دستاوردهای راهداری فارس؛ از توسعه راه‌های روستایی تا بهسازی ۱۰۰ کیلومتر راه در ۱۰۰ روز

علیرضا راستیار، دوشنبه در ششمین روز از هفته دولت در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در شیراز و در ارائه گزارشی از خدمات دولتمردان به مردم افزود: هم اینک در ۱۵۶ روستای استان با افزون بر ۶ هزار و ۱۹۰ خانوار به طول ۶۸۰ کیلومتر راه فاقد آسفالت وجود دارد.
وی ادامه داد: از مجموع این ۶۸۰ کیلومتر، هم اینک قرارداد آسفالت حدود ۲۰۰ کیلومتر تا پایان سال جاری منعقد شده است.
او اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی که انجام داده‌ایم تا پایان دولت سیزدهم باقیمانده روستاهای بالای ۲۰ خانوار فاقد راه آسفالته نیز از راه آسفالت مطلوب بهره مند خواهند شد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس گفت: طی یکسال فعالیت دولت سیزدهم در ۱۷ روستای استان حدود ۶۰ کیلومتر با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال احداث شده است.
راستیار گفت: در ادامه خدمات رسانی دولت سیزدهم به مناطق روستایی و محروم، همزمان با هفته دولت امسال از ۱۴ پروژه راه روستایی با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۷۰ میلیارد ریال بهره برداری خواهد شد.
وی ادامه داد: در مجموع در هفته دولت جاری ۴۷ پروژه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس با اعتباری بالغ بر پنج هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.
او اظهار داشت: از مجموع این پروژه، ۱۴ پروژه با ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار مربوط به حوزه نگهداری راه‌های استان شامل عملیات‌های بهسازی، لکه گیری و روکش آسفالت راه‌ها است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس ادامه داد: در حوزه نگهداری ابنیه فنی راه‌ها شامل تثبیت، تعمیر و تعریض پل‌ها نیز ۹ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۰۵ میلیارد ریال افتتاح خواهد شد.
راستیار گفت: همچنین طی این هفته، شاهد افتتاح هفت پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۱۲ میلیارد ریال در بخش ایمنی راه‌ها شامل اجرای روشنایی، اجرای نیوجرسی و احداث بولوار خواهیم بود.
راستیار گفت: بهره برداری از سه مجتمع خدمات رفاهی در شهرستان‌های شیراز، فسا و سروستان با اعتباری بالغ بر ۶۵۰ میلیارد ریال از دیگر پروژه‌هایی است که همزمان با هفته دولت شاهد آن خواهیم بود.
وی افزود: میزان اشتغالزایی طرح‌های هفته دولت امسال در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزون بر یک هزار و ۵۰۰ نفر است که کمک شایانی به برقراری تردد ایمن و روان و توسعه کیفی و کمی حمل و نقل استان خواهد کرد.

بهسازی ۱۰۰ کیلومتر راه در ۱۰۰ روز
او اظهار داشت: همچنین از یک ماه گذشته طرحی تحت عنوان صد صد در حوزه بهسازی راه‌های استان در دستور کار قرار داده ایم که بر اساس آن ۱۰۰ کیلومتر از راه‌های استان را ظرف مدت ۱۰۰ روز بهسازی و روکش آسفالت خواهیم کرد که تاکنون ۵۰ درصد ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی طرح را شاهد هستیم.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس گفت: در زمینه نگهداری راه‌ها نیز طی یکسال گذشته در استان به میزان ۱۲۳ کیلومتر روکش آسفالت آزادراه و بزرگراه، ۷۵ کیلومتر روکش آسفالت راه‎های اصلی، ۱۸۵ کیلومتر روکش آسفالت راه‌های فرعی و روستایی و اقدامات دیگری مانند لکه گیری، درزگیری، شانه سازی آسفالتی و اصلاح شیب شیروانی انجام شده است.
راستیار افزود: در زمینه احداث مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی نیز طی یکسال گذشته ۱۶ موافقیت اصولی صادر، ۶۲ مورد موافقت اصولی تمدید، ۱۳ مورد پروانه بهره برداری صادر و هفت مورد نیز پروانه بهره برداری تمدید شده است.

رشد ۲۶ درصدی تعداد مسافران ناوگان حمل و نقل مسافر استان
وی، در خصوص عملکرد اداره حمل و نقل مسافر راهداری فارس گفت: از ابتدای مردادماه ۱۴۰۰ تا ابتدای مردادماه ۱۴۰۱ افزون بر ۹ میلیون و ۵۶۲ هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل مسافر برون شهری استان جا به جا شده‌اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزون بر ۲۶ درصد رشد داشته است.
او افزود: در بحث تعداد سفرها نیز در بازه زمانی یکساله مردادماه ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ افزون بر ۹۲۸ هزار سفر انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۱۸ درصد داشته است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس، تعداد ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر جاده‌ای این استان را چهار هزار و ۳۵ دستگاه برشمرد و گفت: در این ناوگان پنج هزار و ۸۸۳ راننده و ۱۴۶ شرکت و شعب حمل و نقل مسافر برون شهری فعالیت دارند.
راستار، تسریع در بهسازی ناوگان اتوبوس و مینی بوس، صدور کارت هوشمند جهت ناوگان با حذف محدودیت سنی، صدور کارت هوشمند جهت رانندگان با مدرک سیکل و پیش بینی الکترونیکی شدن صدور صورت ‌وضعیت مسافری و حواله شرکت‌های حمل و نقل مسافر در آینده را از دستاوردهای حوزه حمل و نقل مسافر در دولت مردمی سیزدهم برشمرد.
وی افزود: از ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تا ۲۹ مرداد ۱۴۰۱، ۲ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۳۹۱ بارنامه در استان صادر و ۳۱ میلیون و ۱۱ هزار و ۷۵۹ تن کالا و بار نیز جا به جا شده است.
او ادامه داد: عمده کالاهای جا به جا شده از استان به ترتیب سیمان، اوره، خاک نسوز، بنزین، گازوئیل، شمش فولاد، سنگ لاشه، گوجه فرنگی، سنگ چینی، سیمان فله تیپ ۲ را شامل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید