفت: باید بگویم که هدف مدیران عامل تیم‌هایی که با آنها در لیگ حضور داشتم، مطرح شدن کشتی‌گیران جوان این استان است و با بودجه کمتر (در سطح تیم پنجم) همیشه توانسته‌ایم خود را به عنوان مدعی مطرح کنیم.

رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی سال ۲۰۲۲ جوانان جهان روزهای ۲۸ تا ۳۰ مرداد در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار شد و تیم ایران با کسب ۱۷۴ امتیاز بالاتر از تیم‌های جمهوری آذربایجان و اوکراین قرار گرفت. سعید اسماعیلی در ۶۰ کیلوگرم، ایمان محمدی در ۶۳ کیلوگرم، علیرضا مُهمدی در ۸۲ کیلوگرم و علی عابدی درزی در ۹۷ کیلوگرم ۴ مدال طلا گرفتند و ابوالفضل چوبانی در ۸۷ کیلوگرم، فردین هدایتی در ۱۳۰ صاحب مدال نقره شدند و امیر عبدی در ۷۲ کیلوگرم برنز گرفت.

رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی زیر ۱۷ سال جهان روزهای ۳ تا ۵ مردادماه در شهر رُم ایتالیا برگزار شد که در پایان تیم ایران توسط علی احمدی‌وفا در وزن ۴۸ کیلوگرم به مدال طلا، محمد غلامی در وزن ۵۱ کیلوگرم، اهورا بویری در وزن ۶۵ کیلوگرم به مدال نقره، پیام احمدی در وزن ۴۵ کیلوگرم، سیدرضا آذرشب در وزن ۸۰ کیلوگرم، حمیدرضا کشتکار در وزن ۹۲ کیلوگرم و محمد جهانگیری در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت و تیم ایران با کسب ۱۳۵ امتیاز بعنوان قهرمانی رسید.

دیدگاهتان را بنویسید