وصول درآمدهای مالیاتی خراسان شمالی ۸۹ درصد رشد یافت

به گزارش ایرنا، یوسف یعقوب نژاد روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۶۵ درصد از این میزان مالیات وصول شده، مربوط به شرکت پتروشیمی و آلومینای خراسان شمالی است.

وی افزود: ماهانه ۱۰۴ درصد از مالیات استان محقق شده است که ۴ درصد از پیش بینی های اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی برای وصول در هر ماه بیشتر بوده است.

یعقوب نژاد در مورد عوارض ارزش افزوده استان نیز گفت: عوارض ارزش افزوده استان در چهار ماه امسال نیز ۷۴ میلیارد تومان بود که رشدی ۱۰۴درصدی را به نسبت مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی، خاطرنشان کرد: از این رقم به شهرداری های استان ۴۷ میلیارد تومان، روستاهای دارای دهیاری ۲۶ میلیارد تومان، روستاهای فاقد دهیاری ۴۸۰ میلیون تومان و مناطق عشایری نیز ۷۲۰ میلیون تومان با توجه به سرانه جمعیت پرداخت شده است.

رشد ۳۱۳ درصدی ارزش اظهار نامه های اشخاص حقیقی

وی در مورد اظهار نامه های دریافتی از مودیان حقیقی نیز گفت: امسال ۴۸هزار و ۵۰۳ اظهار نامه از اشخاص حقیقی، صاحبان حرف و مشاغل دریافت شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزش ۳۱۳ درصد و از نظر تعداد ۶۴ درصد رشد دارد.

یعقوب نژاد یادآور شد: سال قبل آنچه که اظهار شد، ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود و امسال این رقم به ۴۸میلیارد و ۹۲۰ تومان رسیده است که دلیل اصلی افزایش آن، بارگذاری اطلاعات پایانه های فروش در سامانه امور مالیاتی بوده است.

وی در رابطه با اظهارنامه های توافقی نیز گفت: براساس تبصره ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم، ۳۵هزار و ۳۷۸مودی که معادل ۷۲ درصد مودیان می شود این اظهار نامه ها را پذیرفته اند که این رقم نسبت به سال قبل رشدی ۱۲درصدی دارد.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی، افزود: افرادی که اظهار نامه های توافقی ماده ۱۰۰ را قبول کرده اند یا از مالیات معاف شده و یا مالیات پیشنهادی این اداره کل را قبول کرده اند و مالیات آن ها قطعی شده است.

میانگین پرداخت مالیات در استان یک میلیون تومان

وی میانگین مالیات ابرازی مودیان در بخش اصناف و صاحبان حرف را یک میلیون تومان بیان کرد و اظهار داشت: این رقم در سال گذشته ۴۰۰ هزار تومان بود.

یعقوب نژاد خاطرنشان کرد: در مجموع ۷۸درصد مودیانی که اظهار نامه داده و مشمول مالیات نشده اند، ۳۸هزار و ۵۲ نفر است و ۲۲درصد نیز مشمول مالیات از یک تا صد میلیون تومان شده اند.

وی شمار مودیانی که در استان بیش از صد میلیون تومان مالیات می دهند را ۲۱ نفر بیان کرد و گفت: ۸ درصد مودیان استان هم زیر یک میلیون تومان مالیات می دهند.

مدیرکل امور مالیاتی استان در مورد مالیات وصولی از اشخاص حقوقی و شرکت ها نیز گفت: امسال هزار و ۹۱۷ اظهار نامه از اشخاص حقوقی و شرکت ها دریافت شده است که نسبت به مدت مشابه از نظر تعداد ۲ درصد رشد داشت و از نظر مبلغ نیز با ۷۰ درصد رشد به ۴۷۴ میلیارد تومان رسید.

وی افزود: با توجه به این اظهارنامه ها مالیات هزار و ۲۹۰ شرکت و فرد حقیقی صفر شده است که ۶۷درصد آن ها را شامل می شود و در واقع از دو شرکت آلومینا و پتروشیمی خراسان شمالی نیز هر یک ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات ابرازی عملکرد سال ۱۴۰۰ را وصول کردیم.

این استان از نظر شاخص هایی مانند درآمد و هزینه در ردیف استان های آخر کشور است.

خراسان شمالی بر اساس آخرین سرشماری، ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از آن در روستاها سکونت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید