مطالبه فرهنگی چندین ساله مردم خرم آباد در دولت مردمی بهره‌برداری شد

به گزارش ایرنا، فاز نخست کتابخانه مرکزی خرم آباد به عنوان یکی از مصوبات سفر پارسال رییس جمهور به لرستان، امروز دوشنبه با حضور محمد اسلامی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی به بهره برداری رسید.

کتابخانه مرکزی خرم آباد یکی از چندین طرح فرهنگی لرستان است که پس از سال ها گرفتاری در روندی بسیار کند اجرایی خوشبختانه در جریان سفر رییس جمهور به این استان طرح کتابخانه مرکزی خرم آباد به عنوان یکی از مصوبات سفر مورد توجه قرار گرفت و با تخصیص اعتبارات مورد نیاز در قالب طرح های هفته دولت تحقق این مطالبه عمومی جامه عمل پوشاند.

کتابخانه مرکزی خرم آباد یکی از عمده ترین طرح های فرهنگی مرکز لرستان است که مردم دیار فرهنگ دوست خرم آباد جای خالی اینگونه طرح ها را در مرکز استان برای جوانان و نوجوانان این خطه به طور جدی احساس کردند و سال ها خواستار تکمیل و بهره برداری این طرح بودند.

تعداد و تجهیزات کتابخانه های در سطح شهرها بعنوان زیرساخت های فرهنگی در راستای افزایش سرانه مطالعه و بسترسازی به منظور نهادینه سازی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و سوق دادن نسل جوان و نوجوان به این مهم است که یکی از شاخص های قابل مشاهده در جوامع شهری و مدرن محسوب می شود.

غنی سازی شرایط مطالعه و ایجاد بسترهای لازم در این عرصه بدون شک نقش قابل توجهی در ارتقای سطح فرهنگی و استقبال افراد جامعه به ویژه نسل جوان در امر مطالعه و انس با کتاب و کتابخوانی و دوری از آسیب های اجتماعی خواهد داشت.

کلنگ زنی کتابخانه مرکزی خرم آباد سال ۸۱ صورت گرفته و در حالی تکمیل این طرح فرهنگی برای مردم شهرستان به یک دغدغه جدی تبدیل شده بود که بر اساس اظهارات مسوولان و کارشناسان، سرانه فضای کتابخانه ای لرستان پایین تر از میانگین کشوری و نامتناسب با جمعیت آن است.

بدون شک راه‌اندازی کتابخانه‌های عمومی به عنوان محیط‌های فرهنگی و علمی یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی و فضایی برای شاداب‌سازی جامعه به شمار می رود که دیار فرهنگ دوست لرستان به دلیل کمبود اعتبارات لازم طی سالیان گذشته تاحدودی از این طرح‌ها بی نصیب مانده است.

کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی خرم‌آباد سال ۱۳۸۱ بر زمین زده شد، این کتابخانه در زمینی به مساحت هشت هزار متر و در ۲ فاز اجرا شده که برای تکمیل آن تاکنون بیش از ۱۸ میلیارد تومان هزینه شده است.

فاز نخست آن شامل کتابخانه، سالن مطالعه، بخش نابینایان و ناشنوایان و کلاس‌های مربوط به کتابخانه و فاز دوم شامل بخش اداری و سالن آمفی تئاتر است که خوشبختانه امروز پس از حدود ۲ دهه این خواسته مردم خرم آباد محقق شد و امید است هرچه سریعتر این مکان فرهنگی تجهیز و بصرت کامل در اختیار مردم این شهرستان قرار گیرد.

در حال حاضر در استان ۱۸ هزارمتر مربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد و با بهره‌برداری از این پروژه فضای کتابخانه‌های استان به ۲۶ هزار متر مربع خواهد رسید.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در آئین بهره برداری فاز یک کتابخانه مرکزی خرم آباد گفت: تکمیل طرح های نیمه تمام از اولویت های دولت سیزدهم است و این مهم برای تمامی استان ها در دستور کار قرار دارد.

محمد اسلامی بیان کرد: در شرایط کنونی این اراده برای بخش فرهنگی در دولت به گونه ای است که پروژه هایی که تاثیرات توسعه علمی و فرهنگی دارد مورد توجه شخص رییس جمهور است.

وی اظهار داشت: این کتابخانه یکی از پروژه های قدیمی شهر خرم آباد و مورد مطالبه مردم بود که بخش اصلی آن شامل مخزن کتاب و قرائت خانه، برای بهره برداری آماده شده است و با همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری لرستان به زودی تجهیز می شود تا مردم خرم آباد بعد از ۲ دهه انتظار از کتابخانه مرکزی بهره برداری کنند.

وی ادامه داد: هفته دولت طرح های فراوانی در سطح کشور آغاز و یا بهره برداری شد اما موضوع بسیار مهم برای دولت، تکمیل طرح های نیمه تمام است که در لرستان نیز امروز تعدادی از طرح های صنعتی در حوزه کشاورزی و امور زیربنایی تقدیم مردم خواهد شد.

عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی خرم آباد سال ۸۱ آغاز و تاکنون برای آن ۱۸ میلیارد تومان هزینه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید