ابراز نگرانی چین از گسترش حضور داعش در افغانستان

به گزارش ایرنا از خبرگزاری جمهور افغانستان؛ ژون که در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان صحبت می‌کرد، گفت: آمریکا و متحدانش تحت عنوان مبارزه با تروریسم ۲۰ سال در افغانستان حضور داشتند اما گروه‌های تروریستی را نابود نکردند.

وی افزود: فعالیت‌های تروریستی در افغانستان بیشتر شده و گروه‌های تروریستی مانند داعش همچنان در حال رشد هستند.

به گفته این دیپلمات چینی، جنگ ۲۰ ساله در افغانستان، نه تنها صلح، ثبات و رفاه به ارمغان نیاورده، بلکه کشوری از هم پاشیده و متلاشی‌شده را پشت سر گذاشته است.

نماینده چین در سازمان ملل تصریح کرد، اگرچه نیروهای خارجی عقب‌نشینی کرده‌اند، اما تأثیر جنگ همچنان ادامه دارد و مردم افغانستان همچنان از پیامدهای مختلف آن رنج می‌برند.

ژانگ جون گفت: شکست آمریکا و متحدانش بار دیگر ثابت کرد که مداخله نظامی و سیاسی، راه درستی نیست و «مدل‌های خارجی و تحولات دموکراتیک نمی‌تواند قلب و ذهن مردم را بدست آورد.»

وی افزود: چین همواره تأکید کرده که خروج نیروهای خارجی پایان مسئولیت نیست، بلکه آغاز تأمل و اصلاح است. کشورهای درگیر جنگ افغانستان به‌جای اصلاح اشتباهات خود، از مسئولیت‌ هایشان شانه خالی می‌کنند.

ژون تاکید کرد: متأسفانه، کشورهای مربوطه به‌جای انجام مسئولیت‌های خود، کمک‌های انسانی را قطع کرده‌اند، دارایی‌های افغانستان را مسدود کرده و انزوای سیاسی و محاصره را اعمال کرده‌اند. با خروج نیروهای خارجی، مردم افغانستان این فرصت را دارند که به‌طور واقعی بر سرنوشت خود مسلط شوند.

نماینده چین در سازمان ملل همچنین از دولت طالبان خواست تا سیاست‌های داخلی و خارجی سالم و فراگیر را دنبال و قاطعانه‌ با تروریسم مبارزه کند.

وی در ادامه تأکید کرد جامعه بین‌المللی باید تعامل خود را با دولت موقت افغانستان به شیوه‌ای منطقی و عملی افزایش دهد.

ژانگ ژون از عدم تمدید معافیت سفر مقام‌های طالبان انتقاد کرد و گفت: پایان دادن به معافیت تنها درهای گفت‌وگو را می‌بندد و تضاد و تفرقه را تشدید می‌کند.

این دیپلمات چینی در پایان، وضعیت بشردوستانه در افغانستان را وخیم خواند و تأکید کرد دارایی‌های مسدودشده افغانستان باید آزاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید