روسیه: امنیت ماموریت آژانس در نیروگاه زاپوریژیا را تضمین می کنیم

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که بازرسان این نهاد در هفته جاری از این نیروگاه که تحت کنترل روس هاست اما همچنان توسط نیروهای اوکراینی مدیریت می شود، بازدید می کنند.

مقام های تحت حمایت روسیه در این منطقه گفتند که اطلاعی از جزئیات ماموریت آژانس در اختیار ندارند.

روسیه و اوکراین اتهاماتی در مورد گلوله باران در مجاورت این نیروگاه را رد و بدل کرده اند، مساله ای که نگرانی از وقوع فاجعه ای اتمی را افزایش داده است.

در این میان، یوگنی بالیتسکی رئیس دولت مستقر روسیه در این منطقه با اعلام اینکه در مورد جزئیات ماموریت بازرسان آژانس اطلاعی در دست نیست، گفت که انتظار چندانی از موفقیت آمیز بودن این ماموریت ندارد، ضمن اینکه آژانس را نهادی تحت نفوذ ایالات متحده برشمرد.

وی افزود: در مورد ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، ما انتظار نتایج بزرگی نداریم. ما درک می کنیم که آمریکایی ها همه نهادهای اروپایی را در کنترل خود دارند که تا حد زیادی صرفا در جهت منافع ایالات متحده است، اما به هر روی، ما امنیت این ماموریت را تضمین می کنیم.

تبادل اتهام ها بین کی یف و مسکو در مورد گلوله باران مجتمع این راکتور هسته ای که بزرگترین راکتور در اروپاست، نگرانی جامعه جهانی را به همراه داشته و درخواست تنش زدایی و غیرنظامی کردن منطقه مطرح شده است.

گروه هفت کشور برجسته صنعتی جهان روز دوشنبه از سفر بازرسان آژانس به این منطقه استقبال کردند و گفتند روسیه باید تلاش کند این نیروگاه را از شبکه برق اوکراین جدا کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که بازرسانش خسارات فیزیکی به این نیروگاه را ارزیابی می کنند، شرایط فعالیت نیروهای کاری در این مکان را می سنجند و عملکرد سیستم های امنیتی و ایمنی را تعیین می کنند.

در همین حال، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه گفت که مسکو از ماموریت آتی بازرسان آژانس از نیروگاه زاپوریژِا استقبال می کند.

این دیپلمات ارشد روس تاکید کرد که روسیه کمک قابل توجهی به انجام شدن این سفر داشته است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه با اشاره به قطعی برق در بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا هشدار داد: جهان در یک قدمی فاجعه هسته ای قرار دارد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد پیشتر در نشست شورای امنیت سازمان ملل هشدار داده بود: وضعیت داخل و اطراف بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا به شدت نگران کننده است. شرایط در مرحله هشدار قرار دارد و هرگونه اقدامی که ممکن است ایمنی و امنیت این نیروگاه هسته ای را به خطر بیندازد، غیر قابل قبول است.

دیدگاهتان را بنویسید