کودکان با اضافه وزن زیاد در ریسک موارد شدید کرونا قرار دارند

دکتر مجتبی کمالی اقدم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیماری کووید-۱۹، کودکان را نیز همانند بزرگسالان مبتلا می‌کند و با ظهور واریانت دلتا، به ویژه از موج پنجم به بعد، موارد ابتلای کودکان جهشی و شیوع بیماری در آنان چندین برابر شد.

وی سرفه، گلودرد، تنگی نفس، سردرد، علایم گوارشی، راش جلدی، تب و تشنج را از تظاهرات بالینی شایع کرونای کودکان عنوان کرد و گفت: سردرد طولانی‌ مدت ۲ طرفه، اختلال هوشیاری حاد، حوادث عروقی مغز و تشنج از جمله تظاهرات نورولوژیک محتمل در کرونای کودکان است.

استادیار عفونی اطفال دانشگاه علوم پزشکی زنجان در خصوص درمان کرونا در کودکان نیز ادامه داد: هم اکنون در موارد خفیف کووید در کودکان، درمان علامتی و حمایتی توصیه می‌شود، درمان کروپ(خروسک) کرونایی با خروسک ناشی از سایر ویروس ها تفاوتی ندارد.

وی یادآور شد: در بیماران بستری نیازمند اکسیژن در برخی شرایط، از دگزامتازون و در افراد پرخطر به ندرت از رمدسیویر یا داروهای دیگر نیز ممکن است استفاده شود.

کمالی اقدم با بیان اینکه نوزادان متولد شده از مادران مبتلا حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند هم باید حداقل ۴۸ساعت تحت نظر قرار گیرند، افزود: ابتلای نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به کرونا، چندان شایع نیست و فقط درصد بسیار کمی از نوزادان متولد شده از این مادران که در ۲۴ تا ۹۶ ساعت اول، برای آنان تست پی سی آر ارسال شده بود، نتیجه‌ مثبت داشته‌اند.

وی تاکید کرد: لازم است این نوزادان همانند سایر نوزادان، واکسن بدو تولد را به صورت روتین دریافت کنند.

این استاد یار دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: شواهد فعلی نشان می‌دهد که انتقال عفونت به نوزاد بیش از اینکه عمودی باشد، افقی بوده و عفونت، بطور عمومی بعد از تولد از طریق مادر یا مراقبان نوزاد کسب می‌شود.

استادیار عفونی اطفال دانشگاه علوم پزشکی زنجان، واکسیناسیون کرونا در کودکان را موجب کاهش موارد بستری و جلوگیری از بروز عوارض شدید عنوان کرد و گفت: واکسیناسیون کرونا در کشورمان برای کودکان بالای پنج سال و با واکسن های پاستوکووک و سینوفارم به صورت ۲ دُز، به فاصله حداقل چهار هفته انجام می‌شود.

وی یادآور شد: دُز یادآور هم در کودکان بالای ۱۲سال پرخطر دارای نقص ایمنی که از تزریق دُز دوم آنها، ۶ ماه گذشته باشد توصیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید