هشت ایستگاه تمام خودکار باران‌سنجی در استان یزد راه‌اندازی شد

رضا برهانی روز دوشنبه در جریان بهره برداری از ایستگاه خودکار اقلیم شناسی خضرآباد شهرستان اشکذر به مناسبت هفته دولت در گفت و گو با ایرنا افزود: این ایستگاه‌ها در قطرم، باجگان و کوشک شهرستان بافق، بنادک سادات و علی آباد چهل گزی شهرستان مهریز، رشکوییه تفت، چاه متک شهرستان اردکان و هفتهر میبد راه اندازی شده است.

به گفته وی نصب و راه اندازی سامانه کمک ناوبری هواشناسی فرودگاهی CATI و راه اندازی مرکز هشدار سریع ۲۴ ساعته اداره کل هواشناسی استان در زمان پیش بینی وقوع بحران های جوی (سرمازدگی اسفند ۱۴۰۰ و فرودین ۱۴۰۱ و سیل مرداد ۱۴۰۱) از دیگر اقدامات انجام شده در یکسال گذشته بوده است.

وی همچنین از نصب و راه اندازی سه ایستگاه تمام خودکار اقلیم شناسی در بهادران مهریز، خضر آباد اشکذر و علی آباد پیشکوه تفت خبرداد و اضافه کرد: در همین مدت ایستگاه تمام خودکار هواشناسی کشاورزی در هرابرجان مروست افتتاح شد.

برهانی ادامه داد: مجموعا سه نوع ایستگاه هواشناسی وجود دارد که ایستگاه های سینوپتیک یا همدیدی، دیده بانی پارامترهای مختلف جوی را اندازه گیری و به صورت ساعت به ساعت ثبت می کند و ایستگاه اقلیم شناسی نیز سه نوبت در روز برخی پارامترهای جوی را اندازه گیری و علاوه بر باران و دما، سمت و سوی باد را هم اندازه گیری می کند و ایستگاه کشاورزی هم علاوه بر مولفه های کشاورزی، دمای خاک را نیز اندازه گیری می نماید و در ایستگاه باران‌سنجی نیز فقط میزان و مقدار بارش ها اندازه گیری می شود.

بر اساس اعلام مدیرکل هواشناسی استان ایستگاه اقلیم شناسی علی آباد شهرستان تفت نیز تا پایان هفته جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد.

اداره کل هواشناسی یزد در گزارشی با توجه به خنک شدن هوا، رعایت برخی ملاحظات را به کشاورزان استان توصیه و اعلام کرده است: خنک شدن هوا کمک خوبی به رنگ گیری میوه های درختان انار می نماید؛ در صورت استفاده از پتاسیم در باغ های انار برای جلوگیری از شل و آبکی شدن میوه ها حتما محلول پاشی کلسیم نیز انجام شود.

به منظور رعایت بهداشت باغ، جمع آوری سریع میوه های رسیده یا آلوده به آفات و بیماری ها و دفن در عمق بیش از ۱۰ سانتیمتری خاک در چند نقطه از باغ انجام شود و انارهای آلوده آتش زده نشود؛ در صورت جمعیت زیاد پسیل پسته، ابتدا با صابون های محلول پاشی و کودس و لوپتاس محلول پاشی صورت گیرد و برای جلوگیری از باقی ماندن سم در محصول از سموم کلرپیرفوس و استامی پراید خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید