جمعیت استان ایلام از مرز ۶۰۷ هزار نفر گذشت

محمد تقوی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از جمعیت ۶۰۷ هزار نفری ایلام ۴۱۴ هزار و ۲۰۹ نفر را جمعیت شهری و ۱۹۳ هزار و ۲۰۹ نفر را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: ۱۷۴ هزار و ۱۵ خانوار در استان وجود دارد و به ازای هر یک هزار نفر جمعیت ساکن در استان ۱۳ نفر متولد و بیش از پنج نفر نیز فوت شده است.

مدیرکل ثبت احوال ایلام با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت استان و نرخ باروری طی سال های گذشته روند کاهشی داشته است، گفت: سال گذشته هفت هزار و ۷۶۲ واقعه ولادت، سه هزار و ۵۱ واقعه فوت، چهار هزار و ۱۳۱ واقعه ازدواج و ۹۸۷ واقعه طلاق در استان ثبت شده است.

تقوی ادامه داد: طی پنج ماه امسال نیز سه هزار و ۵۱ واقعه ولادت، یک هزار و ۱۱۰ واقعه فوت، یک هزار و ۸۴۲ واقعه ازدواج و ۴۲۴ واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: میزان ولادت بر اساس آمار پنج ماهه امسال روند افزایشی داشته بطوری که تعداد ولادت های ثبت شده در این مدت نشان می دهد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱/۵ درصد رشد داشته است.

تقوی به واقعه دوقلو زایی در استان اشاره کرد و گفت: در مدت پنج ماهه سال جاری تعداد ۶۱ واقعه دوقلوزایی در استان اتفاق و به ثبت رسیده است.

مدیر کل ثبت احوال ایلام اضافه کرد: همچنین نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در استان برابر با ۱۰۴ واقعه بوده که بیانگر این واقعیت است که در مقابل ولادت هر ۱۰۰ نوزاد دختر متولد شده بیش از ۱۰۴ نوزاد پسر بدنیا آمده و ولادت نوزادان پسر در استان بیشتر از نوزادان دختر بوده است.

به گفته تقوی، در همین مدت به ازای هر ۱۰۰ زن فوت شده نزدیک به ۱۵۷ مرد از دنیا رفته اند و فوت آنها در ثبت احوال استان ثبت شده است.

وی افزود: همچنین طی پنج ماهه امسال به ازای ثبت هر ۴/۳ واقعه ازدواج، یک طلاق رخ داده و این درحالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۵/۹ واقعه بوده است.

مدیر کل ثبت احوال ایلام با بیان اینکه سن ازدواج در استان افزایش یافته است، گفت: میانگین سن ازدواج مردان در استان ۳۱ سال و برای زنان ۲۷ سال است همچنین در این مدت میانگین سن طلاق برای مردان ۳۶ سال و برای زنان ۳۱ سال ثبت شده است.

۴۷۰ هزار نفر در استان واجد شرایط دریافت کارت هوشمند هستند

مدیر کل ثبت احوال ایلام اظهار داشت: هم اکنون ۴۷۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند در استان هستند که از این تعداد تا پایان مرداد ماه سال جاری بیش از ۴۶۷ هزار نفر مراحل تکمیل ثبت نام خود را به اتمام رسانده اند و آمار افراد جامانده در استان هم اکنون کمتر از سه هزار نفر می باشند.

تقوی گفت: صدور کارت هوشمند ملی، یکی از پروژه های مهمی است که در ثبت احوال استان اجرا شده است و هم اکنون در مراحل پایانی (واجدین بالای ۱۵ سال جامانده) آن قرار داریم.

وی تصریح کرد: این پروژه از سال ۱۳۹۲ در کشور آغاز شد و همزمان با سایر استانها ثبت احوال استان هم زیرساخت لازم را فراهم نمود ، هم اکنون مراحل ثبت نام برای افراد واجد شرایط و جامانده بالای ۱۵ سال با پیشرفت بالای ۹۹ درصد به روزهای پایانی نزدیک شده است.

۷۰ درصد شناسنامه های قدیمی استان به مکانیزه تبدیل شده اند

مدیر کل ثبت احوال ایلام اظهار داشت: قبل از اجرای طرح تعویض شناسنامه های نمونه قدیم در استان، براساس آمارهای موجود ۴۴۵ هزار و ۵۸۲ جلد شناسنامه دستی و از نوع نمونه قدیم برای مردم استان صادر شده بود.

تقوی ادامه داد: از سال ۸۸ طرح تعویض این شناسنامه ها به نوع مکانیزه بصورت تدریجی و با مراجعه اختیاری و برحسب ضرورت متقاضیان، ثبت احوال اقدام به خارج نمودن این نوع شناسنامه کرده و بجای آن از نوع مکانیزه صادر نموده است.

وی تصریح کرد: ۷۰ درصد این شناسنامه ها از دست مردم خارج و شناسنامه مکانیزه صادر شده است، این طرح در ثبت احوال استان برای افرادی که هنوز موفق به تعویض شناسنامه نوع دستی خود نشده اند همچنان در حال اجرا می باشد.

درختواره سببی و نسبی در ایلام در حال اجراست

مدیرکل ثبت احوال ایلام بیان کرد: یکی دیگر از پروژه های مهم ثبت احوال، تهیه درختواره جمعیتی افراد صاحب سند است که هم اکنون این پروژه در ثبت احوال درحال اجرا می باشد.

تقوی افزود: براساس آمارهای موجود مجموع اسناد ولادت تنظیم شده در استان، ۸۸۶ هزار و ۷۱۶ سند است که هرچند مدت زمان کوتاهی است که اجرای این پروژه در استان آغاز شده و همچنان در حال انجام است، اما تاکنون درختواره سببی و نسبی بیش از ۷۰ هزار سند رو به اتمام است.

دیدگاهتان را بنویسید